Ostatnie artykuły autora:
Cesja umowy deweloperskiej w świetle przepisów prawa cywilnego
Co do zasady cesja umowy deweloperskiej nie jest umową sprzedaży, która jest zawierana z deweloperem. Co w sytuacji, kiedy jest ona odpłatna? Czy powstaje wówczas przychód? W artykule przedstawiamy, jak zidentyfikować źródło przychodu w tej sytuacji!
25 czerwca 2022
Zniesienie wspólności majątkowej z wyrównaniem dorobków
W przypadku rozpadu pożycia małżeńskiego skutki nie są widoczne wyłącznie na gruncie prawa cywilnego i rodzinnego ale także na gruncie prawa podatkowego. W artykule przestawiamy kiedy następuje zniesienie wspólności majątkowej z wyrównaniem dorobków.
25 czerwca 2022
Otrzymanie wynagrodzenia na PayPal a moment powstania przychodu
Przedsiębiorcy dokonują sprzedaży wykorzystując przy tym narzędzia do płatności online, jednym z nich może być konto na PayPal. W artykule przedstawiamy, jak otrzymanie wynagrodzenia na PayPal wpływa na moment powstania przychodu? Przeczytaj i sprawdź!
14 listopada 2021
Odsprzedaż usług noclegowych a prawo do odliczenia VAT
Czynni podatnicy VAT najczęściej dokonując wydatków mają prawo odliczenia podatku naliczonego. Są jednak pewne wyjątki, których przykładem może być zakup usług noclegowych. Czy odsprzedaż usług noclegowych pozwala odliczyć podatek VAT? Sprawdź!
22 maja 2022
Gotowość do świadczenia usługi na gruncie VAT
W jaki sposób gotowość do świadczenia usługi przez podmiot powinna być rozliczona na gruncie podatku VAT? Jaką stawkę podatku od towarów i usług powinien zastosować przedsiębiorca, który pozostaje w gotowości do świadczenia usługi? Przeczytaj i sprawdź!
8 listopada 2021
Faktura od kontrahenta spoza białej listy podatników VAT
Aktualnie kontrahenci mają obowiązek płatności za otrzymane faktury na rachunek z wykazu białej listy podatników VAT .Czy każdy podlega obowiązkowemu wpisowi? Czy otrzymana faktura od kontrahenta spoza białej listy podatników będzie nie do rozliczenia?
9 listopada 2021
Umowa użyczenia na gruncie podatku VAT
Co do zasady opodatkowaniu VAT podlegają świadczone usługi oraz dokonywane dostawy towarów w ramach prowadzonej działalności. Czy tylko te czynności opodatkowane są VAT? W artykule przeanalizujemy czy umowa użyczenia podlega opodatkowaniu na gruncie VAT!
9 listopada 2021
Wyłączenie pracownika US z prowadzenia sprawy podatkowej
Wyłączenie pracownika urzędu skarbowego z prowadzenia sprawy podatkowej i kwestie z tym związane są regulowane w Ordynacji podatkowej. Pracownik wyłączony nie może podejmować żadnych czynności procesowych. Więcej na ten temat dowiesz się czytając artykuł!
9 listopada 2021
Portal internetowy w świetle e-commerce VAT
Portal internetowy w określonych okolicznościach staje się podmiotem zobligowanym do rozliczenia podatku VAT z uwagi na przyjętą fikcję prawną. Jakie obowiązki rozliczeniowe ciążą na portalach internetowych? Sprawdź jak funkcjonuje e-commerce!
9 maja 2022
SLIM VAT 2 – nowe propozycje w zakresie podatku VAT
Pakiet SLIM VAT miał na celu ułatwienie przedsiębiorcom rozliczania podatku od towarów i usług. Ustawodawca zdecydował się jednak na kolejny pakiet nowelizacji przepisów w ramach SLIM VAT 2, który wprowadza kolejne uproszczenia dla podatników. Sprawdź!
10 marca 2022
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
Najchętniej czytane
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2024 roku?
- Przekroczenie pierwszego progu podatkowego - jak dokonać obliczeń?
- Skala podatkowa 2024 a kwota wolna od podatku w 2024 roku
- Uregulowanie zawodu księgowego w Polsce - stanowisko Prezesa zarządu SKwP
- Najniższa emerytura 2024 - ile wynosi minimalna emerytura w Polsce?
Wzory dokumentów