0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ostatnie artykuły autora:

Podatek VAT

Metodyka oceny należytej staranności - na czym polega?

W celu zachowania należytej staranności VAT, podatnik powinien dokonać czynności sprawdzających przed nawiązaniem współpracy z kontrahentem. Pomocna w tym jest metodyka oceny należytej staranności Ministerstwa Finansów. Co zawiera i kogo dotyczy? Sprawdź!

27 marca 2020

Prawo pracy

Udostępnienie samochodu służbowego w czasie urlopu - jak rozliczyć?

Udostępnienie samochodu służbowego pracownikowi w czasie trwania urlopu - jak wygląda w świetle prawa? Czy stosunek służbowy można uznać za źródło przychodu? Jak rozliczyć koszty udostępnionego paliwa wraz ze służbowym samochodem? Przeczytaj!

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Sprzedaż mieszkania kupionego od dewelopera a zwolnienie z podatku PIT

Odpłatne zbycie nieruchomości źródło podlega opodatkowaniu, jeżeli zbycie to ma miejsce przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie. Czy sprzedaż mieszkania kupionego od dewelopera podlega tym samym zasadom?

25 czerwca 2022

Księgowość firm

Rozliczenie podatku od darowizny - co podlega opodatkowaniu?

Otrzymanie spadku lub darowizny wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku. Istnieje jednak grupa osób, która podlega zwolnieniu z podatku. Kto jest zwolniony z opodatkowania darowizny? W jaki sposób odbywa się rozliczenie podatku od darowizny? Sprawdź!

23 października 2020

Podatki dochodowe

Odstępne za rozwiązanie umowy - czy jest kosztem podatkowym?

Przedsiębiorcy w celu zabezpieczenia swoich interesów, w umowach zawieranych z kontrahentami umieszczają klauzulę umożliwiającą zerwanie umowy w zamian za dodatkową opłatę. Sprawdź, czy odstępne za rozwiązanie umowy stanowi koszt podatkowy!

23 października 2020

Księgowość firm

Opodatkowanie VAT aportu nieruchomości - co stanowi podstawę podatku?

Często tworząc spółkę jako wkład własny wnosimy nie tylko środki pieniężne, ale też nieruchomości i ruchomości. Wniesione rzeczowe składniki majątku nazywane są aportem. Przeczytaj i sprawdź, czy konieczne jest opodatkowanie VAT aportu nieruchomości!

21 grudnia 2020

Księgowość firm

Zmiany w najmie prywatnym - nowe zasady opodatkowania od 2019 rok

Zakup mieszkania w celu jego wynajmu jest obecnie bardzo popularną formą inwestycji, na którą decydują się osoby fizyczne. W 2019 roku weszły zmiany w najmie prywatnym dotyczące podatku dochodowego. Jak rozliczyć przychód z najmu po zmianach? Sprawdź!

11 lutego 2021

Podatki dochodowe

Spółka jawna - likwidacja i przekazanie nieruchomości wspólnikom

Spółka jawna jest jedną z form prowadzenia działalności gospodarczej. Podatnikami podatku dochodowego są w jej przypadku wspólnicy. Dowiedz się, co w przypadku, gdy jeden ze wspólników postanowi sprzedać nieruchomość otrzymaną w wyniku likwidacji spółki.

1 listopada 2020

Księgowość firm

Amortyzacja darowanego środka trwałego - czy stanowi koszt firmowy?

Otrzymując środek trwały w spadku lub darowiźnie podatnicy mogą zastanawiać się czy naliczona amortyzacja darowanego środka trwałego będzie stanowić koszt uzyskania przychodu. Przeczytaj artykuł i sprawdź, kiedy odpisy amortyzacyjne stanowią koszt!

17 lipca 2020

Księgowość firm

Centralny rejestr faktur - czym jest i jakie ma zadanie?

Centralny rejestr faktur (CRF) jest bazą wszystkich faktur. Jego budowa opiera się na plikach JPK_VAT. Podatnik, wysyłając plik JPK wyśle także informację dotyczącą wystawionych faktur. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej jaką rolę pełni CRF?

29 czerwca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów