Ostatnie artykuły autora:
Kurs językowy sfinansowany wspólnikom spółki - konsekwencje podatkowe
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może finansować swoim wspólnikom różnego rodzaju szkolenia i kursy. Czy wiesz, jak rozliczyć kurs językowy sfinansowany wspólnikom spółki na gruncie podatku dochodowego po stronie spółki i wspólnika? Sprawdź!
5 lipca 2024
Zasada ostrożnej wyceny w ustawie o rachunkowości
Podatnicy, którzy prowadzą księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości powinni stosować zasadę ostrożności. Czy wiesz na czym polega zasada ostrożnej wyceny w księgach rachunkowych i jak prawidłowo ją stosować? Wyjaśniamy w artykule!
5 lipca 2024
Miejsce zamieszkania konsumenta a świadczenie usług za granicą
W przypadku sprzedaży usług elektronicznych na rzecz osób prywatnych kluczowe jest ustalenie, jakie jest miejsce zamieszkania konsumenta, dla którego dokonujemy sprzedaży. Ma to wpływ na prawidłowe rozliczenie podatku VAT. Sprawdź, jak to zrobić!
4 lipca 2024
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania - kiedy nie ma zastosowania?
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania pozwala zapobiegać przypadkom obchodzenia przepisów prawa podatkowego celem uzyskania korzyści przez danego podatnika, jednak w niektórych sytuacjach nie będzie miała ona zastosowania. Sprawdź, kiedy obowiązuje!
3 lipca 2024
Nadpłacona zaliczka na PIT - jak postępować?
Nierzadko zdarza się, że podmioty prowadzące działalność gospodarczą opłacają zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości wyższej niż kwota faktycznie należna. Czy wiesz, jak należy postąpić, gdy została nadpłacona zaliczka na PIT? Wyjaśniamy w artykule!
3 lipca 2024
Import wyrobów akcyzowych - rozliczenie akcyzy
Import wyrobów akcyzowych jest standardowo obciążony podatkiem akcyzowym. W niektórych przypadkach możliwe jest jednak zastosowanie procedury zawieszenia poboru akcyzy. Dowiedz się z artykułu, jak i kiedy możesz skorzystać z tego rozwiązania!
3 lipca 2024
Tajemnica skarbowa a udostępnienie informacji kontrahentom podatnika
Tajemnica skarbowa obejmuje w głównej mierze indywidualne dane zawarte w deklaracjach i dokumentach składanych przez podatników. Czy możliwe jest udostępnienie kontrahentom podatnika danych objętych tajemnicą skarbową? Wyjaśniamy w artykule!
2 lipca 2024
Odpowiedzialność karno-skarbowa za utrudnianie kontroli podatkowej
W toku kontroli podatkowej na podatniku spoczywają liczne obowiązki, których nieprzestrzeganie może prowadzić do poważnych sankcji. Sprawdź, jakie obowiązki mają kontrolowani oraz jakie kary mogą ich spotkać za utrudnianie kontroli podatkowej!
2 lipca 2024
Cesja praw z umowy deweloperskiej na gruncie VAT
Cesja praw z umowy deweloperskiej może podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Czy wiesz, jakie jest stanowisko fiskusa oraz sądów administracyjnych w tej kwestii? Jaką stawkę VAT zastosować do takiej transakcji? Wyjaśniamy w artykule!
1 lipca 2024
Sprzedaż nieruchomości mieszkalnej przez spółkę cywilną a podatki
Sprzedaż nieruchomości mieszkalnej przez spółkę cywilną niesie specyficzne wyzwania podatkowe. Poznaj kluczowe aspekty opodatkowania i obowiązki wspólników przy takiej transakcji i sprawdź kiedy i na jakiej podstawie nie zapłacisz podatku dochodowego!
1 lipca 2024
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
Najchętniej czytane
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2024 roku?
- Przekroczenie pierwszego progu podatkowego - jak dokonać obliczeń?
- Skala podatkowa 2024 a kwota wolna od podatku w 2024 roku
- Uregulowanie zawodu księgowego w Polsce - stanowisko Prezesa zarządu SKwP
- Najniższa emerytura 2024 - ile wynosi minimalna emerytura w Polsce?
Wzory dokumentów