Poradnik Przedsiębiorcy

Uważaj na pułapki, które możesz napotkać na początku prowadzenia działalności

Coraz więcej uproszczeń stosuje się przy zakładaniu firmy. Jednak na początkujących przedsiębiorców czyha wciąż wiele pułapek. Warto przeczytać, jakie pułapki mogą kryć się za różnymi etapami zakładania przedsiębiorstwa i jak się przed nimi uchronić!

Biurokracja przy rejestracji firmy

Nie od dziś wiadomo, jak bardzo może dać się we znaki biurokracja. Początkujący przedsiębiorcy muszą się uzbroić w wyjątkową cierpliwość. Choć wprowadzono już pewne ułatwienia, jak “jedno okienko” czy jeden formularz do złożenia w urzędzie gminy, linia telefoniczna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy Krajowej Informacji Podatkowej bywa nadal notorycznie zajęta, a kolejki w instytucjach publicznych się nie zmniejszają.

Rozwiązaniem powyższej sytuacji jest możliwość korzystania z elektronicznej formy przesyłania formularzy rejestracyjnych. Tu jednak przedsiębiorcy, którzy nie posiadają elektronicznego podpisu kwalifikowanego (czyli większość początkujących jednoosobowych działalności gospodarczych), muszą uważać:

  • nie posiadając podpisu elektronicznego, rejestracja elektroniczna możliwa jest tylko za wykorzystaniem tzw. profilu zaufanego w związku z czym konieczna będzie jednorazowa wizyta w urzędzie miasta lub gminy w celu potwierdzenia swoich danych,

  • jeżeli składając wniosek CEIDG-1 chcesz się zarejestrować jako czynny podatnik VAT, to musisz wniosek VAT-R złożyć/wysłać osobiście do urzędu skarbowego.

 

Formularz VAT-R do CEIDG-1 mogą dołączyć jedynie przedsiębiorcy samodzielnie składający wniosek rejestracyjny w CEIDG i dysponujący podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu

Odpłatne wpisy do baz przedsiębiorców - rejestrując firmę, nie daj się nabrać

Rejestracja firmy w CEIDG-1 jest bezpłatna. Baza firm prowadzonych przez Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej jest jawna co postanowiły wykorzystać niektóre podmioty w celach prowadzenia nieetycznego biznesu. Na podstawie opublikowanego wpisu na adres nowo powstałych firm przesyłają one ofertę (która wygląda najczęściej jak faktura) polegającą na wpisie firmy do "Centralnego Rejestru",  "Rejestru Polskich Podmiotów" lub też podobnie nazwanego przez nich rejestru. Jest to zwykłe “naciąganie” niedoświadczonych przedsiębiorców, którzy myślą że ma to związek z państwowym CEIDG a tak nie jest. Rejestracja firmy jest bezpłatna!

 

Wskazówka:

Czytaj dokładnie korespondencję, a szczególnie to, co zapisane jest małym druczkiem! Jeżeli masz wątpliwości nie bój się kontaktować czy to z kontrahentem czy też z publiczną instytucją, która mogłaby mieć związek z otrzymanym pismem. Pamiętaj, że chodzi o Twoje pieniądze i Twoje bezpieczeństwo!

 

Ten sam sposób nieetycznego postępowania może dotknąć przedsiębiorców, którzy postanowili dokonać rejestracji swoich praw w urzędzie patentowym (np. dokonując rejestracji znaku towarowego). Po ogłoszeniu znaku w bazie urzędu patentowego do firmy przychodzi list z wycenioną pozycją dotyczącą “publikacji znaku towarowego”. Dopiero jak wczytamy się w szczegóły pisane odpowiednio małym druczkiem dojrzymy, że również jest to próba naciągnięcia na dokonanie wpisu do bazy znaków, która tak naprawdę niczemu w praktyce nie służy a kosztuje wcale nie tak mało...