Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ograniczenie poboru zaliczki na podatek dochodowy - czy możesz skorzystać?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przedsiębiorcy szukają różnych możliwości optymalizacji zobowiązań podatkowych z działalności gospodarczej. Korzystają z różnego rodzaju zwolnień podatkowych, ulg podatkowych, umorzeń czy innych profitów, także tych dotyczących obniżenia zobowiązań w składkach ZUS. Jednym z nieco zapomnianych narzędzi jest ograniczenie poboru zaliczki na podatek dochodowy. Na czym on polega? Jak go zastosować? Na te i wiele wątpliwości odpowiedziano w niniejszej publikacji.

Czym jest ograniczenie poboru zaliczek na podatek dochodowy?

Pewnym mało znanym narzędziem wspomagającym obniżenie obciążeń publiczno-prawnych jest mechanizm ograniczenia poboru zaliczek na podatek dochodowy.

Mechanizm ten polega na zwolnieniu przedsiębiorcy z obowiązku opłacania zaliczek na podatek dochodowy w konkretnych przypadkach.

Zgodnie z tym, co mówi art. 22 § 1 Ustawy – Ordynacja podatkowa, Minister Finansów może na drodze rozporządzenia, w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatników:

  1. zwolnić niektóre grupy płatników z obowiązku pobierania podatków lub zaliczek na podatki oraz określić termin wpłacenia podatku i wynikające z tego zwolnienia obowiązki informacyjne podatników, chyba że podatnik jest obowiązany do dokonania rocznego lub innego okresowego rozliczenia tego podatku;
  2. zaniechać w całości lub w części poboru podatków, określając rodzaj podatku, okres, w którym następuje zaniechanie, i grupy podatników, których ono dotyczy.

W kwestii zwolnienia z obowiązku pobrania podatku należy podkreślić, że to organ podatkowy ma uprawnienie do udzielenia zwolnienia dla płatnika podatku w sytuacji, gdy:

  • pobranie podatku zagraża ważnym interesom podatnika, a w szczególności jego egzystencji, lub
  • podatnik uprawdopodobni, że pobrany podatek byłby niewspółmiernie wysoki w stosunku do podatku należnego za rok podatkowy lub inny okres rozliczeniowy.

Natomiast co z mechanizmem ograniczenia poboru zaliczki na podatek dochodowy?

Organ podatkowy ma uprawnienie do ograniczenia poboru zaliczek na podatek, jeżeli podatnik uprawdopodobni, że zaliczki na podatek dochodowy byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku dochodowego należnego od dochodu lub zysku przewidywanego na dany rok podatkowy.

Zatem zastosowanie tego mechanizmu wymaga spełnienia określonych warunków.

Ograniczenie poboru zaliczki na podatek dochodowy - kto może skorzystać?

Z mechanizmu ograniczenia zaliczek na podatek dochodowy mogą skorzystać:

  1. podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych PIT,
  2. podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych CIT.

Z tego mechanizmu skorzystają przeważnie podatnicy, którym w trakcie roku wychodzą dość wysokie zaliczki na podatek dochodowy na podatek dochodowy, które łącznie (przewyższą) przewyższają roczny podatek dochodowy. Skąd podatnik o tym wie?

Zastosowanie ograniczenia poboru zaliczek na podatek dochodowy będzie miało miejsce u podatnika dokonującego w ciągu roku znacznych nakładów, inwestycji lub wzmożonych kosztów bezpośrednich. 

Mechanizm ograniczenia poboru zaliczek na podatek dochodowy pomoże z pewnością nie tylko podatnikom prowadzącym działalność sezonową, lecz także prowadzącym działalność np. eventową, w której w zależności od pory roku zaliczki na podatek dochodowy mogą być bardzo zróżnicowane. 

Innym przykładem mogą być firmy serwisujące różnego rodzaju maszyny przemysłowe. W niektórych sektorach gospodarki maszyny te są częściej używane, stąd częściej ulegają awariom. Firma serwisowa, mimo że prowadzi działalność przez cały rok, to jednak w tych okresach wykazuje większe przychody, a co za tym idzie, większe zaliczki na podatek dochodowy.

Sytuacji zastosowania mechanizmu ograniczenia poboru zaliczki na podatek dochodowy będzie dużo więcej. Należy jednak podkreślić, że przedsiębiorca musi spełnić podstawowe warunki, aby otrzymać tę pomoc.

Ograniczenie poboru zaliczki na podatek dochodowy w praktyce

Podatnik, który chce skorzystać z ograniczenia poboru zaliczek na podatek dochodowy, musi najpierw złożyć wniosek o ograniczenie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych albo prawnych.

Wniosek ten może być złożony w każdym miesiącu roku podatkowego.

Niezwykle ważne jest to, że wniosek podatnika o ograniczenie poboru zaliczek na podatek dochodowy nie może dotyczyć zaległych nieopłaconych zaliczek na podatek dochodowy, ale także opłaconych już zaliczek.

Wniosek o ograniczenie poboru zaliczek na podatek dochodowy może dotyczyć więc bieżących i przyszłych nieopłaconych jeszcze zaliczek.

Złożenie wniosku jest darmowe. Nie jest z tego tytułu pobierana żadna opłata skarbowa. Wyjątek od reguły to sytuacja, w której wniosek jest składany przez pełnomocnika. Wtedy pobierana jest opłata skarbowa w wysokości 17 zł. 

Pełnomocnik ma obowiązek dołączyć do akt sprawy oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa. 

Natomiast adwokat, radca prawny, a także doradca podatkowy mają możliwość samodzielnego dokonania uwierzytelnienia odpisu udzielonego im pełnomocnictwa oraz odpisu innych dokumentów wykazujących ich umocowanie.

Wniosek może być złożony:

  1. osobiście,
  2. listem poleconym,
  3. elektronicznie
    – do właściwego urzędu skarbowego ze względu na adres zamieszkania (PIT) albo adres siedziby firmy (CIT).

Niemniej, nawet gdy podatnik się pomyli i złoży wniosek do niewłaściwego urzędu skarbowego, wówczas zostanie on przekazany do właściwego urzędu.

 

Wniosek o ograniczenie poboru zaliczek na podatek dochodowy w praktyce

Wniosek w sprawie ograniczenia poboru zaliczek na podatek dochodowy składa się m.in. z podstawowych danych, takich jak:

  • identyfikator podatnika;
  • miejsce składania wniosku;
  • nazwa, imię i nazwisko podatnika, PESEL albo NIP (wszystko zależy od tego, czy wniosek składa osoba fizyczna, czy prawna);
  • dane pełnomocnika, jeśli dotyczy;
  • adres zamieszkania (PIT) albo siedziby podatnika (CIT);
  • treść żądania – o ograniczeniu zaliczki na podatek dochodowy;
  • uzasadnienie wniosku;
  • ewentualne załączniki (potwierdzające sytuację majątkowo-finansową, dokumenty potwierdzające ponoszone koszty);
  • data wypełnienia;
  • podpisy.

Kluczowym warunkiem, którego wypełnienie jest niezbędne dla uzyskania ograniczenia poboru zaliczki na podatek dochodowy, jest uprawdopodobnienie, że zaliczki na podatek dochodowy będą niewspółmiernie wyższe w stosunku do podatku dochodowego należnego od dochodu lub zysku przewidywanego na dany rok podatkowy.

Zatem uzasadnienie wniosku (warto dodać załączniki) mają podstawowe znaczenie dla pozytywnego rozpatrzenia sprawy przez urząd.

Warto, aby podatnik dołączył do wniosku załączniki, które udokumentują przedstawione przez podatnika uzasadnienie.

Należy podkreślić, że w przypadku braku jakichkolwiek załączników lub o niewystarczającej treści urząd skarbowy rozpatrzy wniosek na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego. W niektórych przypadkach urząd może wezwać podatnika do uzupełnienia danych czy przedstawienia dodatkowych objaśnień.

W uzasadnieniu podatnik powinien zawrzeć np.:

  • przyszłe (w danym roku) dochody i zaliczki z działalności gospodarczej;

  • dochody małżonka i wyniki, które mogą nastąpić ze wspólnego rozliczenia rocznego;
  • możliwe ulgi, do których podatnik i małżonek w przypadku wspólnego rozliczenia mają prawo;
  • inne, własne dochody;
  • wszelkie okoliczności, które uprawdopodobnią wyższą wysokość zaliczek na podatek dochodowy w stosunku do rocznego podatku dochodowego, m.in. sezonowość, zwiększone wydatki na sprzęt, wyposażenie, środki trwałe w określonych miesiącach, specyfika prowadzonej działalności, zmienność rynku, określone (specyficzne) zamówienia kontrahentów i wiele innych.

Wniosek o ograniczenie poboru zaliczek na podatek dochodowy rozpatrzy urząd skarbowy

Po złożeniu wniosku o ograniczenie poboru zaliczek na podatek dochodowy pozostaje podatnikowi już jedynie oczekiwanie na decyzję urzędu skarbowego, pozytywną albo odmowną. Urząd może jeszcze wezwać do uzupełnienia niektórych informacji. Podatnik ma wtedy tylko 7 dni na uzupełnienie wymaganych danych.

Standardowy termin rozpatrzenia wniosku to 30 dni. Może on ulec wydłużeniu, jednak nie dłużej niż do 60 dni, niemniej tylko wtedy, kiedy jest to podyktowane złożonością sprawy.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów