0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Opodatkowanie zakupów spoza UE przez konsumentów unijnych - jakie zmiany zostaną wprowadzone?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Od 1 lipca 2021 roku towary zakupione z krajów trzecich przez konsumentów unijnych zostaną opodatkowane podatkiem VAT. Zmiany dotyczyć będą również sklepów internetowych. Jak wyglądać będzie opodatkowanie zakupów spoza UE przez konsumentów unijnych? Sprawdź!

Opodatkowanie zakupów spoza UE przez konsumentów unijnych

Przedstawiony projekt nowelizacji ustawy o VAT i innych ustaw zakłada opodatkowanie towarów zakupionych z portali takich jak AliExpress, Wish, Amazon i eBay. Celem nowelizacji jest wprowadzenie unijnego projektu VAT e-commerce, który chce uszczelnić pobór podatków od międzynarodowego handlu pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami.

Zmiany wynikają z faktu, że aktualnie unijny fiskus nie otrzymuje podatków od towarów zakupionych spoza UE za pośrednictwem portali internetowych. W większości krajów Unii zakupy od kontrahentów spoza UE o wartości do 22 euro nie są opodatkowane podatkiem VAT. W związku z powyższym część sprzedawców nadużywa zwolnienia z VAT poprzez zaniżanie wartości towaru w paczce, unikając w ten sposób opodatkowania. W Polsce zwolnienie takie nie obowiązuje.

W projekcie nowelizacji ustawy zakłada się, że zwolnienie z podatku VAT dla paczek o wartości do 22 euro przestanie obowiązywać, a podatek pobierany będzie od każdego produktu zakupionego przez konsumenta unijnego z krajów spoza UE.

Po wprowadzeniu przepisów podatek będzie egzekwowany od nabywcy już w momencie dokonania zakupu przez platformę internetową lub przy dostawie, która odbędzie się za pośrednictwem firmy kurierskiej lub placówki pocztowej.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów