Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wsparcie dla dolnośląskich przedsiębiorców w ramach projektu Going Global 4.0

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na obszarze województwa dolnośląskiego, którzy chcą wypromować swoje produkty i usługi na rynkach zagranicznych, mają doskonałą okazję na pozyskanie wsparcia unijnego. Od marca 2024 roku samorząd województwa dolnośląskiego we współpracy z Dolnośląską Agencją Współpracy Gospodarczej realizuje projekt pn. „Going Global 4.0 – Internacjonalizacja Dolnośląskich Przedsiębiorstw”. Do końca 2025 roku na organizację 28 misji gospodarczych dla MŚP zostanie przeznaczona kwota 21,5 mln zł. Zobaczmy więc, jakie warunki należy spełnić, aby wziąć udział w projekcie.

Jakie jest cel projektu Going Global 4.0? 

Projekt Going Global 4.0 obejmuje swoim zasięgiem 3 kontynenty i ukierunkowany jest na działania o charakterze międzynarodowym. Szacuje się, że w ciągu 1,5 roku ze wsparcia skorzysta około 288 przedsiębiorstw. Tworząc projekt, samorząd województwa postawił sobie 3 cele: 

  1. krajową i międzynarodową promocję gospodarczą przedsiębiorstw i gospodarki Dolnego Śląska dla pozyskania nowych rynków zbytu i nowych inwestorów; 
  2. wsparcie procesów inwestycyjnych dolnośląskich MŚP (badania i rozwój, skuteczne wdrażanie wewnętrznych polityk internacjonalizacji przedsiębiorstw); 
  3. wspieranie praktyk informacyjno-promocyjnych o charakterze międzynarodowym w MŚP. 

Doświadczenia z poprzednich edycji oraz głosy zebrane od przedsiębiorców pozwoliły natomiast wybrać 28 misji gospodarczych, na które władze województwa chcą wysłać delegacje składające się z dolnośląskich firm. Formularz rekrutacyjny dostępny jest na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego pod adresem: www.umwd.dolnyslask.pl.

Kto może wziąć udział w projekcie?

O wsparcie w projekcie Going Global 4.0 mogą ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą na terenie województwa dolnośląskiego. Miejsce prowadzenia działalności ma decydujące znaczenie przy kwalifikacji uczestników. Ponad 15 mln zł na realizację projektu stanowi dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021–2027, dlatego też nie ma możliwości, aby dotacje uzyskał podmiot, który nie prowadzi działalności w granicach administracyjnych Dolnego Śląska. Województwo stawia na rozwoju działalności, które wpisują się w regionalne inteligentne specjalizacje Dolnego Śląska określone w Dolnośląskiej Strategii Innowacji 2030. Pierwszeństwo do udziału w projekcie będą miały zatem firmy, które działają w branży:

  1. chemia i medycyna; 
  2. auto-moto-aerospace;
  3. surowce naturalne i wtórne; 
  4. maszyny i urządzenia;
  5. „Zielony ład” – specjalizacja horyzontalna;
  6. „Przemysł 4.0” – specjalizacja horyzontalna;
  7. „Życie wspomagane technologią” – specjalizacja horyzontalna.

Warto również wspomnieć o dwóch przypadkach działalności, które kwalifikują się do projektu. Wsparcie może zostać skierowane do podmiotów, które mają jedynie stałe przedstawicielstwo na terenie Dolnego Śląska oraz prowadzą firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej

Jak wygląda rekrutacja do projektu? 

W pierwszej kolejności przedsiębiorca powinien zapoznać się z listą 28 wydarzeń międzynarodowych, które zaplanowano w ramach projektu. Istnieje możliwość wyboru więcej niż jednej misji gospodarczej. Rekrutacja odbywa się bowiem niezależnie i oddzielnie dla każdej z nich. Na stronie internetowej www.umwd.dolnyslask.pl w zakładce Współpraca z zagranicą znajdziemy aktualne nabory. Cały proces rekrutacji możemy natomiast podzielić na 3 etapy.

Etap 1 – poprzez umieszczony na stronie internetowej formularz przedsiębiorca podaje: nazwę firmy, informacje o statusie MŚP oraz potwierdzenie prowadzenia działalności na terenie Dolnego Śląska. Bardzo ważna jest informacja o profilu działalności firmy, gdyż musi on być zgodny z tematyką danego wydarzenia. Liczba miejsc dla przedstawicieli danej firmy jest ograniczona i patrząc na ostatnie nabory, można powiedzieć, że jest to zazwyczaj jedna osoba. Na tym etapie wszystkie dokumenty i oświadczenia składane są w formie elektronicznej. 

Etap 2 – podzielony jest na ocenę formalną i merytoryczną złożonych aplikacji. Na początek ocenie podlega poprawność dokumentów złożonych w I etapie. Gdy nie ma żadnych uchybień, wniosek w ramach oceny merytorycznej jest punktowany zgodnie z następującymi kryteriami:

  • Czy firma posiada gotowy produkt do zaprezentowania podczas targów?
  • Czy firma posiada materiały drukowane, gadżety promocyjne, próbki produktów oraz materiały informacyjne?
  • Czy firma posiada analizy bądź opracowania pozwalające ocenić zainteresowanie produktem na rynku danego kraju?
  • Czy firma posiada już kontakty lub powiązania z kontrahentami na danym rynku?
  • Jaką liczbę indywidualnych spotkań przedsiębiorca zamierza zorganizować podczas misji gospodarczej?
  • Czy zakres prezentacji firmy jest zgodny z danym wydarzeniem?

Komisja dokonuje oceny w ciągu 14 dni roboczych od zakończenia naboru. Etap II kończy się stworzeniem listy rankingowej, którą rozpoczynają przedsiębiorcy z największą liczbą punktów (powstaje też lista rezerwowa). 

Etap 3 – to już tylko formalność dla firm, które znalazły się na liście rankingowej. Teraz należy złożyć wniosek o uczestnictwo w wyjeździe wraz z wymaganymi załącznikami. Sprawdzeniu będzie podlegać, czy przedsiębiorca nie wykorzystał w ciągu ostatnich 3 lat pułapu pomocy de minimis. Następuje podpisanie umowy oraz zgody na przetwarzanie danych osobowych przez organizatora wyjazdu. Gdyby na tym etapie nie doszło do zawarcia umowy z przedsiębiorcą zaproszonym do 3 etapu, szansę otrzymuje podmiot z listy rezerwowej. 

Aby lepiej zrozumieć charakter projektu Going Global 4.0, przedstawimy zasady naboru i oferowane wsparcie w ramach dwóch wydarzeń międzynarodowych, do których ostatnio mogli aplikować dolnośląscy przedsiębiorcy.

Na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy biorący udział w targach w San Francisco?

TechCrunch Disrupt San Francisco to organizowane na przełomie października i listopada 2024 roku jedne z największych targów w USA dla startupów. Podczas 3-dniowej konferencji uczestnicy biorą udział w spotkaniach, okrągłych stołach oraz nawiązują cenne branżowe kontakty. Ponadto w strefie prezentacji można pokazać swoje produkty i szukać potencjalnych inwestorów.

Rekrutacja dla firm, które chciały wziąć udział w wydarzeniu, rozpoczęła się 12 sierpnia 2024 roku. Przedsiębiorcy zakwalifikowani do udziału w targach mogą liczyć na: 

  • bilety lotnicze na trasie Wrocław – San Francisco – Wrocław;
  • noclegi w hotelu w pokojach jednoosobowych;
  • pełne wyżywienie (tj. śniadanie, lunch, kolacje); 
  • transporty miejscowe (hotel – targi);
  • transport materiałów promocyjnych i wystawowych;
  • przestrzeń ekspozycyjną w ramach stoiska Dolnego Śląska;
  • ubezpieczenia.

Zainteresowanie udziałem w targach było bardzo duże, przez co Urząd Marszałkowski zamknął rekrutację w momencie, gdy liczba chętnych przekraczała dwukrotność dostępnych dla tej misji miejsc.

Na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy biorący udział w targach w Berlinie?

IFA Berlin to międzynarodowe targi elektroniki użytkowej i AGD, które w tym roku odbyły się w dniach 6–10 września. Przedsiębiorcy z Dolnego Śląska, którzy chcieli wziąć udział w wydarzeniu za pośrednictwem projektu Going Global 4.0, mogli zgłosić się do rekrutacji w terminie 5–14 sierpnia 2024 roku. Zakwalifikowani przedsiębiorcy mieli zapewniony:

  • transport busem na trasie Wrocław – Berlin – Wrocław;
  • możliwość udziału w spotkaniu typu „Business-Mixer”;
  • noclegi w hotelu w pokojach jednoosobowych;
  • pełne wyżywienie (tj. śniadanie, lunch, kolacje);
  • transporty miejscowe (hotel – targi);
  • transport materiałów promocyjnych i wystawowych; 
  • przestrzeń ekspozycyjną w ramach stoiska Dolnego Śląska;
  • wsparcie tłumacza.

Udział w projekt pn. „Going Global 4.0 – Internacjonalizacja Dolnośląskich Przedsiębiorstw” to doskonała okazja na nawiązanie nowych kontaktów gospodarczych oraz wypromowania swoich produktów i usług na rynkach międzynarodowych. W tym roku zorganizowano już kilka misji gospodarczych, ale cały czas przedsiębiorcy mają w czym wybierać. Pełna lista wydarzeń dostępna jest na stronie www.umwd.dolnyslask.pl. Należy wspomnieć, że udział w projekcie nie wiąże się z przekazaniem dotacji na konto przedsiębiorcy. Jak pokazują przykłady targów w San Francisco i Berlinie, to Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ponosi wszelkie koszty związane z udziałem w imprezie. Przedsiębiorca ma jedynie skupić się na jak najlepszym zaprezentowaniu swoich usług i nawiązaniu nowych relacji biznesowych. Sukces poprzednich edycji programu pokazał, że dalsza realizacji programu jest potrzebna i wpływa zarówno na rozwój regionu, jak i dolnośląskich przedsiębiorstw.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów