0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Urny do składania dokumentów w urzędach skarbowych - czy to dobre rozwiązanie?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W czasie panującej pandemii koronawirusa wprowadzone zostały urny do składania dokumentów w urzędach skarbowych. Zdaniem Krajowej Administracji Skarbowej celem zastosowania urn w urzędach jest ułatwienie kontaktu podatników z urzędnikami. Eksperci uważają natomiast, że w przypadku pozostawiania dokumentów w urnach brakuje potwierdzenia wpływu dokumentu.

Urny do składania dokumentów w urzędach skarbowych

W Polsce w urzędach skarbowych ze względu na stan panującej pandemii COVID-19 udostępnione zostały podatnikom urny do składania dokumentów. Urny te wprowadzone zostały, aby ułatwić kontakt z urzędem w okresie lockdownu, gdy ograniczony był kontakt bezpośredni z podatnikami. Należy jednak zwrócić uwagę, że dokumenty pozostawione w urnach przyjmowane są bez jakiegokolwiek potwierdzenia wpływu.

Aktualnie stosowanie urn w urzędach skarbowych zależne jest od decyzji danej jednostki.
Według doradców podatkowych wprowadzenie urn w urzędach skarbowych jest – ze względu na panującą pandemię – zrozumiałe, natomiast brak potwierdzenia złożenia dokumentów i daty ich wpłynięcia pozostaje istotną kwestią budzącą wątpliwości, ponieważ w wielu sytuacjach takie potwierdzenie jest kluczowe w załatwieniu spraw urzędowych.

Jednak jak twierdzi były Minister Finansów Witold Modzelewski: „To są metody charakterystyczne dla okresu zarazy. Wszystkie kwestie, które rządzą tego rodzaju korespondencją, są w jakimś sensie zagrożone. Dla przykładu, reguła tajemnicy skarbowej chroni to, co napisze obywatel w swoich dokumentach. Wiemy o potencjalnych zagrożeniach, ale nie mamy lepszego pomysłu, aby to inaczej rozwiązać, przynajmniej teraz”.

Urny do składania dokumentów w urzędach skarbowych mogą być dobrym rozwiązaniem na dostarczanie anonimowych donosów. Jednak w przypadku poważniejszych spraw wiążących się z odpowiedzialnością karnoskarbową urny, w których podatnik nie otrzyma potwierdzenia wpływu dokumentu, może wywołać negatywne skutki podatkowe po stronie podatnika. W takim przypadku, aby podatnik otrzymał potwierdzenie wpływu dokumentów do urzędu skarbowego, zalecane jest przekazywanie dokumentów do US drogą elektroniczną, gdzie potwierdzeniem w przypadku deklaracji podatkowych będzie UPO, lub za pośrednictwem placówki pocztowej, w której otrzyma się potwierdzenie nadania.

Anita Wielanek z KAS zaznacza, że „urny opróżniano w zależności od potrzeb, najczęściej raz na dobę po zakończeniu pracy przez urząd lub przed jej rozpoczęciem. Dokumenty rejestrowano z datą faktycznego złożenia. Urzędy informowały klientów, że skorzystanie z tego rozwiązania wiąże się z brakiem potwierdzenia jego złożenia. Ponadto zachęcały do przesyłania korespondencji z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, tzn. e-PUAP, usług online Twój e-PiT, e-Deklaracje. Można również korzystać z operatorów pocztowych” oraz że do chwili obecnej Ministerstwo Finansów nie odnotowało nieprawidłowości dotyczących urn do składania dokumentów.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów