0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zwolnienie z opłacania składek za listopad – ZUS wyjaśnia

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Trwają prace nad kolejną pomocą z Tarczy antykryzysowej. Zakłada ona m.in. wypłatę świadczenia postojowego oraz właśnie zwolnienie z opłacania składek za listopad. W związku z tym, że przepisy jeszcze nie obowiązują, przedsiębiorcy zastanawiają się, czy opłacać składki za listopad?

Zwolnienie z opłacania składek za listopad 

Ustawa, nad którą pracują politycy, zakłada takie narzędzia pomocowe, jak

  • zwolnienie z opłacania składek ZUS, 
  • świadczenia postojowe (ok. 2 tys. zł miesięcznie), 
  • małe dotacje w wysokości 5 tys. zł, 
  • dofinansowanie miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w kwocie 2 tys. zł. 

Pomoce te obejmują zarówno osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, jak i na podstawie umowy zlecenia, ale zlecenia, od którego płacone są składki na ubezpieczenia społeczne. 

Przedsiębiorcy czekający na wprowadzenie tych ulg obecnie zastanawiają się, czy opłacać ZUS za listopad, którego  termin zapłaty upływa 10 i 15 grudnia. 

Wyjaśnienia ZUS-u

W związku z wątpliwościami ZUS zaproponował, aby osoby te składały wnioski o odroczenie płatności za listopad.

„Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek za listopad i nie wiedzą, czy mają opłacać składki czy nie, mogą złożyć wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności np. o miesiąc. Jeśli płatnik złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Wnioski będą załatwiane najszybciej, jak to możliwe, a można je składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS”  –rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Propozycja ta wynika z tego, że tarcza branżowa jeszcze nie weszła w życie, a termin zapłaty składek za listopad jest bliski. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby oczekujące na nowe przepisy i ulgi nie będą musiały płacić należności do ZUS-u.

Na uchwalenie tarczy branżowej przedsiębiorcy będą musieli jeszcze chwile poczekać. W przypadku braku pewności, czy zwolnienie z opłacania składek za listopad będzie im przysługiwało, zalecane jest złożenie wniosku o odroczenie płatności.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów