Ostatnie artykuły autora:
Zawieszenie biegu przedawnienia - warto wiedzieć!
Prowadząc działalność gospodarczą może się zdarzyć, że przedsiębiorca ze względu na kłopoty finansowe nie reguluje zobowiązań publicznoprawnych. Jakie są tego skutki oraz czym jest zawieszenie biegu przedawnienia? Odpowiedź w naszym artykule!
29 marca 2020
Sprzedaż przedawnionej wierzytelności – jak ją rozliczyć?
Przedsiębiorcy prowadząc działalność gospodarczą, mogą spotkać się z sytuacją, w której nie otrzymają zapłaty za sprzedane towary czy usługi. Czym jest wierzytelność przedawniona oraz jak rozliczyć sprzedaż przedawnionej wierzytelności? Sprawdź!
5 czerwca 2022
Zarządca sukcesyjny w świetle ustawy o VAT
W przypadku śmierci przedsiębiorcy, na jego miejsce może zostać powołany zarządca sukcesyjny, który będzie reprezentować przedsiębiorstwo. Sprawdź, jak ustawa o zarządzie sukcesyjnym reguluje kontynuację działalności w zakresie rozliczeń VAT!
12 kwietnia 2022
Zaniechanie inwestycji - jak dokonać korekty odliczonego VAT?
W celu poszerzenia działalności, przedsiębiorcy często decydują się na inwestycje, jednak z różnych przyczyn niejednokrotnie dochodzi do rezygnacji z niej. Dowiedz się, czy zaniechanie inwestycji wiąże się z koniecznością korekty odliczonego podatku VAT!
23 października 2020
Split payment w transakcjach faktoringowych - ważne informacje!
Często problemem w prowadzonej działalności są zbyt długie terminy płatności. W celu poprawienia płynności finansowej można skorzystać z usług faktoringowych. Sprawdź, czy można rozliczyć płatność za pomocą split payment w transakcjach faktoringowych!
26 lipca 2022
Korekta VAT po udzieleniu rabatu pośredniego - jak dokonać?
W celu pozyskania większego grona kontrahentów, przedsiębiorcy nierzadko udzielają rabat pośredni bądź bezpośredni, który ma na celu zachęcenie do kupna towarów/usług. Dowiedz się, kiedy konieczna jest korekta VAT po udzieleniu rabatu pośredniego!
25 czerwca 2022
Pakiety medyczne dla pracowników a podatek VAT - ważne informacje!
Coraz częściej pracodawcy w celu uatrakcyjnienia warunków zatrudnienia zapewniają swoim pracownikom dodatkowe benefity takie jak pakiety medyczne. Pakiety medyczne dla pracowników a podatek VAT- czy należy wykazać je w deklaracji VAT? Dowiedz się!
17 marca 2022
Ubezpieczenie na wypadek utraty zdolności do pracy jako koszt firmowy
W każdym momencie życia przedsiębiorca może stracić zdolność do wykonywania pracy. W takiej sytuacji warto mieć ubezpieczenie na wypadek utraty zdolności do pracy. Przeczytaj i sprawdź, czy wydatek związany z składkami na ubezpieczenie może stanowić KUP!
15 września 2021
Uregulowanie faktury wekslem własnym – korygowanie odliczonego podatku VAT
Jedną z możliwości zabezpieczenia niezapłaconych należności jest wystawienie weksla. Czym jest weksel i jakie spełnia funkcje? Kiedy możliwe jest uregulowanie faktury wekslem własnym i jaki ma to wpływ na korygowanie odliczonego podatku VAT?
12 października 2021
Firma w mieszkaniu – kiedy wydatki stanowią koszty przedsiębiorcy?
Często specyfika prowadzonej działalności nie wymaga wyodrębnienia specjalnego lokalu. Jednak firma w mieszkaniu może spowodować wzrost wydatków np. telefon, czy internet. Sprawdź, jakie wydatki związane z mieszkaniem stanowią koszt uzyskania przychodu!
15 listopada 2019
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Wynagrodzenie chorobowe 2025 - jak obliczyć?
- Komu i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2025?
Wzory dokumentów