Serwis Kadrowy
Roczna analiza stanu BHP w firmie - jak przeprowadzić?
Analiza stanu BHP powinna zostać przeprowadzona co najmniej raz w roku przez osobę wykonującą obowiązki służby BHP. Ma ona służyć poprawie bezpieczeństwa pracy w danym zakładzie pracy. Kto ją przeprowadza? Jak ją opracować? Sprawdź w poniższym artykule!
20 lipca 2022
Czy opuszczenie miejsca pracy może być usprawiedliwione?
Czy opuszczenie miejsca pracy przez pracownika może zostać usprawiedliwione? Jakie kroki może podjąć pracodawca, gdy pracownik bez jego zgody opuści miejsce pracy? Czy pracodawca może zastosować karę porządkową? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się!
5 czerwca 2022
Zasiłek macierzyński - jak ustalić do niego prawo?
Osoba, która urodzi dziecko bądź przyjmie je na wychowanie, może starać się o zasiłek macierzyński. Jak ustala się prawo do takiego świadczenia i przez jaki okres można je pobierać? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!
15 lutego 2020
Czas pracy - wszystko co warto wiedzieć na ten temat
Czas pracy obejmuje okres faktycznego świadczenia pracy oraz pewne okresy, podczas których pracownik nie wykonuje swoich obowiązków. Czytając artykuł, dowiesz się, jakie okresy wlicza się do czasu pracy, a jakie do niego nie należą. Sprawdź koniecznie!
20 marca 2022
Umowa o pracę - na co zwrócić uwagę przy jej podpisywaniu?
Sporządzona umowa o pracę powinna określać na piśmie podstawowe ustalenia dotyczące zatrudnienia nowego pracownika oraz zawierać wszystkie elementy regulowane przez Kodeks pracy. Przeczytaj i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę przy jej podpisywaniu.
3 lipca 2019
Wykonywanie działalności gospodarczej w okresie choroby - konsekwencje
Przedsiębiorca prowadzący działalność powinien pamiętać, że wykonywanie działalności gospodarczej w okresie choroby jest bezwzględnie zakazane przez przepisy. Sprawdź, czy nie stosując się do przepisów, można utracić prawo do zasiłku chorobowego!
14 października 2021
Zlecenia osoby prowadzącej działalność gospodarczą
Przedsiębiorcy rozliczają wykonywane prace jako przychód z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej lecz zdarza się, iż podpisują oni umowę zlecenia. Jak rozliczyć zlecenia osoby prowadzącej działalność gospodarczą? Zobacz w naszym artykule!
19 lipca 2021
Opłacanie składki na FP i FGŚP po urlopie związanym z rodzicielstwem
Pracodawca nie musi opłacać składki na FP i FGŚP za zatrudnionych pracowników powracających z urlopów macierzyńskiego, na warunkach urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego lub wychowawczego, w okresie 36 miesięcy po powrocie z tego urlopu. Przeczytaj!
28 stycznia 2022
Urlop wypoczynkowy a prawo do zasiłków i ich wysokość
Za czas choroby pracownikowi przysługuje wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy. Większość nieobecności zmniejsza jednak wysokość pensji. Czy urlop wypoczynkowy ma wpływ na prawo do zasiłków? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź na to i inne pytania!
16 marca 2022
Rachunek od wykonawcy dzieła lub zlecenia - czy jest konieczny?
Umowy cywilnoprawne to sposób na zawarcie współpracy z osobą, która nie prowadzi działalności. Zawarcie takiego kontraktu pociąga za sobą koszty. Jak należy uwzględnić takie wydatki w swojej firmie? Najlepiej na podstawie wystawionego przez zleceniobiorcę
17 stycznia 2022
Okresy nieświadczenia pracy, za które przysługuje wynagrodzenie
Za czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy, zatrudnionemu przysługuje wynagrodzenie. Zdarza się również, że jest ono należne za okresy nieświadczenia pracy, które są wliczane do czasu pracy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
28 czerwca 2018
Czas pracy osoby niepełnosprawnej w praktyce
Osoba niepełnosprawna zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może pracować więcej niż 7 godzin na dobę oraz 35 godzin tygodniowo. Jak powinien wyglądać czas pracy osoby niepełnosprawnej? Dowiedz się!
13 grudnia 2021
Skrócenie okresu wypowiedzenia - kiedy jest możliwe?
Skrócenie okresu wypowiedzenia może mieć miejsce w ściśle określonych przypadkach. Poznaj warunki, jakie musi spełnić pracodawca. Dowiedz się więcej o wysokości odszkodowania i sposobie wypełniania świadectwa pracy w tym przypadku. Zobacz!
14 lipca 2021
Regulamin pracy - sprawdź, co powinien zawierać
Czy regulamin pracy może stanowić podstawę roszczeń pracowniczych czy też rękojmię do egzekwowania konsekwencji niestosowania się przez pracowników do wspomnianych regulacji? Kiedy regulamin powinien zostać stworzony oraz co powinien zawierać? Sprawdź!
8 września 2020
Zatrudnienie cudzoziemca w trybie uproszczonym
Zatrudnienie cudzoziemca w trybie uproszczonym nie jest skomplikowane. Wiąże się jednak z dopełnieniem odpowiednich formalności. O czym powinien pamiętać pracodawca, podejmując współpracę z obcokrajowcem? Przeczytaj artykuł i przekonaj się!
6 maja 2020