0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Placówki ZUS - od poniedziałku znowu otwarte dla interesantów

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Już od poniedziałku, tj. 4 maja 2020 roku placówki ZUS zostaną ponownie otwarte dla interesantów. Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, wskazała, że w placówkach tej instytucji zostanie przywrócona obsługa klienta, ale z zachowaniem dodatkowych środków bezpieczeństwa ze względu na epidemię koronawirusa.

Placówki ZUS znowu otwarte!

W dobie koronawirusa praktycznie wszystkie urzędy przestały funkcjonować w normalnym trybie. Ich siedziby zostały zamknięte, a komunikacja z nimi została sprowadzona do formy elektronicznej bądź listownej. Ograniczone możliwości poruszania się oraz duży niedobór pracowników, wynikający często z przymusu sprawowania opieki nad dziećmi sprawiają, że wiele terminów realizacji prac urzędów zostało wydłużonych. 

ZUS jako pierwszy oficjalnie podjął decyzję otwarcia sal obsługi klientów. Placówki ZUS od poniedziałku powinny już funkcjonować w godzinach od 8.00 do 18.00. Interesant będzie miał tam możliwość uzyskać niezbędne informacje wymagane m.in. do poprawnego złożenia wniosków o pomoc oferowaną w ramach Tarczy Antykryzysowej. Pracownicy ZUS będą rozwiązywać również standardowe problemy swoich petentów, przyjmować dokumenty czy  informować o tym w jaki sposób można założyć profil na platformie ZUS PUE.

Portal PUE ZUS

Sama Prezes ZUS zachęca wszystkich do tego, żeby jednak, jeżeli jest to możliwe pozostawali w domach i korzystali z usług online instytucji. Konto na ZUS PUE można założyć online bez wychodzenia z domu - wystarczy posiadać profil zaufany bądź korzystać z bankowości elektronicznej (jeżeli bank oferuje możliwość takiej integracji). 

Dzięki portalowi PUE ZUS użytkownik może samodzielnie pozyskać wszystkie dane, jakie na jego temat zgromadził ZUS, w tym np. informacje o zadłużeniach czy terminach wpłat składek ZUS na indywidualne konto ZUS. Portal ten umożliwia również składanie różnego rodzaju wniosków i zaświadczeń online, bez ryzyka zakażenia.

Placówki ZUS - podstawa to bezpieczeństwo?

Ponowne otwarcie placówek ZUS może ucieszyć wiele osób, zwłaszcza przedsiębiorców ubiegających się o świadczenia z Tarczy Antykryzysowej. Jak wielu zdążyło się przekonać w ciągu ostatnich tygodni – dodzwonić się na infolinię ZUS to była istna sztuka. Otwarcie placówek ZUS stwarza nowe możliwości pozyskiwania informacji przez interesantów.  

Prezes ZUS zapewnia wszystkie osoby, które planują w niedalekiej przyszłości wybrać się do ich placówek, że otwarcie odbędzie się z zachowaniem wszystkich niezbędnych zasad bezpieczeństwa. W placówkach nadal mają pozostawać dostępne skrzynki, do których można samodzielnie składać dokumenty, wnioski czy pisma. Na terenie ZUS będzie ponadto obowiązywała zasada odpowiedniego odstępu między klientami, tzn. minimum 1,5 metra.  Planowo klienci mają być wpuszczani do placówek pojedynczo, a dozwolona liczba osób przebywających na sali będzie uzależniona od liczby otwartych stanowisk do obsługi klienta.W założeniu przy stanowisku będzie mogła przebywać tylko jedna osoba na raz, chyba że klientowi będzie w towarzystwie:

  • osoby z określonym stopniem niepełnosprawności,
  • tłumacza języka migowego,
  • pełnomocnika lub 
  • dziecka.

Z jednej strony interesanci otrzymują zapewnienia o zachowaniu środków bezpieczeństwa przez ZUS, z drugiej natomiast Prezes ZUS prosi, żeby placówki były odwiedzane tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne, z zachowaniem środków ochrony osobistej (zasłanianie ust, nosa).

Czy decyzje o otwarciu placówek ZUS nie są zbyt pochopne? Liczba osób potrzebujących wsparcia ze strony tej instytucji, szczególnie od momentu wdrożenia w życie Tarczy Antykryzysowej, znacząco wzrosła, co z pewnością będzie miało wpływ na zwiększoną liczbę osób odwiedzających. To z kolei może spowodować znaczny wzrost liczby zakażonych.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów