0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak wyglądają wymiany zagraniczne dla początkujących przedsiębiorców?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

We współczesnym świecie prowadzenie własnej działalności wydaje się nieograniczone granicami państw. Jeśli sprzedajemy produkty czy usługi, możemy to robić niemal wszędzie. Aby nauczyć się bycia przedsiębiorcą w Europie, można skorzystać z Erasmusa. Choć kojarzy się on nam często głównie ze studentami, możliwe są również wymiany zagraniczne dla początkujących przedsiębiorców. Dlaczego warto z nich korzystać? Przeczytaj w niniejszym artykule.

Na czym polegają wymiany zagraniczne dla początkujących przedsiębiorców?

Wymiany zagraniczne dla początkujących przedsiębiorców pozwalają im na poznanie działania i prowadzenia działalności w Europie. Dzięki temu mogą oni dzielić się pomysłami i umiejętnościami z innymi przedsiębiorcami, tym samym poszerzając horyzonty, zyskując wiedzę i ucząc się przedsiębiorczości od innych, bardziej doświadczonych osób.

Wymiany zagraniczne dla początkujących przedsiębiorców - dlaczego warto?

Zazwyczaj zanim decydujemy się na założenie własnej działalności gospodarczej, poznajemy rynek pracy. Dzięki wymianie zagranicznej możemy poznać sposób działania firm z innych państw Unii Europejskiej. Zdobywamy doświadczenie, które nie tylko pomoże w założeniu działalności, lecz także w jej utrzymaniu i prowadzeniu.

Wymiany zagraniczne dla początkujących przedsiębiorców są też okazją do nawiązania współpracy z europejskimi przedsiębiorcami i tworzenie sieci kontaktów.

Z kolei przedsiębiorcy, którzy przyjmą do siebie młodą osobę, mogą także od niej nauczyć się czegoś nowego - niemal każdy posiada pewne umiejętności i pomysły, którymi może się podzielić, tym samym ułatwiając pracę nawet osobom, które są bardziej doświadczone zawodowo.

Erasmus dla przedsiębiorców

Erasmus dla początkujących przedsiębiorców trwa od jednego do sześciu miesięcy (zazwyczaj odbywa się to ciągle, jednak program można podzielić, pod warunkiem że zamknie się on w czasie dwunastu miesięcy) i jest częściowo finansowany ze środków europejskich.

Do programu może przystąpić przedsiębiorca, który jest gotowy spędzić pewien czas poza granicami kraju. Aby zostać przyjętym do Erasmusa, należy mieszkać co najmniej 180 dni przed złożeniem wniosku w kraju Unii Europejskiej lub państwie uczestniczącym w programie COSME.

O przyjęcie do programu mogą starać się osoby, które jeszcze nie założyły własnej działalności, warunkiem jest jednak, że muszą one być zdecydowane na ten krok, muszą umotywować swoją decyzję i chęć udziału w wymianie oraz przedstawić biznesplan swojej działalności.

Wymiany zagraniczne dla początkujących przedsiębiorców mogą również zostać wykorzystane przez właścicieli działalności gospodarczych, które już są na rynku, warunkiem jest jednak prowadzenie ich nie dłużej niż 3 lata.

W razie jakichkolwiek wątpliwości informacji może nam udzielić lokalny punkt kontaktowy. 

Finansowanie wymiany zagranicznej dla przedsiębiorców

Jak już wspominaliśmy, wątpliwości może nam pomóc rozwiać lokalny punkt kontaktowy (jeśli nie ma go w naszym kraju, można skorzystać z pomocy punktu w innym kraju). Pracownicy tego miejsca nie tylko pomagają w wypełnianiu wniosku czy formalnościach, lecz także pomagają finansowo.

Aby utrzymać się na miejscu wymiany, można postarać się także o dofinansowanie ze środków unijnych. Jego wysokość uzależniona jest od kraju, w którym będziesz przebywał i wypłacana jest co miesiąc. I tak na przykład w Irlandii możemy miesięcznie otrzymać 1000 euro, w Czechach 610 euro, a na Cyprze 780 euro itd.

Jak złożyć wniosek?

Na oficjalnej stronie Erasmusa (http://www.erasmus-entrepreneurs.eu) można sprawdzić listę miejść, które są lokalnymi punktami kontakowymi. To właśnie do nich składa się wniosek (bezpośrednio lub online).

Do wniosku dołączone powinny być również inne dokumenty, takie jak życiorys, biznesplan, o którym już wspominaliśmy, oraz list motywacyjny.

Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, można rozpocząć poszukiwania przedsiębiorstwa, do którego chcemy się udać. Przez czas trwania programu możemy liczyć na pomoc punktu.

Kiedy to ty chcesz przyjąć przedsiębiorcę

Jeśli to nie my chcemy wyjechać, ale w ramach programu chętnie przyjmiemy przedsiębiorców z innych krajów, musimy spełnić następujące warunki:

  1. Musisz posiadać stałe miejsce zamieszkania w kraju Unii Europejskiej lub uczestniczącym w programie.

  2. Musisz złożyć swoje CV i posiadać co najmniej 3 lata doświadczenia jako przedsiębiorca oraz zawrzeć wszelkie niezbędne informacje o swojej firmie.

  3. Musisz złożyć list motywacyjny, gdzie uzasadnisz, dlaczego chcesz wziąć udział w programie.

Wymiany zagraniczne dla początkujących przedsiębiorców niosą więc korzyści zarówno dla jednej i dla drugiej strony. Możliwość zdobycia nowych umiejętności i międzynarodowej sieci kontaktów z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów