0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Samodzielna windykacja online - co to takiego?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W wielu przypadkach wierzyciele przeciągają w czasie oddanie sprawy kancelarii windykacyjnej, często przez obawę przed formalnościami, niekiedy jest to również nieopłacalne ze względu na niską wartość długu. Kancelarie z reguły wymagają zaliczki, która oscyluje, w zależności od każdej z nich, od 250 zł do nawet 500 zł opłaty co nijak ma się do długu,  który wynosi np. 200 - 300 zł. Rozwiązaniem problemu jest samodzielna windykacja. By sprostać wymaganiom wierzycieli oraz nieustającemu rozwojowi rynku, w rękach przedsiębiorców pojawia się nowe narzędzie - samodzielna windykacja online ze wsparciem ekspertów, dzięki czemu windykacja wierzytelności przebiega w sposób prosty i szybki, bez zbędnych kosztów, formalności czy wychodzenia z domu.

Samodzielna windykacja online - co to takiego?

Samodzielna windykacja online to odzyskiwanie należności na własną rękę przy pomocy internetowych platform windykacyjnych. Cały proces sprowadza się do samodzielnego działania, ale przy wsparciu profesjonalnych narzędzi udostępnionych przez wspomniane programy oraz wsparciu ekspertów.

Logując się do internetowego systemu w dowolnym miejscu i o dowolnej porze, wierzyciel może liczyć na wsparcie zarówno w kwestiach technicznych, jak i merytorycznych, dzięki czemu nie ma konieczności kierowania sprawy w ręce kancelarii windykacyjnej. Jego rola ogranicza się do wprowadzenia danych dłużnika i długu oraz decydowania o kolejności działań, które chce podjąć. Na podstawie poleceń generowane są automatycznie przez system.

Samodzielna windykacja online - z pomocą przychodzi oprogramowanie

Zachętą do prowadzenia samodzielnej windykacji online jest szeroki wybór profesjonalnych programów, które udostępniają wszelkie niezbędne narzędzia wspierające samodzielną windykację wierzytelności. Co istotne, najlepsze systemy same proponują rozwiązania mając na względzie aktualne przepisy prawa umożliwiając tworzenie spersonalizowanych dokumentów i pism procesowych. Dzięki wiedzy ekspertów windykacja jest prosta i szybka. A co najważniejsze - tania. Przebieg sprawy toczy się w całości online dzięki czemu pozwala na zaoszczędzenie czasu.

Wachlarz narzędzi jest bardzo szeroki - począwszy od generowania niezbędnych dokumentów i pism, powiadomień w formie sms i e-mail, negocjacje z dłużnikiem, aż po giełdę wierzytelności i e-sąd. Odpowiedni system umożliwi nawet utworzenie pozwu do e-sądu, a po uzyskaniu tytułu wykonawczego - skierowanie sprawy do komornika.

Wezwanie do zapłaty w kilku kliknięciach

Korzystając z systemu windykacji online, w prosty sposób można w kilka minut wygenerować wezwanie do zapłaty i wysłać je do dłużnika drogą elektroniczą. To podstawowe narzędzie służące do windykacji wierzytelności - pismo zawierające najistotniejsze informacje, na podstawie których wierzyciel żąda spłaty należności.

System windykacyjny sam generuje treść wezwania do zapłaty, oczywiście spersonalizowaną, dzięki czemu nie ma konieczności jego własnoręcznego sporządzania, a przy okazji tracenia czasu na poszukiwania jego wzoru w internecie. Wysyłka elektroniczna to kolejny atut pozwalający na wygodę, która zdecydowanie przemawia na korzyść windykacji online.

Samodzielna publikacja długu na giełdzie

Chcąc podjąć kolejne kroki, wierzyciel za pomocą takiego systemu może ujawnić dane dłużnika na giełdzie wierzytelności. Ma ku temu prawo i jest to całkowicie zgodne z przepisami. Warunkiem jest posiadanie przez niego dokumentów poświadczających dług (np. faktury) i uznanie długu przez dłużnika (prawomocny wyrok sądu czy uznanie długu na piśmie), pozwoli to uniknąć naruszenia dóbr osobistych dłużnika.

Niekiedy praktycznym rozwiązaniem dla wierzyciela może okazać się sprzedaż długu. Wówczas skorzystać może ze wspomnianej giełdy wierzytelności. Windykacja online pozwala na samodzielne podanie danych dłużnika do wiadomości publicznej lub zamieszczenie ogłoszenia o sprzedaży wierzytelności. Warto pamiętać, że im starszy dług, tym niższą cenę można za niego uzyskać.

E-sąd, gdy dług nie zostanie spłacony w postępowaniu przedsądowym

Jeżeli mimo wezwań do zapłaty i publikacji długu na giełdzie wierzytelności, dłużnik nie ureguluje zobowiązania, windykacja online umożliwi samodzielne utworzenie pozwu w systemie - pierwszy elektroniczny sąd - e-sąd (Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie VI Wydział Cywilny), który przyjmuje elektroniczne wnioski o nakaz zapłaty.

Samodzielna windykacja online - zalety

Główną zaletą samodzielnej windykacji online jest znaczne obniżenie kosztów windykacji przez przeniesienie jej w wymiar elektroniczny - jako e-narzędzie. Sprawia to również, że całe postępowanie windykacyjne ulega przyśpieszeniu, co jest szczególne ważne ze względu na następujący fakt -  aby windykacja była skuteczna powinna być przeprowadzona jak najszybciej. Im starszy dług, tym trudniej go odzyskać.

Co więcej, samodzielna windykacja sprawia, że wierzyciel ma kontrolę i realny wpływ na przebieg windykacji, jednocześnie nie wiąże się z poświęcaniem dodatkowego czasu.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów