0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ulgi dla firm zatrudniających żołnierzy - czy to oznacza mniejsze podatki?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Rafał Brzoska, założyciel InPostu, zainicjował debatę na temat powszechnego szkolenia wojskowego i uzbrojenia społeczeństwa polskiego. Proponuje, aby przedsiębiorcy aktywnie zaangażowali się w ten proces, przygotowując swoich pracowników do służby wojskowej. W zamian za to państwo byłoby skłonne zaoferować przedsiębiorcom korzystniejsze warunki podatkowe. Pomysł ten spotkał się z pozytywnym odbiorem w Ministerstwie Obrony Narodowej, jednak ewentualne ulgi dla firm zatrudniających żołnierzy miałyby dotyczyć wyłącznie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz żołnierzy rezerwy.

Aktualne prawa wynikające z zatrudnienia żołnierzy

Pracodawcy, którzy zatrudniają „terytorialsów”, mają dziś jasno określone prawa i obowiązki wynikające z przepisów. Mogą oni m.in. starać się o zwrot pieniędzy za zatrudnienie kogoś nowego, kto zastąpi żołnierza WOT na czas jego służby. Dotyczy to również sytuacji, gdy zadania te powierzy się innemu pracownikowi z firmy. Co więcej, pracodawcy mogą ubiegać się o zwrot kosztów wynagrodzenia dla osoby zastępującej terytorialsa.

Dwa warianty ulgi dla firm zatrudniających żołnierzy

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Obrony Narodowej podjęli dyskusję na temat wprowadzenia ulg podatkowych dla firm zatrudniających żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Warto podkreślić, że pomysł ten nie jest nowy i był już wcześniej rozważany. Zgodnie z doniesieniami rząd analizuje obecnie dwa potencjalne modele takiej ulgi:

  • Pierwsza opcja zakłada częściowe zwolnienie z zaliczek podatkowych za okres zatrudnienia pracownika pełniącego służbę w WOT. 

  • Druga opcja przewiduje obniżenie podatku CIT dla przedsiębiorstw zatrudniających największą liczbę terytorialsów.

Podsumowanie

Należy podkreślić, że pomysł dotyczący wprowadzenia ulg podatkowych dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy nie był w żaden sposób konsultowany w rządzie, a Minister Obrony Narodowej nie wystąpił też z żadnym rozwiązaniem do ministra finansów, który odpowiada za politykę podatkową. Nie wiadomo zatem, jak miałaby wyglądać ta ulga i kiedy zaczęłaby działać. Pomysł wprowadzenia ulg podatkowych dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy, choć interesujący, na obecnym etapie pozostaje więc jedynie spekulacją. 

 

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów