Platformy handlowe takie jak Sklep Play czy App Store oferują znaczne możliwości handlu i reklamy dla twórców różnego rodzaju aplikacji, osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz dla przedsiębiorców. Z kolei odbiorcy mogą skorzystać zgodnie ze swoimi potrzebami z potężnego katalogu aplikacji. Po dokonaniu pierwszych sprzedaży pojawia się u twórców pewna wątpliwość. Kiedy powstanie przychód z praw majątkowych, podlegający opodatkowaniu przy sprzedaży poprzez internetową platformę handlową typu Sklep Play, App Store?
Powstanie przychodu ze sprzedaży rzeczy prywatnych przez platformę handlową
Nie wszyscy podatnicy posiadają działalność gospodarczą. Niektórzy prowadzą tzw. sporadyczną sprzedaż rzeczy, czasem usług przez internet, za pośrednictwem różnego rodzaju platform handlowych. Kiedy w takim wypadku powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej ustawą o PIT) jednym ze źródeł przychodu podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym PIT jest odpłatne zbycie:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- innych rzeczy
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a–c – przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób jej dokonującej.
Sprzedaż rzeczy na portalach internetowych, która nie stanowi działalności gospodarczej, czyli zaliczana jest do źródła przychodów z odpłatnego zbycia rzeczy (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT), nie będzie opodatkowana podatkiem PIT, jeżeli została dokonana przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym miało miejsce nabycie owych rzeczy.
Sprzedaż rzeczy po okresie pół roku nie będzie przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym PIT.
Przychód ze sprzedaży, która będzie opodatkowana, najczęściej powstanie w dacie otrzymania należności, gdyż platforma handlowa najczęściej otrzymuje zamówienie wraz z należnością, następnie przekazuje informacje o uzyskanej zapłacie do sprzedawcy, a on dokonuje dostawy towaru i wystawienia faktury.
Kiedy powstanie przychód z praw majątkowych
Na platformie Google Play czy App Store nabywcy otrzymują możliwość nabywania różnego rodzaju aplikacji.
Z drugiej strony twórcy tych publikacji dostarczają je na tę platformę. Tworzą je i sprzedają w ramach tzw. sprzedaży prywatnej, tzn. nie prowadzą działalności gospodarczej.
Są też i twórcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, ale o nich w dalszej części publikacji.
W przypadku sprzedaży aplikacji (sprzedaży prywatnej bez działalności) przychód ten należy zakwalifikować do źródła przychodów z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT, czyli przychodu z odpłatnego zbycia praw majątkowych.
Natomiast zgodnie z art. 18 ustawy o PIT za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.
Sprzedaż licencji (udzielanie licencji) do stworzonej aplikacji zawiera się w art. 18 do ustawy o PIT, a więc stanowi przychód ze sprzedaży praw majątkowych. Jednym z praw majątkowych są bowiem licencje.
Gdy przedmiot umowy stanowią prawa autorskie, to przychody z tego tytułu zalicza się do praw majątkowych. Bez znaczenia pozostaje, kim jest podmiot, z którym zawiązano umowę, czy data jej zawarcia.
Tego samego zdania jest Izba Skarbowa w Bydgoszczy w wydanej interpretacji indywidualnej z 23 października 2014 roku (sygn. ITPB1/415-843/14/AK), w której stwierdza: „[…] Zatem, w celu właściwego zakwalifikowania przychodów uzyskiwanych przez Wnioskodawcę do źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy ocenić, czy ze względu na jego charakter i specyfikę posiadają one elementy, które pozwoliłyby go zaliczyć do źródła przychodu innego niż określony w treści art. 10 ust. 1 pkt 9 tej ustawy.
Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca napisał hobbystycznie aplikację mobilną na telefony komórkowe, która jest dostępna dla użytkowników za darmo. Wewnątrz aplikacji wydzielone jest miejsce, w którym wyświetlane są reklamy zagranicznej sieci reklamowej. Wnioskodawca planuje udostępnić użytkownikom płatną wersję aplikacji niezawierającej reklam. Sprzedaż aplikacji odbywać się będzie za pośrednictwem zagranicznych platform: Google Play, Samsung Apps, Amazon, App Store. Regulaminy niektórych z nich podkreślają fakt, iż to programista aplikacji jest sprzedawcą, inne sprzedaży dokonują w swoim imieniu na zasadzie udzielenia przez programistę licencji. W obydwu przypadkach prawa autorskie do aplikacji w dalszym ciągu należeć będą do Wnioskodawcy.
Uwzględniając powyżej zanalizowane regulacje, w przypadku podatnika, którego działalność zarobkowa jest związana z korzystaniem z praw autorskich (rozporządzaniem takimi prawami) – a przy tym nie jest wykonywana w sposób właściwy dla działalności gospodarczej – uzyskane z tego tytułu przychody należy kwalifikować do źródła przychodów z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W sytuacji Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę zawarte we wniosku oświadczenie, że opisane czynności nie są wykonywane w ramach działalności gospodarczej przychody uzyskane z tytułu udzielenia licencji na korzystanie ze stworzonego przez siebie oprogramowania, należy więc zaliczyć do przychodów z tego źródła.
W rezultacie, uzyskany przez Wnioskodawcę przychód podlega – w roku uzyskania – opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z praw majątkowych, o którym stanowią przepisy art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do art. 45 ust. 1 ustawy winien być wykazany w zeznaniu rocznym składanym za określony rok podatkowy (rok uzyskania dochodu) jako przychód z praw autorskich i innych praw, o których mowa w art. 18 ustawy.
Dochód ten podlega opodatkowaniu wg skali podatkowej. W odniesieniu do tego rodzaju dochodów ustawodawca nie przewidział obowiązku uiszczenia przez podatnika zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego. […]”.
Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nieukończoną.
Program komputerowy jest utworem w świetle ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jeżeli podatnik udostępnia program komputerowy, wówczas dokonuje tego (ustala w umowie) na płaszczyźnie różnych pól eksploatacji. Po ustaleniu tych pól udziela użytkownikowi licencji na użytkowanie danego programu.
Wobec tego ustalenia, czy w konkretnym przypadku wystąpi przychód z praw majątkowych (praw autorskich) – korzystania przez twórcę z praw autorskich lub artystów wykonawców z praw pokrewnych wymaga ustalenia, czy:
- przedmiotem praw autorskich jest utwór (musi to być wyraźnie określone w umowie o udzieleniu licencji i innych tego typu umowach);
- przychód musi być bezpośrednio związany z korzystaniem z praw autorskich lub pokrewnych ewentualnie z praw rozporządzaniem nimi.
Warto wspomnieć, że ww. platformy handlowe na podstawie stosowanych regulaminów identyfikują programistów jako sprzedawców, którzy przekazują platformie prawo do udzielenia licencji. Niemniej należy pamiętać, iż prawo pierwotne zawsze należy do twórcy, w tym wypadku do programisty.
Jeżeli więc podatnik uzyskuje zysk ze zbycia licencji, a więc osiąga korzyść w związku z rozporządzaniem prawem autorskim do swojej aplikacji, skutkiem czego jest możliwość korzystania przez inne osoby z tych praw autorskich, to źródło przychodu u tego podatnika (twórcy) należy zakwalifikować jako przychód z praw majątkowych na mocy art. 18 ustawy o PIT. Oczywiście, jeżeli nie jest prowadzona przez niego działalność gospodarcza albo prowadzona przez niego sprzedaż nie nosi znamion działalności gospodarczej.
Zatem przychód ze sprzedaży praw majątkowych (licencji czy udzielania licencji) przez osobę prywatną nieprowadzącą działalności gospodarczej powstanie zgodnie z art. 11 ustawy o PIT.
Przychód ze sprzedaży praw majątkowych przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej powstanie więc w dniu otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniędzy i wartości pieniężnych oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Przychód ze sprzedaży poprzez internetową platformę handlową typu Google Play czy App Store powstanie zatem w dacie otrzymania płatności z tytułu sprzedaży licencji do aplikacji czy udzielenia licencji.
Data powstania przychodu ze sprzedaży z działalności gospodarczej prowadzonej przez platformę handlową typu Sklep Play, App Store
Twórcy aplikacji sprzedają je nie tylko prywatnie. Część osób zajmujących się ich tworzeniem i sprzedażą prowadzi działalności gospodarczą. W tej sytuacji sprzedaż praw majątkowych następuje w ramach działalności. Co to oznacza w praktyce?
Zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o PIT datą powstania przychodu z działalności gospodarczej (podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym PIT) jest dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później jednak niż dzień:
- wystawienia faktury albo
- uregulowania należności.
To, jaka będzie data powstania przychodu z działalności do opodatkowania (podatkiem dochodowym PIT), zależy od tego, które zdarzenie wystąpiło jako pierwsze.
Przykład 1.
Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą – tworzy aplikacje użytkowe na smartfony. Licencji na sprzedaż do jednego z ostatnio stworzonych programów udzielił Google Play. Za pośrednictwem tej platformy będzie dokonywał sprzedaży swojej aplikacji.
Google Play będzie przekazywać mu zyski ze sprzedaży aplikacji za każdy kolejny miesiąc rozliczeniowy w terminie do 25. kolejnego miesiąca. Wcześniej, bo 18. dnia przedsiębiorca będzie otrzymywać rozliczenie. Rozliczenie za październik 2024 roku otrzyma 18 listopada 2024 roku. Natomiast środki ze sprzedaży wpłyną 25 listopada 2024 roku. Kiedy u przedsiębiorcy powstanie przychód ze sprzedaży aplikacji?
Przychód w tym wypadku powstanie w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, a więc 31 października 2024 roku.
Przykład 2.
Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na tworzeniu aplikacji narzędziowych na smartfony. Licencji na sprzedaż do jednego z ostatnio stworzonych programów udzielił Google Play. Za pośrednictwem tej platformy przedsiębiorca sprzedaje wytworzone przez siebie aplikacje.
Zgodnie z zawartą umową z Google Play zyski ze sprzedaży aplikacji będą przekazywane na koniec miesiąca następnego po miesiącu sprzedaży. Nie określono w umowie żadnych okresów rozliczeniowych. Około 10. dnia następnego miesiąca Google Play udostępni raport ze sprzedaży z poprzedniego miesiąca. Kiedy u przedsiębiorcy powstanie przychód ze sprzedaży aplikacji?
Przychód w tym wypadku powstanie w ostatnim dniach sprzedaży aplikacji wynikających z raportu udostępnionego przez Google Play. W tej sytuacji przedsiębiorca może wskazać w ostatnim dniu miesiąca łączny przychód uzyskany w danym miesiącu i wynikający z raportu Google.
Na koniec warto przypomnieć, że przedsiębiorcy powinni jeszcze pamiętać o art. 14 ust 3 pkt 1 ustawy o PIT. Przepis ten mówi, że przychodem z działalności gospodarczej nie są pobrane wpłaty lub zarachowane należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), w tym również uregulowanych w naturze, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).
W przypadku otrzymania zaliczki, zadatku, przedpłaty na poczet realizacji przyszłej sprzedaży praw majątkowych przedsiębiorca nie rozpozna przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym PIT.