Ostatnie artykuły autora:
Jak prawidłowo obliczyć wskaźnik Nexus w uldze IP BOX?
Przedsiębiorcy, którzy w ramach prowadzonej działaności mają prawo do skorzystania z ulgi IP BOX z uwagi na charakter badawczo-rozwojowy przedsiębiorstwa zobowiązani są wyliczyć wskaźnik Nexus. Sprawdź, czym jest wskaźnik Nexus oraz jak go obliczyć!
20 lipca 2022
Częściowe umorzenie pożyczki a moment powstania przychodu
Przedsiębiorcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zaciągają różnego rodzaju pożyczki. Czy częściowe umorzenie pożyczki zaciągniętej przez przedsiębiorcę stanowi przychód w działalności? Kiedy powstaje taki przychód? Odpowiadamy w artykule!
19 lipca 2022
Czynności administracyjne i zarządcze a koszty kwalifikowane w uldze B+R
W uldze B+R przeznaczonej dla działalności badawczo-rozwojowej rozliczeniu podlegają wyłącznie koszty kwalifikowane. Czym są koszty kwalifikowane. Czy czynności administracyjne i zarządcze zaliczane są do kosztów kwalifikowanych? Odpowiadamy w artykule!
18 lipca 2022
Zaliczka objęta różnymi stawkami VAT - jak rozliczyć w podatku VAT?
Rozpoczynając współpracę z nowymi kontrahentami, podatnicy często wymagają wpłaty zaliczki przed realizacją zamówienia. Zdarzają się sytuacje w których towar opodatkowany jest różnymi stawkami VAT. Czy zaliczka objęta różnymi stawkami VAT jest poprawna?
15 lipca 2022
Wspólność majątkowa w jednoosobowej działalności gospodarczej
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej bardzo ważne jest, czy podatnik posiada wspólność majątkową, czy też jej nie posiada. Kiedy i gdzie zgłosić jej powstanie i ustanie? Wspólność majątkowa w jednoosobowej działalności - sprawdź!
21 lipca 2022
Spis z natury zlecony firmie zewnętrznej - czy to możliwe?
Spis z natury jest obowiązkiem wielu podatników przy prowadzeniu działalności. Jest to niezbędne w celu poprawnego rozliczania się z fiskusem. Czy sporządzenie tego dokumentu można zlecić podmiotowi z zewnątrz? Kto jest odpowiedzialny za spis z natury?
14 lipca 2022
Zwolnienie z PCC pożyczki spółki komandytowo-akcyjnej
Spółka komandytowo-akcyjna to jedna z bardziej popularnych form prowadzenia działalności gospodarczej. Czy pożyczka udzielona spółce może zostać zwolniona z opłacania podatku? Zwolnienie z PCC pożyczki spółki komandytowo-akcyjnej sprawdź czy to możliwe!
13 lipca 2022
Rozwiązanie spółki cywilnej a PCC - kiedy wystąpi podatek?
Podatek od czynności cywilnoprawnych pobierany jest w przypadku zawarcie umowy spółki cywilnej w postaci aktu notarialnego. Czy podczas rozwiązania spółki cywilnej również należy go uiszczać? Rozwiązanie spółki cywilnej a PCC - odpowiadamy na pytania
12 lipca 2022
Rozliczanie strat przez spółki z podatkowej grupy kapitałowej
Podatkowa grupa kapitałowa według definicji prawa powinna zrzeszać przynajmniej dwie spółki prawa handlowego. Rozliczenie podmiotów należących do PGK często bywa problemem. Jak przebiega rozliczanie strat przez spółki przystępujące do PGK? Przeczytaj!
11 lipca 2022
Rekompensata dla kontrahenta a koszty uzyskania przychodów
Z powodu trudnej sytuacji na rynku spowodowanej pandemią wielu podatników nie było wstanie wywiązać się ze swoich obowiązków. Rozwiązaniem w celu utrzymania dobrych kontaktów była rekompensata dla kontrahenta Czy taka rekompensata jest kosztem?
8 lipca 2022
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Jak wygląda wyliczenie składki zdrowotnej u ryczałtowca w 2025 roku?
- Umowa zlecenie 2025 - warunki pracy, zasady na umowie zlecenie
Wzory dokumentów