Ostatnie artykuły autora:
Uregulowanie zobowiązań poprzez przekazanie towarów a koszty podatkowe
Najpopularniejszą formą zapłaty za zobowiązania jest zapłata środkami pieniężnymi. Czasem jednak następuje też uregulowanie zobowiązań poprzez przekazanie towarów. Czy wówczas zakupiony towar może stanowić koszty uzyskania przychodów? Odpowiadamy!
12 lutego 2020
Obowiązek podatkowy w usługach najmu - kiedy powstaje?
Moment podatkowy w VAT powstaje w zależności od rodzaju wykonywanych usług. Dla usług najmu znacząca jest tu data wystawienia faktury oraz moment otrzymania zaliczki. Dowiedz się, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w usługach najmu!
30 maja 2022
Faktura za reklamę na Facebooku - czy stanowi koszt podatkowy?
Jednym z najbardziej popularnych portali społecznościowych jest Facebook, który umożliwia przedsiębiorcom zaistnieć poprzez umieszczanie reklam na własnym portalu. Dowiedz się, czy faktura za reklamę na Facebooku stanowi koszt podatkowy dla firmy!
23 października 2020
Odwrotne obciążenie w usługach budowlanych - jak rozliczyć?
Mechanizm odwrotnego obciążenia stosowany jest między innymi w usługach budowlanych. Dowiedz się, jakie informacje zawiera faktura dokumentująca taką transakcje oraz jak prawidłowo rozliczyć odwrotne obciążenie w usługach budowlanych gruncie podatku VAT!
23 października 2020
Darowizna na cele kształcenia zawodowego – jak wpływa na rozliczenie podatkowe?
Darowizna na cele kształcenia zawodowego została objęta nową ulgą podatkową. Tym samym przedsiębiorca, który przekaże materiały dydaktyczne lub środki trwałe publicznej szkole prowadzącej kształcenie zawodowe może obniżyć podstawę opodatkowania dochodu.
17 stycznia 2022
Przedłużenie terminu płatności a ulga na złe długi - kiedy należy skorygować VAT?
Podatnicy zalegający z płatnością za faktury są zobowiązani zwrócić do urzędu skarbowego VAT odliczony z takich faktur. Co w sytuacji, gdy kontrahent zmieni termin płatności? Jak wygląda przedłużenie terminu płatności a ulga na złe długi? Odpowiadamy!
4 marca 2022
Artykuły spożywcze dla pracowników a prawo do odliczenia podatku VAT
Przedsiębiorcy często kupują artykuły spożywcze dla pracowników, aby poprawić jakość pracy w firmie. Jeśli nie jest to obowiązkiem podatnika a wyłącznie dobrą wolą to czy wówczas od zakupu artykułów spożywczych przysługuje odliczenie podatku VAT? Sprawdź!
31 sierpnia 2021
Podatek od przychodów z budynków w 2019 roku
Od 2019 r. wprowadzone zostały zmiany przepisów regulujących podatek od przychodów z budynków, zgodnie z którymi, do jego zapłaty zobowiązane jest większe grono podatników. Sprawdź, komu przysługuje zwolnienie oraz jak prawidłowo obliczyć jego wysokość!
14 marca 2021
Metodyka oceny należytej staranności - na czym polega?
W celu zachowania należytej staranności VAT, podatnik powinien dokonać czynności sprawdzających przed nawiązaniem współpracy z kontrahentem. Pomocna w tym jest metodyka oceny należytej staranności Ministerstwa Finansów. Co zawiera i kogo dotyczy? Sprawdź!
27 marca 2020
Udostępnienie samochodu służbowego w czasie urlopu - jak rozliczyć?
Udostępnienie samochodu służbowego pracownikowi w czasie trwania urlopu - jak wygląda w świetle prawa? Czy stosunek służbowy można uznać za źródło przychodu? Jak rozliczyć koszty udostępnionego paliwa wraz ze służbowym samochodem? Przeczytaj!
25 czerwca 2022
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Komu i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2025?
- Koszt całkowity zatrudnienia pracownika w 2025 roku - musisz to wiedzieć!
Wzory dokumentów