0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2024-07-15

Artykuły:

KONEL - Ogólnopolska Konferencja dla Biur Rachunkowych, Księgowych i Przedsiębiorców

Już 10 października, zapraszamy na piątą już edycję konferencji KONEL dla biur rachunkowych, która odbędzie się we Wrocławiu. Wydarzenie jest cenną okazją do poszerzenia swojej wiedzy i nawiązania cennych kontaktów. Kliknij i zobacz więcej!

15 lipca 2024

Fundusz Pracy 2024 - wszystko co powinieneś wiedzieć

Przedsiębiorco, czy zastanawiałeś się kiedyś w jakim celu opłaca się składki na Fundusz Pracy oraz za kogo opłacane są składki na FP? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jakich przypadkach jesteś zwolniony z obowiązku opłacania składek na FP!

15 lipca 2024

Akta osobowe - okresy przechowywania dokumentacji związanej z zatrudnieniem

Już jakiś czas temu został skrócony okres przechowywania akt pracowniczych. Co zrobić, aby krócej przechowywać akta osobowe? Czy dotyczy to wszystkich pracowników, czy tylko wybranych? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

15 lipca 2024

Dlaczego warto zadbać o potwierdzenie odbioru wynagrodzenia za pracę?

Sposób wypłaty wynagrodzenia powinien zostać unormowany w wewnętrznych przepisach lub w umowie o pracę. Jeżeli u pracodawcy wynagrodzenie wypłacane jest w gotówce do rąk pracowników, warto zadbać o potwierdzenie odbioru wynagrodzenia. Przeczytaj!

15 lipca 2024

Okres przedawnienia urlopu wypoczynkowego

Pracownik ma prawo wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy. Należy jednak liczyć się z tym, iż prawo to może ulec przedawnieniu. Ile wynosi okres przedawnienia urlopu wypoczynkowego? Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat urlopu wypoczynkowego!

15 lipca 2024

Składki z tytułu premii pracowniczych w kosztach podatkowych

Pracodawca ma możliwość nagrodzenia pracowników premią i wówczas składki z tytułu premii pracowniczych ująć w kosztach podatkowych. Czy wiesz, jak prawidłowo ustalić okres rozliczeniowy, w którym można zaksięgować składki jako koszty uzyskania przychodów?

15 lipca 2024

Wydatek na nabycie ruchomości przeznaczonych na wynajem w ramach działalności

Podatnik, prowadzący działalność gospodarczą, może zajmować się nie tylko wynajmem nieruchomości, ale także ruchomości. W artykule omówimy, jak prawidłowo księgować wydatek na nabycie ruchomości przeznaczonych na wynajem w KPiR. Sprawdź!

15 lipca 2024

Czy praca podczas urlopu wypoczynkowego jest możliwa?

Pracodawca nie może narzucić pracownikowi korzystającemu z urlopu wypoczynkowego wykonywania na swoją rzecz pracy, nawet w ramach umowy cywilnoprawnej. Przeczytaj i sprawdź czy jednak czy możliwa jest praca podczas urlopu wypoczynkowego!

15 lipca 2024

Czy zawieszenie działalności na okres krótszy niż 30 dni jest skuteczne?

Czy zawieszenie działalności na okres krótszy niż 30 dni nie odniesie skutku, np. w formie zwolnienia z obowiązków składkowych, ponieważ takie zawieszenie będzie nieskuteczne? Sprawdź odpowiedź na to i wiele innych pytań w naszym artykule!

15 lipca 2024

Uczestniczenie w nieodpłatnym szkoleniu - jaka stawka ryczałtu?

Przedsiębiorca, który otrzymuje nieodpłatne świadczenia powinien opodatkować je podatkiem dochodowym. Czy wiesz, jaką stawką ryczałtu należy opodatkować uczestniczenie w nieodpłatnym szkoleniu organizowanym przez kontrahenta? Wyjaśniamy w artykule!

15 lipca 2024

Dokumenty do kredytu hipotecznego przy działalności gospodarczej

W przypadku przedsiębiorców zdolność kredytowa zależy między innymi od formy opodatkowania podatkiem dochodowym. Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego są wymagane w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej? Sprawdź!

15 lipca 2024

Mapa pomocy regionalnej – w których regionach Polski dotacje unijne są najwyższe?

Mapa pomocy regionalnej wskazuje, w których regionach Polski unijne dotacje są najwyższe. Sprawdź, jak zmienia się intensywność wsparcia w poszczególnych województwach i które przedsiębiorstwa mogą liczyć na dodatkowe punkty procentowe. Przeczytaj więcej!

15 lipca 2024

Zakup na raty - rozliczenie i ewidencja w KPiR

Dokonując zakupu, w niektórych sklepach przedsiębiorcy mogą jako sposób finansowania wybrać płatność w systemie ratalnym. Dowiedz się, w jaki sposób należy ująć w KPiR zakup na raty oraz kiedy odsetki mogą stanowić koszt uzyskania przychodu! Przeczytaj!

15 lipca 2024

WZ jako dowód księgowy - księgowanie zakupu towarów w KPiR

Wydanie zewnętrzne (WZ) jest dowodem magazynowym wystawianym przez magazyniera i dokumentuje rozchód towarów lub wyrobów gotowych w momencie wydania ich na zewnątrz magazynu. Czy można na jego podstawie dokonać zapisów w księdze przychodów i rozchodów?

15 lipca 2024

Szkoda całkowita pojazdu firmowego - rozliczenie w KPiR

Przedsiębiorca, którego pojazd firmowy uległ szkodzie całkowitej powinien odpowiednio zaewidencjonować takie zdarzenie w księdze podatkowej. Dowiedz się, jak powinna zostać rozliczona w księdze przychodów i rozchodów szkoda całkowita pojazdu firmowego!

15 lipca 2024

Zbiorcze ujęcie paragonów z NIP w rejestrach VAT i PKPiR

Paragony na kwotę nieprzekraczającą 450 zł i zawierające odpowiednie dane, w tym NIP nabywcy, stanowią faktury uproszczone. Pojawiają się jednak wątpliwości co do ich ewidencjonowania. Czy możliwe jest zbiorcze ujęcie paragonów z NIP w PKPiR? Przeczytaj!

15 lipca 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów