W związku z coraz większym zagrożeniem zakażenia się koronawirusem Ministerstwo Rozwoju przygotowuje projekt specustawy, w ramach której wejdzie w życie pakiet osłonowy dla firm. Pakiet osłonowy dla firm ma zawierać: “Ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS; instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów; ochronę i wsparcie rynku pracy, m.in. rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów”.
Jaki cel ma pakiet osłonowy dla firm?
Pakiet osłonowy dla firm ma zapewnić:
- ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS;
- instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów;
- ochronę i wsparcie rynku pracy, m.in. rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów – zawierać będzie pakiet osłonowy dla przedsiębiorców.
Z wyjaśnień wynika, że wprowadzenie danych zmian wymaga m.in. znowelizowanie ustaw dotyczących:
- VAT,
- udzielania pomocy publicznej w tym pomocy de minimis,
- wsparcia BGK,
- szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.
Plan odroczenia płatności
Zgodnie z projektem mają zostać wprowadzone także:
- ułatwienia w rozliczaniu VAT – tu zarządzono przesunięcie wejścia w życie nowego JPK z 01.04. 2020 r. na 01.07.2020 r.;
- ułatwienia w split payment;
- przesunięcie terminu obowiązku wpisywania się firm do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (ustawa o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy) z 01.04.2020 r. na 01.07.2020 r.
- wcześniejszych zwrotów VAT,
- ułatwienia w zawieszeniu działalności gospodarczej,
- możliwość ujęcia w kosztach podatkowych wydatków związanych z anulowaniem wycieczek w stosunku do branż dotkniętych skutkami kryzysu,
- zniesienie opłaty prolongacyjnej,
- zmiana schematu pomocy publicznej, rozszerzenie dla MŚP i dużych firm.
Poprawienie płynności finansowej
Przedsiębiorcą projekt specustawy ma zapewnić także:
- możliwość odliczenia straty od dochodu powstałej w 2020 roku w zeznaniu za 2019 r. - stratę poniesioną z działalności gospodarczej w danym roku możemy odjąć od dochodu osiągniętego w ciągu następnych pięciu lat;
- wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów;
- udzielanie pomocy w ramach pomocy de minimis, czyli zwiększenie gwarancji de minimis aż do 80% kwoty kredytu (obecnie kwota udzielanych przez BGK gwarancji de minimis nie może stanowić więcej niż 60% kwoty kredytu i przekroczyć kwoty 3,5 mln zł);
- dopłaty do oprocentowania kredytów - wskutek rozszerzenia zakresu funduszu klęskowego o epidemię.
Ochrona i wsparcie rynku pracy
Ministerstwo Rozwoju planuje także nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Ma ona na celu wprowadzenie ułatwień dla przedsiębiorców, którzy znajdują się w kryzysie. Nowelizacja ustawy ma skutkować skróceniem - z 6 do 3 miesięcy – okresu kryzysu, który uprawnia do objęcia wsparciem. Przez kryzys należy rozumieć spadek obrotów gospodarczych, sprzedaży towarów lub usług o 15%.
Jeżeli w związku z koronawirusem wystąpiłby przestój, to pracownikom takiego przedsiębiorcy, przysługiwałoby:
-
świadczenie z FGŚP do wysokości 100% zasiłku dla bezrobotnych (823,60 zł) zwiększone o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne;
-
wynagrodzenie finansowane ze środków przedsiębiorcy w łącznej wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Zasiłki chorobowe i opiekuńcze
W przypadku przedsiębiorców, którzy posiadają także ubezpieczenie chorobowe ma zostać wypłacony z ZUS zasiłek chorobowy na ogólnych zasadach, tj. jeżeli otrzyma zwolnienie lekarskie albo decyzję państwowego inspektora sanitarnego o kwarantannie lub izolacji, jeżeli w związku z koronawirusem nie może wykonywać działalności gospodarczej.
Zgodnie z projektem specustawy wskazano, że:
"Przedsiębiorca otrzyma także zasiłek opiekuńczy, jeśli sprawuje osobistą opiekę nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny (zwolnienie lekarskie), dzieckiem objętym izolacją lub kwarantanną (decyzja sanepidu), albo dzieckiem do lat 8 w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły (oświadczenie ubezpieczonego)."
Jeśli nieprzewidziane zamknięcie placówki jest związane z koronawirusem, przyjęta specustawa przewiduje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni z tego tytułu.”
ZUS – udogodnienie w płatnościach
W ramach udogodnienia na gruncie ZUS pakiet osłonowy dla firm ma wprowadzić możliwość odroczenia terminu płatności składek, układ ratalny lub umorzenie należności dla przedsiębiorców, których:
- dotykają opóźnienia lub brak realizacji dostaw,
- zatory płatnicze,
- absencja pracowników związane ze wzrostem zachorowalności
- lub czynnościami mającymi na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa obywateli.
Odroczenie terminu płatności składek
Pakiet osłonowy dla firm przysługuje przedsiębiorcy jeżeli ma on problem z opłaceniem w ustawowym terminie (do 10. dnia miesiąca - w przypadku przedsiębiorców nie posiadających pracowników, do 15. dnia miesiąca - w przypadku przedsiębiorców zatrudniających pracowników) składek bieżących lub przyszłych, których termin płatności jeszcze nie upłynął. Odroczenie terminu płatności nie będzie powodowało naliczenia odsetek za zwłokę, a jedynie opłatę prolongacyjną.
Układ ratalny
Przedsiębiorca zobowiązania wobec ZUS będzie miał prawo opłacić w układzie ratalnym, jeżeli ma zadłużenie z tytułu składek i nie może go spłacić jednorazowo. Wówczas ma on możliwość złożenia wniosku o rozłożenie spłaty zadłużenia na raty. W takim przypadku przedsiębiorca nie zostanie także obciążony odsetkami za zwłokę, a jedynie poniesie opłatę prolongacyjną. Po podpisaniu układu ewentualne postępowanie egzekucyjne zostanie zawieszone.
Umorzenie należności
Umorzenie należności przysługuje przedsiębiorcy, jeżeli wskutek nadzwyczajnego zdarzenia poniósł on straty materialne, przez które opłacenie należności z tytułu składek ZUS mogłoby pozbawić go możliwości dalszego prowadzenia działalności. Umorzeniu podlegają wyłącznie należności z tytułu składek ZUS opłacanych za siebie.
[alert-inf]Umorzone składki i okres nie będą się liczyć przy ustalaniu prawa do świadczeń.[/alert-info]
W razie pytań MR informuje, że w placówkach ZUS działają doradcy ds. ulg i umorzeń. Mają oni na celu udzielenie informacji oraz udzielić pomocy w skompletowaniu i wypełnieniu dokumentów. Z doradcą można porozmawiać telefonicznie lub umówić się na spotkanie.