Ostatnie artykuły autora:
Brak konieczności wpłaty zaliczki na podatek dochodowy do 1000 zł!
Od stycznia 2018 roku nastąpiły zmiany przepisów dotyczących wpłaty zaliczki na podatek dochodowy! Dopiero po przekroczeniu 1000 złotych należy zapłacić zaliczkę podatku do Urzędu Skarbowego! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
17 stycznia 2022
Korekta JPK - w jakich sytuacjach powinno się ją złożyć?
Przedsiębiorcy mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. W tym celu co miesiąc przesyłają JPK_VAT. Czym jest plik JPK_VAT, kogo obowiązuje oraz w jakich sytuacjach powinna być złożona korekta JPK? Przeczytaj artykuł!
17 stycznia 2022
Wykaz podatników VAT - możliwość weryfikacji podatników
Podatnicy mają możliwość sprawdzenia czy dany kontrahent jest zarejestrowany jako podatnik VAT. W tym celu stworzono wykaz podatników VAT, pozwalający na zweryfikowanie szukanego podmiotu. Jakie dane zostaną wyświetlone w wynikach wyszukiwania?
17 stycznia 2022
Wartości niematerialne i prawne a ograniczenia dotyczące amortyzacji
Wartości niematerialne i prawne często były wykorzystywane w celu wygenerowania kosztów podatkowych. W związku ze zmianami ustawy, od stycznia 2018 roku działania te uległy ograniczeniu, szczególnie w zakresie odpisów amortyzacyjnych. Przeczytaj artykuł!
17 stycznia 2022
Zwrot nadwyżki podatku naliczonego firmom budowlanym - terminy
Firmy budowlane są objęte odwrotnym obciążeniem, przez co nie naliczają podatku VAT ale dokonują zakupów materiałów budowlanych. Takie działanie powoduje powstanie nadwyżek podatku. Kiedy firma budowlana może uzyskać zwrot nadwyżki podatku naliczonego?
17 stycznia 2022
Faktura VAT RR - jak wystawić fakturę korygującą?
Faktura dotycząca nabycia produktów rolnych od rolnika ryczałtowego powinna być wystawiona jako faktura VAT RR. Jakie niezbędne elementy powinny się znaleźć na takim dokumencie? Jak poprawnie wystawić korektę to faktury VAT RR? Przeczytaj artykuł!
17 stycznia 2022
Wynagrodzenie małżonka wspólnika a koszt uzyskania przychodu
Przedsiębiorca, prowadząc działalność ma prawo skorzystać z pomocy bliskich oraz rodziny zatrudniając ich w swojej firmie. Zdarza się, że w firmie pracują małżonkowie wspólników. Czy wynagrodzenie małżonka wspólnika będzie kosztem uzyskania przychodu?
17 stycznia 2022
Split payment VAT - czym jest system podzielonej płatności?
Split payment ma za zadanie uszczelnić system podatkowy. Polega na rozdziale płatności na kwotę netto oraz kwotę stanowiącą wartość podatku, która trafi na specjalny rachunek VAT. Kogo dotyczy split payment i na czym dokładnie polega?
17 stycznia 2022
Oddelegowanie pracownika jako usługa a obowiązek podatkowy
W Polsce pojawia się coraz więcej filii zagranicznych koncernów, dodatkowo w celu rozwoju, za granicą również powstają polskie oddziały firm. Pojawia się pytanie, czy oddelegowanie pracownika do pracy za granicą może być rozumiane jako usługa?
17 stycznia 2022
Bezumowne korzystanie z lokalu a rozliczenie podatku VAT
Przedsiębiorca podczas prowadzenia działalności, która opera się na wynajmie lokali, nie zawsze może liczyć na współpracę z uczciwym najemną. Czym jest bezumowne korzystanie z lokalu i jak należy je opodatkować? Przeczytaj artykuł!
26 kwietnia 2022
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Jak wygląda wyliczenie składki zdrowotnej u ryczałtowca w 2025 roku?
- Umowa zlecenie 2025 - warunki pracy, zasady na umowie zlecenie
Wzory dokumentów