0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ostatnie artykuły autora:

Podatek VAT

Wykreślenie z VAT a odliczenie podatku VAT, co to oznacza dla podatnika?

Zdarzają się przypadki, w których czynny podatnik VAT może zostać wykreślony z rejestru, natomiast wykreślenie nie oznacza utraty statusu podatnika VAT. Jak określić zakres praw i obowiązków, kiedy miejsce ma wykreślenie z VAT a odliczenie podatku VAT?

23 stycznia 2024

Podatek VAT

VAT w księgach rachunkowych - jak go księgować?

Spółki prowadzące księgi handlowe zobowiązane są do przedstawienia rzetelnego obrazu w zakresie ewidencji podatku VAT w księgach rachunkowych. Artykuł przedstawia ewidencję podatku należnego i naliczonego w zakresie rozliczeń z kontrahentami i US. Sprawdź

23 stycznia 2024

Ordynacja podatkowa

Braki formalne faktury kosztowej a ujęcie faktury w kosztach

Podstawowym dokumentem księgowym jest faktura. Jednak co zrobić, gdy występują braki formalne faktury kosztowej. Czy uniemożliwia to zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodów? W tym artykule analizujemy przepisy i odpowiadamy na podane pytanie.

23 stycznia 2024

Podatki dochodowe

Opłata za gospodarowanie odpadami w kosztach podatkowych - co na to przepisy?

Opłata za śmieci jest wydatkiem, który może być kosztem podatkowym i stanowi koszt pośredni. Opłata za gospodarowanie odpadami w kosztach podatkowych, jaki powinien być moment powstania takiego kosztu? Co z odsetkami za nieterminowe opłacenie? Sprawdź!

22 stycznia 2024

Środki trwałe

Amortyzacja środka trwałego po likwidacji spółki jawnej - zasady

Po likwidacji spółki wspólnicy często przejmują na własność środki trwałe wykorzystywane w działalności. W przypadku, gdy miejsce ma amortyzacja środka trwałego po likwidacji spółki jawnej pojawia się pytanie: jak prowadzić dalej ich amortyzację? Sprawdź!

22 stycznia 2024

Ordynacja podatkowa

e-Doręczenia w urzędach skarbowych - jaki będą miały wpływ na doręczanie pism?

Zgodnie harmonogramem wprowadzania obowiązku stosowania Krajowego Systemu Doręczeń Elektronicznych, wkrótce system ten będzie obligatoryjny dla pierwszych podmiotów. Wyjaśniamy, w jaki sposób e-doręczenia w urzędach skarbowych poprawią wygodę doręczeń!

22 stycznia 2024

Ordynacja podatkowa

Faktury VAT RR w KSEF - zasady dotyczące wystawiania i korekt faktur

Z racji wdrażania KSEF warto przyswoić regulacje odnoszące się do zasad wystawiania faktury VAT RR w KSEF. Faktury te związane są z zakupami dokonywanymi od rolników ryczałtowych. Sprawdź w naszym artykule, jak powinno przebiegać ich wystawienie w KSeF!

22 stycznia 2024

Podatki dochodowe

Umowne potrącenie wierzytelności udziałowca oraz spółki a podatek dochodowy

Omawiamy jak wzajemne i umowne potrącenie wierzytelności udziałowca oraz spółki wygląda na gruncie podatku dochodowego. Jakie zobowiązania mogą powstać u udziałowca i z jakimi ewentualnymi konsekwencjami podatkowymi powinien się liczyć podatnik?

19 stycznia 2024

Ewidencje księgowe

Dotacja na środek trwały w budowie w ujęciu rachunkowym

Przedsiębiorca może otrzymać dotację na środek trwały, który jest dopiero na etapie budowy. Czy wiesz, jak powinna zostać zaprezentowana dotacja na środek trwały w budowie w księgach rachunkowych? Wyjaśniamy, jak dokonać rozliczenia takiej dotacji!

19 stycznia 2024

Ordynacja podatkowa

Braki formalne e-faktury w systemie KSeF

Z uwagi wprowadzenia obowiązkowego systemu KSeF, objaśniamy przepisy dotyczące wystawiania e-faktur jak i również zasad korygowania ich, gdy występują braki formalne e-faktury w systemie KSeF. Sprawdzamy wpływ tych braków na ważność takiej faktury.

19 stycznia 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów