0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Samochód stanowiący współwłasność w środkach trwałych firmy

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Chciałabym wprowadzić do firmy samochód osobowy i go amortyzować. Właścicielem samochodu jest mój tata, natomiast ja jestem współwłaścicielem. Czy mogę to zrobić?

Agnieszka, Jarocin

 

Samochód osobowy można wprowadzić do majątku firmy, gdy stanowi własność lub współwłasność przedsiębiorcy. Ponieważ jest Pani współwłaścicielem, samochód stanowiący współwłasność, może zostać wprowadzony jako środek trwały w działalności gospodarczej, jednak odpisy amortyzacyjne mogą być dokonywane tylko do kwoty wynikającej z procentowego udziału w danej własności.

Na początku należy ustalić wartość początkową środka trwałego. Wartość ustala się na podstawie faktury lub umowy kupna-sprzedaży. W przypadku, gdy nie posiada Pani żadnych dokumentów związanych z zakupem samochodu, możliwe jest ustalenie jego wartości na podstawie cen rynkowych. Wartość początkową można powiększyć o niektóre wydatki dokonane przed wprowadzeniem samochodu do majątku firmowego, np. opłata rejestracyjna, przegląd. Dodatkowo należy sporządzić oświadczenie o przekazaniu prywatnego samochodu osobowego na cele działalności gospodarczej.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów