Prowadzisz działalność gospodarczą na terenie województwa opolskiego i szukasz środków na podniesienie kwalifikacji zawodowych swoich pracowników? Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, koniecznie zapoznaj się z artykułem. Od lipca 2023 roku przez ponad 2 lata realizowany będzie projekt „Adaptacyjność pracodawców i pracowników” dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021–2027. Realizator projektu – Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki – na wspomniany cel przeznaczy ponad 7,5 mln zł, co ma doprowadzić do zdobycia nowych kwalifikacji zawodowych przez około 900 osób zatrudnionych na terenie województwa opolskiego. Zobaczmy zatem, co należy zrobić, aby skorzystać ze szkolenia dotowanego ze środków unijnych.
Kto może być uczestnikiem projektu?
Wszystkie dokumenty niezbędne do aplikowania o środki znajdziemy na stronie Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (https://ocrg.opolskie.pl). Zgodnie z opublikowanym regulaminem projektu o wsparcie mogą ubiegać się:
- pracodawcy, których siedziba/oddział znajduje się na terenie województwa opolskiego;
- pracownicy przedsiębiorstw, którzy mieszkają lub pracują w myśl Kodeksu pracy na terenie województwa opolskiego.
Wszyscy zainteresowani dofinansowaniem kursów podnoszących kwalifikacje lub kompetencje muszą mieć świadomość, że będą zobowiązani do korzystania ze szkoleń dostępnych w Bazie Usług Rozwojowych, a wsparcie ma charakter refundacji poniesionych kosztów. Projekt jest natomiast skierowany do mikro-, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.
Czy operator określił preferowane grupy wsparcia?
Mimo że katalog podmiotów, które mogą skorzystać ze wsparcia, jest bardzo szeroki, operator zastosował preferencje do określonych grup. W przypadku bardzo dużego zainteresowania udziałem w projekcie pierwszeństwo będę miały;
- mikro- i małe przedsiębiorstwa;
- pracodawcy zatrudniający osoby o niskich kwalifikacjach;
- pracodawcy kierujący pracowników na usługi szkoleniowe, które prowadzą do nabycia kwalifikacji;
- pracodawcy kierujący pracowników na usługi szkoleniowe związane z inteligentnymi specjalizacjami, branżami zidentyfikowanych jako kluczowe dla rozwoju regionu w obszarze zawodów deficytowych oraz kompetencjami ekologicznymi i cyfrowymi.
Za przynależność do preferowanych powyżej grup wnioskodawca otrzyma każdorazowo 1 punkt. Warto zatem znać przypadki, kiedy możemy wyprzedzić konkurencję w procesie ubiegania się o dotację na szkolenia.
Ile można zyskać?
Wiem już, kto może ubiegać się wsparcie, kogo operator preferuje do udziału w projekcie, przejdźmy zatem do najbardziej interesującej kwestii: ile środków można uzyskać? Jedna usługa rozwojowa może zostać dofinansowane aż do 80%. Regulamin określa jednak pewne limity:
- średnia kwota dofinansowania dla jednego pracownika przedsiębiorstwa nie powinna przekroczyć 9500 zł;
- maksymalny kwota dofinansowania dla jednego pracodawcy to 50 000 zł;
- pojedyncza godzina usługi rozwojowej nie może przekroczyć 500 zł brutto.
O czym warto jeszcze wiedzieć? Pracodawca ma możliwość skierowanie jednego pracownika na kilka usług rozwojowych przy założeniu, że nie zostaną przekroczone limity wskazane powyżej. Dofinansowanie udzielane w ramach projektu ma charakter pomocy de minimis (warto zatem wcześniej sprawdzić, czy nie wykorzystano w ciągu ostatnich 3 lat pomocy stanowiącej równowartość 300 000 euro – np. w ramach innych dotacji).
Adaptacyjność pracodawców i pracowników - jak przebiega rekrutacja?
W dalszej części artykułu podpowiemy, jak skutecznie aplikować do projektu. Przedsiębiorcy, którzy spełniają wymagania formalne, w celu pozyskania wsparcia powinni podążać następującą ścieżką:
- w pierwszej kolejności, korzystając z Bazy Usług Rozwojowych, należy znaleźć kurs, szkolenie lub studia podyplomowe kończące się certyfikatem lub egzaminem, na które chcemy wysłać pracownika, oraz zarejestrować się w BUR, tworząc swój profil;
- w następnym kroku za pośrednictwem operatora – Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki – należy złożyć komplet dokumentów wraz z załącznikami (najlepiej zrobić to elektronicznie – ta forma znacznie przyśpieszy rekrutację). Na tym etapie można również zarezerwować sobie miejsce na szkoleniu, jednocześnie informując organizatora, że ubiegamy się o dotację;
- po pozytywnym rozpatrzeniu dokumentów rekrutacyjnych podpisywana jest umowa oraz nadawane jest indywidualne ID wsparcia, który posłuży jako identyfikator w Bazie Usług Rozwojowych – w tym momencie można potwierdzić organizatorowi udział pracowników w szkoleniu.
Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że udział w szkoleniu może rozpocząć się najszybciej dzień po zawarciu umowy. Uczestnik projektu szkoleniowego powinien natomiast korzystać z usługi rozwojowej zgodnie z harmonogramem oraz w miejscu wskazanym w ofercie. Jest to bardzo ważne, gdyż odstępstwa w tym zakresie mogą doprowadzić do sytuacji, że wnioskodawca nie uzyska refundacji za udział w szkoleniu.
Co należy zrobić, aby uzyskać refundację poniesionych kosztów?
Pracownik wziął udział w szkoleniu, nastał więc czas na ubieganie się o refundację części poniesionych kosztów. O czym należy pamiętać? Zgodnie z regulaminem warunkiem przekazanie dofinansowania za usługę rozwojową jest przedstawienie przez przedsiębiorcę następujących dokumentów:
- księgowego poświadczenia realizacji usługi wystawionego przez usługodawcę zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości;
- kopii dokumentu potwierdzającego dokonanie zapłaty przez przedsiębiorcę za usługę rozwojową;
- kopii zaświadczeń/certyfikatów/potwierdzeń uzyskania kompetencji/kwalifikacji wystawionych przez podmiot świadczący usługę rozwojową;
- ankiety oceniającej usługi rozwojowe zgodnie z Systemem Oceny Usług Rozwojowych;
- wniosku rozliczeniowego, którego wzór stanowi Załącznik nr 4 do Regulaminu.
Dostarczenie wskazanych dokumentów powinno nastąpić w ciągu 14 dni roboczych od zakończenia szkolenia. Jest to bardzo ważne, gdyż niedotrzymanie wskazanego terminu może skutkować odmową wypłaty dofinansowania.
Czego nie można finansować w ramach projektu?
Dokumentacja konkursowa bardzo wyraźnie określa, jakie wydatki nie podlegają refundacji. Nie można ubiegać się o refundację poniesionych kosztów w przypadku, gdy:
- podmiot świadczy usługę na rzecz swoich pracowników;
- podmiot świadczy usługę na rzecz przedsiębiorcy, z którym jest powiązany kapitałowo lub osobowo;
- przedsiębiorca chce refundować wydatki związane z dojazdami na szkolenie lub zakwaterowaniem;
- dotyczą usługi rozwojowej, której obowiązek przeprowadzenia na zajmowanym stanowisku wynika z odrębnych przepisów prawa (np. wstępne i okresowe szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, szkolenia okresowe potwierdzające kwalifikacje na zajmowanym stanowisku);
- usługa świadczona jest dla kadr medycznych oraz podmiotów (osoby wykonujące regulowane ustawowo zawody medyczne), których udział wymaga indywidualnej interpretacji Ministerstwa Zdrowia;
- dotyczą usług rozwojowych związanych z kursami prawa jazdy kat. A i B;
- usługa rozwojowa jest skierowana dla rolników oraz osób prowadzących działalność nierejestrowaną.
Należy również dodać, że koszt usługi może uwzględniać podatek od towarów i usług (VAT) wyłącznie w przypadku, gdy został on faktycznie poniesiony przez przedsiębiorcę oraz przedsiębiorca nie ma prawnej możliwości jego odliczenia.
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz zdobywanie nowych umiejętności to w dzisiejszych czasach konieczność. Przedsiębiorcy z województwa opolskiego, którzy chcą być bardziej konkurencyjni na rynku, powinni rozważyć swój udział w projekcie „Adaptacyjność pracodawców i pracowników”. Zachęcamy do odwiedzenia strony Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, gdzie znajdują się dokumenty rekrutacyjne. To niebywała okazja na pozyskanie dotacji na szkolenia, kursy zawodowe i studia podyplomowe dla pracowników zatrudnionych na terenie województwa opolskiego.