0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak odzyskać dług - samodzielna windykacja online!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przedsiębiorcy niekiedy chcąc utrzymać klienta decydują się na wystawienie faktury z odroczonym terminem płatności. Nie zawsze jednak klient opłaca taką fakturę w terminie. Jak odzyskać dług samodzielnie?

Jak odzyskać dług na własną rękę

Dług nie powstaje nagle, dlatego ważne jest, żeby odpowiednio wcześniej reagować na opóźnienia kontrahenta w płaceniu rat czy na brak kontaktu z jego strony. Złotą zasadą powinna być konsekwentność. Jeżeli wierzyciel pokaże dłużnikowi, że odzyskanie długu jest dla niego drugorzędną sprawą, to na pewno zostanie to wykorzystane na jego niekorzyść. Dlatego warto od razu reagować np. przy pierwszym opóźnieniu w spłacie raty i na bieżąco pokazywać, że jest się osobą konsekwentną i nieugiętą. Trzeba pamiętać o ciągłym kontakcie i, co za tym idzie, systematycznym upominaniu.

O ile przedsiębiorstwo nie ma własnego działu windykacyjnego, często, aby uniknąć długoterminowych umów z firmami windykacyjnymi, przedsiębiorcy postanawiają wziąć sprawy we własne ręce. Osoba, która będzie pełniła funkcję windykatora powinna mieć określone cechy charakteru. Rozmowy z dłużnikami przeważnie są bardzo trudne i długie, dlatego windykator nie może angażować się emocjonalnie, ani pokazywać słabości. Jednak osoba wybuchowa i agresywna również nie będzie odpowiednim negocjatorem.

Należy pamiętać, że firmy, osoby prywatne, od których przedsiębiorstwo stara się odzyskać dług, dość często są ich długoletnimi klientami i nie warto na początku pokazać, że wcześniejsza współpraca z dłużnikiem jest dla wierzyciela bez znaczenia. 

Samodzielna windykacja w księgowości online

Systemy księgowości online posiadają możliwość definiowania przypomnień o braku płatności faktury i co ważne możliwość ich wysyłki nie tylko po upływie terminu płatności ale również i przed. Jak bowiem wskazują statystyki w temacie windykacji bardzo ważna jest prewencja. 

 Jak odzyskać dług

Możliwa jest również wysyłka przypomnień za pomocą krótkich wiadomości tekstowych SMS. Aby wysłać przypomnienie o braku zapłaty z systemu wfirma.pl wystarczy zaznaczyć fakturę a następnie z menu wybrać WYŚLIJ i wskazać odpowiedni wybór.

Jak odzyskać dług

Zlecenie przeprowadzenia windykacji firmie zewnętrznej

Zlecenie firmie windykacyjnej odzyskania należności może być bardzo dobrym pomysłem, ale przedsiębiorcy muszą pamiętać o tym, że im szybciej podejmą decyzję o takim sposobie odzyskania długu, tym lepiej dla nich. Skuteczność przeprowadzenia windykacji przez firmę zewnętrzną zależy od:

  • wysokości długu,

  • przeterminowania zobowiązań,

  • branży,

  • okolicznościach powstania długu.

Większość firm windykacyjnych pracuje na zlecenie, co wiąże się z tym, że wynagrodzenie otrzymują dopiero po odzyskaniu należności klienta. Prowizja od zwindykowanej kwoty może wynosić kilka, a nawet kilkanaście procent. Jej wysokość zależy m.in. od rodzaju sprawy i długości przeterminowania. Co ważne, dłużnik może być zobowiązany również do opłacenia wynagrodzenia dla firmy windykacyjnej.

Giełda wierzytelności, czyli sprzedaż długów

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na sprzedaż długu, wystawia swoją wierzytelność na giełdzie. Ogłoszenie te jest bezpłatne, a informacja staje się ogólnodostępna. Przedsiębiorca może ustalić konkretną cenę, za którą chce sprzedać dług lub wystawić go na aukcji. Długi skupują firmy, które automatycznie stają się ich właścicielami, toteż również tutaj jest ważna długość przeterminowania i określenie możliwości odzyskania pieniędzy. Niestety, dość często kwota, jaką otrzyma przedsiębiorca do ręki, jest o wiele niższa niż ta oczekiwana.

Podsumowując, niezależnie od wybranego sposobu odzyskania długu, przedsiębiorca musi pamiętać o byciu konsekwentnym i nieodkładaniu spraw należności na później.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów