Konkurs w ramach zamówień publicznych w rozumieniu ustawy – Prawo zamówień publicznych to przyrzeczenie publiczne, w którym zamawiający, przez publiczne ogłoszenie, przyrzeka nagrodę za wykonanie i przeniesienie prawa do pracy konkursowej wybranej przez sąd konkursowy. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na temat konkursu w PZP!
Konkurs w ramach zamówień publicznych - zakres przedmiotowy konkursu
Zamawiający może zorganizować konkurs w celu wyboru pracy konkursowej o charakterze twórczym, dotyczącej w szczególności planowania przestrzennego, projektowania urbanistycznego, projektowania architektonicznego, projektowania architektoniczno-budowlanego, przetwarzania danych, projektowania z zakresu informatyki oraz zamierzenia innowacyjnego.
Jeżeli zamawiający zamierza udzielić zamówienia na usługi projektowania architektonicznego lub projektowania architektoniczno-budowlanego, zamówienie takie poprzedzone jest konkursem.
Konkurs w ramach zamówień publicznych - zasady przeprowadzania
W konkursie nagrodą jest:
- nagroda pieniężna lub rzeczowa przyznawana autorowi lub autorom wybranych prac konkursowych albo
- zaproszenie autora lub autorów wybranych prac konkursowych do negocjacji odpowiednio w trybie zamówienia z wolnej ręki lub negocjacji bez ogłoszenia, w celu wykonania usługi na podstawie wybranej pracy konkursowej, albo takie zaproszenie wraz z nagrodą pieniężną lub rzeczową.
Zamawiający zapewnia anonimowość prac konkursowych. Udostępnia wyłącznie nagrodzone prace konkursowe oraz opracowania studialne, na podstawie których wykonano te prace, od chwili przekazania zawiadomienia. Sposób udostępnienia nagrodzonych prac konkursowych i opracowań studialnych zamawiający określa z uwzględnieniem przepisów dotyczących ochrony praw autorskich.
Konkurs w ramach zamówień publicznych może być jednoetapowy lub dwuetapowy.
Przykład 1.
Zamawiający publiczny organizuje konkurs na projekt architektoniczny. Postanowił, że konkurs będzie dwuetapowy. W jego pierwszym etapie zostaną w związku z tym wyłonione opracowania studialne, odpowiadające wymaganiom, które zamawiający określił w regulaminie konkursu. W drugim etapie ustalony przez zamawiającego sąd konkursowy, na podstawie kryteriów określonych w regulaminie konkursu, oceni prace konkursowe wykonane na podstawie opracowań studialnych wyłonionych w pierwszym etapie.
W konkursie dwuetapowym zamawiający może ograniczyć liczbę uczestników konkursu, którzy zostaną zaproszeni do drugiego etapu, stosując w odniesieniu do opracowań studialnych wszystkie lub niektóre kryteria oceny prac konkursowych określone w regulaminie konkursu.
W konkursie dwuetapowym zamawiający zaprasza uczestników konkursu do składania prac konkursowych w liczbie zapewniającej konkurencję.
O wynikach oceny opracowań studialnych zamawiający niezwłocznie informuje uczestników konkursu, którzy złożyli te opracowania, podając uzasadnienie faktyczne i prawne.
Konkurs w ramach zamówień publicznych jest konkursem dwuetapowym i przepisy dotyczące prac konkursowych stosuje się odpowiednio do opracowań studialnych.
Uczestnicy konkursu
Uczestnikami konkursu mogą być osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
Jeżeli przepisy szczególne wymagają posiadania uprawnień do opracowania pracy konkursowej lub wykonania na jej podstawie usługi, uczestnikami konkursu mogą być wyłącznie osoby fizyczne posiadające wymagane uprawnienia lub podmioty posługujące się osobami fizycznymi posiadającymi wymagane uprawnienia.
W przypadku konkursu ograniczonego zamawiający ustala także inne niż określone wyżej obiektywne wymagania, których niespełnienie uniemożliwia wzięcie udziału w konkursie.
Zamawiający może zastrzec w ogłoszeniu o konkursie oraz regulaminie konkursu, że konkurs jest zastrzeżony dla uczestników zatrudniających osoby należące do kategorii osób społecznie marginalizowanych.
Uczestnicy konkursu mogą wspólnie brać udział w konkursie.
Przedmiot konkursu opisuje się w sposób jednoznaczny i zrozumiały, uwzględniając wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie pracy konkursowej.
Konkurs w ramach zamówień publicznych - regulamin konkursu
Zamawiający organizuje konkurs na podstawie ustalonego przez siebie regulaminu konkursu. Udostępnia go na stronie internetowej prowadzonego konkursu.
Zamawiający może zwołać zebranie podmiotów zainteresowanych złożeniem prac konkursowych w celu wyjaśnienia wątpliwości dotyczących treści regulaminu konkursu. Informację o terminie zebrania udostępnia na stronie internetowej prowadzonego konkursu.
Organizacja i skład sądu konkursowego
Kierownik zamawiającego powołuje sąd konkursowy oraz określa organizację, skład i tryb pracy sądu konkursowego.
Sąd konkursowy składa się co najmniej z 3 osób powoływanych i odwoływanych przez kierownika zamawiającego. Członkowie sądu konkursowego są bezstronni. Są to osoby posiadające wiedzę i doświadczenie umożliwiające ocenę zgłoszonych prac konkursowych, z tym że jeżeli przepisy szczególne wymagają posiadania uprawnień do opracowania pracy konkursowej, co najmniej 1/3 składu sądu konkursowego, w tym jego przewodniczący, posiada wymagane uprawnienia.
Sąd konkursowy jest powoływany do oceny prac konkursowych oraz wyboru najlepszych prac konkursowych. W szczególności sporządza informacje o pracach konkursowych, przygotowuje uzasadnienie rozstrzygnięcia konkursu, a także występuje z wnioskiem o unieważnienie konkursu.
Kierownik zamawiającego albo osoba przez niego upoważniona sprawuje nadzór nad sądem konkursowym w zakresie zgodności konkursu z przepisami ustawy i regulaminem konkursu, w szczególności:
- unieważnia konkurs;
- zatwierdza rozstrzygnięcie konkursu.
Konkurs w ramach zamówień publicznych ograniczony i nieograniczony
Konkurs nieograniczony to procedura przeprowadzenia konkursu, w której w odpowiedzi na publiczne ogłoszenie o konkursie prace konkursowe mogą składać wszyscy zainteresowani uczestnicy konkursu.
Konkurs w ramach zamówień publicznych to konkurs ograniczony więc procedura przeprowadzenia konkursu, w której w odpowiedzi na ogłoszenie o konkursie uczestnicy konkursu składają wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie, a prace konkursowe mogą składać wyłącznie uczestnicy zaproszeni do składania prac konkursowych.
Procedura wszczęcia konkursu
Zamawiający wszczyna konkurs przez:
- przekazanie ogłoszenia o konkursie Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, w przypadku gdy wartość konkursu jest równa lub przekracza progi unijne;
- zamieszczenie ogłoszenia o konkursie w Biuletynie Zamówień Publicznych, w przypadku gdy wartość konkursu jest mniejsza niż progi unijne.
Zamawiający zapewnia na stronie internetowej prowadzonego konkursu bezpłatny, pełny, bezpośredni i nieograniczony dostęp do regulaminu, odpowiednio od dnia publikacji ogłoszenia o konkursie w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej lub zamieszczenia ogłoszenia o konkursie w Biuletynie Zamówień Publicznych, nie krócej niż do upływu terminu na składanie prac konkursowych.
Zamawiający wyznacza termin składania prac konkursowych z uwzględnieniem czasu niezbędnego na przygotowanie i złożenie pracy.
Z zawartością prac konkursowych sąd konkursowy nie może zapoznać się przed upływem terminu ich składania.
Konkurs w ramach zamówień publicznych - kryteria oceny prac konkursowych
Konkurs w ramach zamówień publicznych jest oceniany przez sąd konkursowy zgodnie z kryteriami określonymi w ogłoszeniu o konkursie i regulaminie konkursu.
Zamawiający określa kryteria oceny prac konkursowych w sposób jednoznaczny i zrozumiały, zapewniający możliwość wyboru najlepszej pracy konkursowej, z uwzględnieniem maksymalnego planowanego łącznego kosztu wykonania prac realizowanych na podstawie pracy konkursowej.
Kryteria oceny prac konkursowych nie mogą dotyczyć właściwości uczestnika konkursu.
Rozstrzygnięcie konkursu
Niezwłocznie po otrzymaniu informacji iż konkurs w ramach publicznych został rozstrzygnięty lub unieważniony, zamawiający zawiadamia równocześnie uczestników konkursu o wynikach i otrzymanych ocenach, podając imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania albo firmę oraz siedzibę lub miejsce prowadzonej działalności gospodarczej autora wybranej pracy konkursowej albo autorów wybranych prac konkursowych.
Niezwłocznie po zatwierdzeniu rozstrzygnięcia konkursu albo jego unieważnieniu zamawiający przekazuje do publikacji ogłoszenie o jego wyniku Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, a jeżeli wartość konkursu jest mniejsza niż progi unijne – zamieszcza w Biuletynie Zamówień Publicznych.
Polecamy: