Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zwolnienie z ZUS dla kolejnych 150 000 firm!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

COVID-19 zaatakował nie tylko ludzi, lecz także gospodarki wszystkich krajów na świecie. Wiele firm, szczególnie tych małych z branż zagrożonych, pomimo oferowanej pomocy ze strony państwa nie przetrwało. Natomiast inne dalej walczą o byt na polskim rynku, w czym może im pomóc nowelizacja przepisów dotyczących zwolnień z ZUS za okres marzec–maj 2020 roku. Przypomnijmy, że wielu właścicieli działalności zwolnienie z ZUS ominęło, ponieważ posiadali oni nadpłaty na kontach w ZUS. Co się zmieniło? Tłumaczymy.

Zwolnienie z ZUS – komu nie przysługiwała ta ulga?

Przedsiębiorca spełniający konkretne warunki miał możliwość do 30 czerwca br. wnioskować w ZUS o przyznanie mu zwolnienia ze składek za okres od marca do maja. Od początku natomiast zostało określone, kto nie będzie miał do niego prawa. Zwolnienie z ZUS nie przysługiwało:

  • przedsiębiorcom, którzy zatrudniali powyżej 49 pracowników;
  • przedsiębiorcom, którzy założyli działalność po 31 marca br.;
  • samozatrudnionym, którzy w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o zwolnienie z tytułu nieopłaconych składek, osiągnęli przychód wyższy niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r.;
  • firmom, które na swoim koncie w ZUS posiadały nadpłaty (w tym przypadku zwolnienie nie przysługiwało bądź przysługiwało w ograniczonym stopniu).

Nowa pula firm zyska prawo do zwolnienia z ZUS

Na wniosek Krajowej Rady Doradców Podatkowych Rzecznik MŚP postulował u prezes ZUS o rozpatrzenie jego interpretacji zaistniałych okoliczności dotyczących tysięcy firm. Mianowicie znaczna liczba przedsiębiorców nie skorzystała ze zwolnienia z ZUS bądź skorzystała z tej ulgi w ograniczonym wymiarze, tylko dlatego, że posiadali oni nadpłaty na kontach w ZUS. ZUS bowiem zaliczał nadpłaty na poczet opłacenia bieżących składek i dopiero po ich rozliczeniu rozważał przyznanie zwolnienia danemu przedsiębiorcy. 

ZUS nie pozostał obojętny na zgłoszony problem i zarekomendował korzystne przedsiębiorcom zmiany w przepisach w Tarczy antykryzysowej. Nowelizacja przepisów (Dz. U. z 2020 r., poz. 1423, art. 10 w zw. z art. 13 pkt 6) powinna wejść w życie 20 września 2020 r. Zakłada ona zwolnienie przedsiębiorców z obowiązku opłacania należnych składek za okres od marca do maja br. także w sytuacji, gdy składki te zostały opłacone lub wówczas, kiedy ZUS zaliczył je z urzędu jako nienależnie opłacone składki.

Nowe przepisy zagwarantują firmom, które posiadały nadpłaty na kontach ZUS lub które z wyprzedzeniem opłaciły składki za miesiące od marca do maja 2020 roku, prawo do pełnego skorzystania ze zwolnienia z ZUS.

Nadpłacone składki ZUS co do zasady mają zostać zwrócone płatnikom.

Chaos organizacyjny w ZUS w zaistniałych okolicznościach może się pogłębić, a co za tym idzie, prawdopodobnie wydłużą się okresy rozliczeń z ZUS.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów