Serwis Kadrowy
Praca na dyżurze – czy każdy pracownik może ją świadczyć?
Praca na dyżurze jest obowiązkiem pracowniczym uregulowanym na gruncie Kodeksu pracy. Czy oznacza to, że każdy pracownik jest zobligowany do jej świadczenia? Jakie wyjątki od ogólnej zasady przewidział ustawodawca? Na pytania odpowiadamy w artykule.
5 lipca 2021
Praca w więzieniu - czy jest obowiązkowa?
Praca jest jednym z podstawowych praw każdego człowieka. Jednak co w sytuacji kiedy osoba trafia do więzienia? Czy praca w więzieniu jest obowiązkowa czy dobrowolna? Jakie prawa i obowiązki mają osoby osadzone? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!
20 lipca 2022
Możliwe żądania zleceniobiorcy względem zleceniodawcy
Umowę cywilnoprawna regulują przepisy kodeksu cywilnego i ważne są w tym przypadku zapisy w umowie. Czy w przypadku umowy cywilnoprawne zleceniobiorca ma zagwarantowane prawa? Sprawdź jakie są możliwe żądania zleceniobiorcy względem zleceniodawcy!
30 czerwca 2021
Organizacja czasu pracy u małego przedsiębiorcy
Organizacja czasu pracy u małego przedsiębiorcy związana jest z przygotowaniem przez pracodawcę stosownego obwieszczenia. Czy zagadnienie to powinno być ponadto wprowadzone do treści umowy o pracę? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
7 lipca 2022
Okres próbny - jak sprawić, by nas zatrudniono?
Okres próbny wiąże się często z dużym stresem, który może powodować, że nasze zachowanie stanie się nieodpowiednie i umowa nie zostanie nam przedłużona. Jak się zachowywać w tym czasie, by nas zatrudniono? Podpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!
23 marca 2022
Wypadek w czasie przerwy w pracy traktowany jak wypadek przy pracy?
Każdy pracownik powinien mieć zapewnione bezpieczne warunki pracy. Wypadek przy pracy może mieć miejsce nie tylko podczas wykonywania obowiązków służbowych. Może się również zdarzyć wypadek w czasie przerwy. Przeczytaj artykuł aby dowiedzieć się więcej!
29 czerwca 2021
Kiedy można otrzymać wyrównanie urlopu wypoczynkowego?
Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zależy od posiadanego przez niego stażu urlopowego. Jeśli pracownik uzyskuje 10-letni staż w ciągu roku kalendarzowego, przysługuje mu wyrównanie urlopu wypoczynkowego. Dowiedz się więcej na ten temat!
28 czerwca 2021
Śmierć pracodawcy a wygaśnięcie stosunku pracy – zagadnienia ogólne
Kodeks pracy określa, że umowy o pracę z pracownikami wygasają z dniem śmierci pracodawcy. Jednak nie zawsze się tak dzieje. Czym jest zarząd sukcesyjny? Przeczytaj i dowiedz się jak śmierć pracodawcy wpływa na rozliczenia z pracownikami!
26 lipca 2022
Dobrze płatna praca - jak ją zdobyć?
Dobrze płatna praca to coś, o czym marzy właściwie każdy pracownik. Co oczywiste takie stanowiska mają pewne wymagania. Co zrobić, by robić ciekawe rzeczy za dobre pieniądze? Jakie kroki przybliżą nas do celu? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się!
9 lipca 2022
Rozwiązanie umowy z pracownikiem powołanym do wojska
Czasem zdarza się, że pracownik w trakcie stosunku pracy zostanie powołany do odbycia służby wojskowej. Jakie ma wtedy prawa? Czy w tym momencie kończy się zatrudnienie? Czy rozwiązanie umowy z pracownikiem powołanym do wojska jest możliwe? Sprawdź!
25 czerwca 2021
Kiedy możliwe jest zakłócenie urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę?
W niektórych sytuacjach pracodawca może potrzebować, aby pracownik przebywający na urlopie powrócił do pracy. Zakłócenie urlopu wypoczynkowego możliwe jest tylko w szczególnych przypadkach. Dowiedz się, co dokładnie mówią na ten temat przepisy!
8 września 2021
Zasiłek macierzyński a ustanie ubezpieczenia chorobowego
Czy zasiłek macierzyński może przysługiwać osobom, u których doszło do ustania ubezpieczenia chorobowego? Jeżeli tak, to w jakich okolicznościach może dojść do takiej sytuacji? Na jakich warunkach będzie wówczas przysługiwać zasiłek? Przeczytaj i sprawdź!
18 marca 2022
Student ubezpieczony w KRUS a umowa zlecenie
W jaki sposób kwestie wykonywania umowy zlecenia przez osoby ubezpieczone w KRUS reguluje ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników? Czy student ubezpieczony w KRUS, będąc zleceniobiorcą, zachowuje prawo do świadczeń? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
7 czerwca 2022
Zatrudnienie cudzoziemców w czasie COVID-19
Epidemia Covid- 19 spowodowała niemałą rewolucje na runku pracy. Zatrudnienie cudzoziemców w czasie COVID-19 stało się nieco prostsze Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat sytuacji cudzoziemców w Polsce w okresie epidemii. Sprawdź to!
25 czerwca 2022
Umowa o dzieło z własnym pracownikiem nie zawsze stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń
Przepisy nie zabraniają zawierania kilku różnych umów między tym samym pracodawcą i zatrudnionym. Jak połączyć umowę o pracę z umową cywilnoprawną? Przeczytaj i sprawdź, czy umowa o dzieło z własnym pracownikiem jest tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń!
18 lipca 2022