Skutki epidemii koronawirusa są już odczuwalne we wszystkich sektorach gospodarczych w kraju. Rząd nieustannie pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami mającymi na celu pomoc przedsiębiorcom w utrzymaniu działalności oraz zachowaniu miejsc pracy. Obecnie tarcza antykryzysowa 4.0 w wersji projektu została skierowana do podpisu przez prezydenta. Rząd nie planuje już kolejnych ustaw - tarcz antykryzysowych.
Tarcza antykryzysowa 4.0 będzie ostatnia
Dnia 30 kwietnia 2020 r. sporządzono projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, określany jako tarcza antykryzysowa 4.0. Jest już to kolejny, czwarty projekt wprowadzający pomoc polskim przedsiębiorcom dotkniętym epidemią koronawirusa.
W projekcie nie pojawiły się kontrowersyjne zapisy dotyczące zwalniania pracowników mailowo czy możliwość obniżenia o 10 proc. wymiaru czasu pracy na podstawie oświadczenia pracodawcy.
W odniesieniu do projektu Rada Dialogu Społecznego zwróciła uwagę na przepisy dotyczące proponowanego ograniczenia wysokości odpraw do maksymalnie 10-krotności minimalnego wynagrodzenia oraz brak systemowych rozwiązań co do osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, także bezrobotnych, w tym wysokości oferowanego zasiłku.
Ty samym minister Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że projekt tarczy antykryzysowej 4.0 będzie ostatnim z planowanych przez MF zmian w zakresie wsparcia polskich przedsiębiorców dotkniętych epidemią koronawirusa.