0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Umowa na okres próbny: zapis o okresie zatrudnienia w kolejnej umowie – jak bardzo jest wiążący w praktyce?

Umowa na okres próbny bywa pierwszą jaka jest zawierana. Zapisy w umowie na okres próbny określające planowany okres zatrudnienia w kolejnej umowie pełnią ważną funkcję informacyjną i deklaracyjną. Stanowią one punkt odniesienia dla dalszych negocjacji.

4 kwietnia 2024

Prawo pracy

Urlop siła wyższa w Kodeksie pracy

W kwietniu 2023 r, weszły w życie kolejne zmiany w Kodeksie pracy. Jedną ze zmian jest urlop siła wyższa. Kto i w jakich sytuacjach może korzystać z tego zwolnienia od pracy? Jaki jest wymiar tego urlop w 2024? Przeczytaj i dowiedz się!

4 kwietnia 2024

Prawo pracy

Praca w niedziele i święta - jaka rekompensata za nią przysługuje?

Pracownik, który wykonuje pracę w niedziele i święta powinien otrzymać dzień wolny. W przypadku, jeżeli nie jest możliwe udzielenie dnia wolnego, pracodawca zobowiązany jest do wypłaty wynagrodzenia. Sprawdź, z czym wiąże się praca w niedziele i święta!

4 kwietnia 2024

Prawo pracy

Diety w podróży służbowej - od czego zależy ich wysokość?

Wysyłanie pracowników w podróż służbową jest wykorzystywane praktycznie w każdej firmie. Pracodawca musi wiedzieć, że pokrywa koszty transportu czy noclegu. Dodatkowo pracodawca wypłaca pracownikowi diety w podróży służbowej. Przeczytaj o tym!

4 kwietnia 2024

Prawo pracy

Wynagrodzenie za czas choroby - najważniejsze informacje

W jakiej wysokości pracownik otrzyma wynagrodzenie za czas choroby? Kto w tym czasie wypłaca pracownikowi wynagrodzenie? Kto nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego? Dowiedz się więcej o naliczaniu wynagrodzeń czytając nasz artykuł! Sprawdź to!

3 kwietnia 2024

Prawo pracy

Jak prawidłowo ustalić dochód pracownika dla celów ZFŚS?

Dochód pracownika dla celów ZFŚS powinien zostać przedstawiony w oświadczeniu pracownika, będącym załącznikiem do regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych obowiązującego u pracodawcy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

3 kwietnia 2024

Prawo pracy

Jakie są świadczenia uwzględniane przy ustalaniu dochodu na potrzeby ZFŚS

Obowiązki pracodawców w zakresie tworzenia i wydatkowania funduszu socjalnego określają przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Przeczytaj i dowiedz się jak jakie są świadczenia uwzględniane przy ustalaniu dochodu na potrzeby ZFŚS!

3 kwietnia 2024

Prawo pracy

Komu i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Bezrobotny może otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, czyli tzw. kuroniówkę, po spełnieniu określonych warunków. Nie przysługuje ona jednak osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, gdy ta opłaca preferencyjne składki ZUS. Przeczytaj!

2 kwietnia 2024

Prawo pracy

Warunki dokształcania w umowie szkoleniowej

Jeżeli pracodawca zdecyduje się wysłać pracownika na szkolenie, to warto zawrzeć odrębną umowę w tej sprawie. Jak zatem właściwie określić warunki dokształcania w umowie szkoleniowej? Wyjaśniamy w artykule.

2 kwietnia 2024

Prawo pracy

System równoważnego czasu pracy - jak rozliczyć nadgodziny?

System równoważnego czasu pracy umożliwia świadczenie pracy w różnych wymiarach. Wiąże się to z pewnymi komplikacjami w zakresie rozliczania pracy wykonywanej w godzinach nadliczbowych. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

29 marca 2024

Prawo pracy

Likwidacja stanowiska pracy a konieczność wypłacenia odprawy

Likwidacja stanowiska pracy nie zawsze oznacza konieczność wypłacenia odprawy. Dowiedz się więcej na temat tego, jakie czynniki determinują wypłacenie odprawy, w jakiej wysokości się należy i w jaki sposób ją obliczać. Przeczytaj artykuł!

29 marca 2024

Prawo pracy

Praca w nadgodzinach - wszystko co należy wiedzieć

Za nadgodziny pracownikowi przysługuje czas wolny lub dodatek do wynagrodzenia. Praca w nadgodzinach jest dopuszczalna m.in. w razie szczególnych potrzeb pracodawcy. Dowiedz się, kto nie może pracować w nadgodzinach i komu nie przysługuje rekompensata!

28 marca 2024

Prawo pracy

Rozwiązanie i wygaśnięcie umowy o pracę – czym się różnią?

Umowę o pracę można rozwiązać m.in. na mocy porozumienia stron lub z upływem czasu, na który była zawarta. Czym różni się rozwiązanie i wygaśnięcie umowy o pracę? Czy wymagane jest oświadczenia woli obu stron? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

28 marca 2024

Prawo pracy

Korekta listy płac - kiedy i jak ją sporządzić?

Dostarczenie zwolnienia lekarskiego po czasie czy też omyłkowe wypłacenie zbyt niskiego wynagrodzenia skutkuje koniecznością skorygowania listy płac. Kiedy korekta listy płac jest konieczna? Pracodawco, sprawdź, jak ją sporządzić!

28 marca 2024

Prawo pracy

Odprawa emerytalno-rentowa - jak ustalić jej wysokość?

Odprawa emerytalno-rentowa to świadczenie przysługujące pracownikowi, z którym rozwiązano stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jej wysokość regulują przepisy wykonawcze - szczegóły w artykule!

28 marca 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów