Ostatnie artykuły autora:
Dokumenty potwierdzające eksport towarów a wpływ na stawkę 0% VAT
Czy wiesz, jakie są kluczowe dokumenty potwierdzające eksport towarów poza Unię Europejską? Dowiedz się, jakie dokumenty są wymagane, aby móc zastosować stawkę VAT 0% przy eksporcie towarów oraz jakie są konsekwencje ich braku, szczególnie przy kontroli.
17 maja 2024
Darowizna między małżonkami - najważniejsze informacje
Kiedy ma miejsce darowizna między małżonkami, mogą oni w pewnych sytuacjach skorzystać ze zwolnień podatkowych. Poznaj szczegóły zwolnień i dowiedz się, jakie konsekwencje niesie ze sobą niezgłoszenie darowizny między małżonkami. Przeczytaj nasz artykuł!
16 maja 2024
Umowa datio in solutum a obowiązek podatkowy w PCC - kluczowe informacje
Umowa datio in solutum często powoduje wątpliwości w zakresie opodatkowania jej podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Która ze stron może być do tego zobligowana? Sprawdź, jak umowa datio in solutum a obowiązek podatkowy w PCC są ze sobą powiązane!
15 maja 2024
Bon jednego przeznaczenia na gruncie podatku dochodowego
Oferowane przez przedsiębiorców bony za zakup ich produktów bądź usług podlegają odpowiedniemu rozliczeniu na gruncie podatku dochodowego. Czy wiesz, jak należy prawidłowo rozliczyć bon jednego przeznaczenia pod względem opodatkowania PIT? Wyjaśniamy!
14 maja 2024
Nakłady na wynajmowany lokal mieszkalny - czy stanowią koszt?
Część przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie działalności w wynajętym lokalu mieszkalnym. Czy nakłady na wynajmowany lokal mieszkalny mogą stanowić koszty uzyskania przychodów? Jak w takim przypadku rozliczyć poniesione wydatki? Wyjaśniamy!
13 maja 2024
Stawka ryczałtu dla PKWiU - jak ją ustalić?
Ustalanie stawki ryczałtu poprzez szukanie właściwych numerów PKWiU pozwala na dozę bezpiecznego zastosowania właśnie tej właściwej stawki. Jak zatem powinna być ustalona stawka ryczałtu dla PKWiU? Czy PKWiU można również wykorzystać do innych celów?
9 maja 2024
Ujawnienie środków trwałych: czym jest i jak wpływa na amortyzację?
W prowadzeniu działalności gospodarczej napotykamy różne wyzwania. Jednym z nich jest sytuacja, gdy środek trwały zostaje wprowadzony do użytku w firmie z opóźnieniem, co oznacza ujawnienie środków trwałych. Jakie skutki niesie to ze sobą dla amortyzacji?
8 maja 2024
Odliczenie straty z lat ubiegłych na ryczałcie i najmie - kiedy jest możliwe?
Co do zasady, stratę z danego źródła przychodu można odliczyć od dochodu z tego samego źródła. Jednak co w sytuacji, kiedy podatnik prowadzi zarówno działalność, jak i najem prywatny? Czy możliwe jest odliczenie straty z lat ubiegłych na ryczałcie?
7 maja 2024
Jak przebiega przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o.?
W artykule analizujemy przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. ze szczególnym uwzględnieniem konsekwencji podatkowych takiego przekształcenia przy wyborze estońskiego CIT. Szczegółowo omówiono także sposób obliczania dochodu z przekształcenia.
6 maja 2024
Wypłata dywidendy na gruncie podatków PIT i VAT
Czym jest dywidenda i do kogo należy obowiązek jej wypłacenia? Kto jest odpowiedzialny za opłacenie podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług? Jak wygląda wypłata dywidendy w formie środków rzeczowych? Na te pytania odpowiadamy w artykule!
4 kwietnia 2024
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Wynagrodzenie chorobowe 2025 - jak obliczyć?
- Komu i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2025?
Wzory dokumentów