Ostatnie artykuły autora:
Sprzedaż mieszkania kupionego od dewelopera a zwolnienie z podatku PIT
Odpłatne zbycie nieruchomości źródło podlega opodatkowaniu, jeżeli zbycie to ma miejsce przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie. Czy sprzedaż mieszkania kupionego od dewelopera podlega tym samym zasadom?
25 czerwca 2022
Rozliczenie podatku od darowizny - co podlega opodatkowaniu?
Otrzymanie spadku lub darowizny wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku. Istnieje jednak grupa osób, która podlega zwolnieniu z podatku. Kto jest zwolniony z opodatkowania darowizny? W jaki sposób odbywa się rozliczenie podatku od darowizny? Sprawdź!
23 października 2020
Odstępne za rozwiązanie umowy - czy jest kosztem podatkowym?
Przedsiębiorcy w celu zabezpieczenia swoich interesów, w umowach zawieranych z kontrahentami umieszczają klauzulę umożliwiającą zerwanie umowy w zamian za dodatkową opłatę. Sprawdź, czy odstępne za rozwiązanie umowy stanowi koszt podatkowy!
23 października 2020
Opodatkowanie VAT aportu nieruchomości - co stanowi podstawę podatku?
Często tworząc spółkę jako wkład własny wnosimy nie tylko środki pieniężne, ale też nieruchomości i ruchomości. Wniesione rzeczowe składniki majątku nazywane są aportem. Przeczytaj i sprawdź, czy konieczne jest opodatkowanie VAT aportu nieruchomości!
21 grudnia 2020
Zmiany w najmie prywatnym - nowe zasady opodatkowania od 2019 rok
Zakup mieszkania w celu jego wynajmu jest obecnie bardzo popularną formą inwestycji, na którą decydują się osoby fizyczne. W 2019 roku weszły zmiany w najmie prywatnym dotyczące podatku dochodowego. Jak rozliczyć przychód z najmu po zmianach? Sprawdź!
11 lutego 2021
Spółka jawna - likwidacja i przekazanie nieruchomości wspólnikom
Spółka jawna jest jedną z form prowadzenia działalności gospodarczej. Podatnikami podatku dochodowego są w jej przypadku wspólnicy. Dowiedz się, co w przypadku, gdy jeden ze wspólników postanowi sprzedać nieruchomość otrzymaną w wyniku likwidacji spółki.
1 listopada 2020
Amortyzacja darowanego środka trwałego - czy stanowi koszt firmowy?
Otrzymując środek trwały w spadku lub darowiźnie podatnicy mogą zastanawiać się czy naliczona amortyzacja darowanego środka trwałego będzie stanowić koszt uzyskania przychodu. Przeczytaj artykuł i sprawdź, kiedy odpisy amortyzacyjne stanowią koszt!
17 lipca 2020
Centralny rejestr faktur - czym jest i jakie ma zadanie?
Centralny rejestr faktur (CRF) jest bazą wszystkich faktur. Jego budowa opiera się na plikach JPK_VAT. Podatnik, wysyłając plik JPK wyśle także informację dotyczącą wystawionych faktur. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej jaką rolę pełni CRF?
29 czerwca 2022
Sprzedaż mieszkania a prawo do ulgi mieszkaniowej
Sprzedaż mieszkania wiąże się z koniecznością opodatkowania powstałego dochodu. Możliwe jest jednak uniknięcie zapłacenia podatku przez skorzystanie z prawa do ulgi mieszkaniowej. Dowiedz się, w jaki sposób możesz skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania.
17 stycznia 2022
Zwolnienie podmiotowe z VAT - czy możliwe dla polskiego oddziału czeskiej firmy?
Zwolnienie podmiotowe z VAT przeznaczone jest dla określonej grupy podatników, których sprzedaż w poprzednim roku podatkowym nie przekracza kwoty 200 000 zł. Sprawdź, czy przedsiębiorca z Czech otwierający oddział w Polsce może skorzystać ze zwolnienia!
17 stycznia 2022
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Komu i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2025?
- Koszt całkowity zatrudnienia pracownika w 2025 roku - musisz to wiedzieć!
Wzory dokumentów