0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Postojowe i zwolnienie ze składek ZUS przedłużone?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Rok 2020 jest wyjątkowy dla przedsiębiorców – niestety epidemia koronawirusa zaskoczyła wszystkich. Przedsiębiorcy mogli skorzystać z wielu ulg oferowanych w ramach Tarczy Antykryzysowej. Świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS było ograniczone czasowo. Pojawił się jednak projekt, który może zmienić ten stan rzeczy i świadczenia zostaną przedłużone.

Postojowe i umorzenie ZUS-u

Do tej pory zarówno postojowe, jak i umorzenie ZUS-u były oferowane wszystkim przedsiębiorcom niezależnie od branży, jednak konieczne było spełnienie określonych warunków.

Przypomnijmy, że świadczenie postojowe wynosi co do zasady 80% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w 2020 roku, czyli 2080 zł (2600 × 80%). Co istotne, ze względu na jego socjalny charakter świadczenie to nie podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu. Do tej pory postojowe można było otrzymać maksymalnie trzy razy. Przedsiębiorca mógł je dostać w przypadku odnotowania spadku przychodów i pogorszenia kondycji finansowej firmy w następstwie negatywnych skutków wywołanych przez COVID-19.

Natomiast umorzenie ZUS-u przysługiwało przez trzy miesiące, czyli za marzec, kwiecień i maj. Nie było ono przyznawane automatycznie wszystkim przedsiębiorcom i firmom zatrudniającym pracowników. W celu skorzystania ze zwolnienia z ZUS-u konieczne było złożenie stosownego wniosku, ale tylko wówczas, kiedy spełniło się odpowiednie kryteria – w tym kryterium przychodu. Uzyskanie prawa do tej ulgi nie było uzależnione od kodu prowadzenia działalności PKD.

Postojowe i zwolnienie ze składek ZUS przedłużone

Całkiem niedawno pojawił się projekt, który może być nadzieją dla najbardziej poszkodowanych firm. Na ten moment wiadomo, że urzędnicy analizują spadki obrotów w poszczególnych branżach na podstawie kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności. Urzędnicy chcą więc wyszczególnić firmy najbardziej poszkodowane, gdzie kluczem będzie kod PKD. Jak powiedziała wiceminister rozwoju Olga Semeniuk w rozmowie z ISBnews: „Chodzi o wyszczególnienie po kodach PKD spadku obrotów gospodarczych. To jest w tej chwili propozycja ustawy, dotycząca narzędzi tarczy antykryzysowej w postaci ponownej wypłaty świadczenia postojowego oraz w postaci zwolnienia z ZUS-u o kolejne trzy miesiące, licząc od czerwca”.

Ministerstwo Rozwoju planuje przedłużyć zwolnienia z ZUS-u i świadczenie postojowe o trzy miesiące. Wsparcie ma jednak dotyczyć wybranych przedsiębiorców, którzy ponieśli największe straty. Ministerstwo analizuje w tej chwili kody PKD, aby wyodrębnić najbardziej poszkodowane grupy przedsiębiorców.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów