0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Wypowiedzenie umowy o pracę pracownika, który nabył uprawnienia emerytalne

Wypowiedzenie umowy o pracę w przypadku osób, które mają przejść na emeryturę może być skomplikowane. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy można rozwiązać umowę z pracownikiem, w przypadku kiedy nabył prawo do emerytury. Sprawdź!

15 marca 2024

Prawo pracy

Staż pracy - czym jest oraz z czego się składa?

Podstawą stażu pracy powinien być przede wszystkim okres zatrudnienia, jednak przepisy prawa pracy przewidują również inne okresy zaliczane do stażu pracy, czyli tzw. okresy zaliczalne. Sprawdź, czym jest oraz z czego się składa staż pracy?

15 marca 2024

Prawo pracy

Wypowiedzenie umowy bezpośrednio po urlopie rodzicielskim

Pracodawca może zwolnić pracownika bez względu na to, z jakiego urlopu wraca on do pracy. Czy wypowiedzenie umowy bezpośrednio po urlopie rodzicielskim jest możliwe? Jakie warunki należy spełnić? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

14 marca 2024

Prawo pracy

Praca w szczególnych warunkach - czym się charakteryzuje?

Praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze - z jakimi uprawnieniami pracownika się wiąże? Jakie prace wymieniane są jako praca w szkodliwych warunkach? A jakie jako prace o szczególnym charakterze? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!

14 marca 2024

Prawo pracy

Jak ustalić wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca

Przepisy prawa pracy ściśle określają zasady jak powinno być ustalane wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca. Czy rodzaj nieobecności ma znaczenia przy pomniejszaniu wynagrodzenia? Przeczytaj i dowiedz się jak prawidłowo naliczyć wynagrodzenie!

14 marca 2024

Prawo pracy

Nagana dla pracownika - kiedy pracodawca może jej udzielić?

Nagana dla pracownika, zaraz obok zwolnienia dyscyplinarnego, jest jedną z najcięższych form karania pracownika za naruszenie obowiązków pracowniczych. Sprawdź, jak prawidłowo napisać karę nagany. Jakich terminów musisz dotrzymać? Dowiedz się więcej!

13 marca 2024

Prawo pracy

Informacja o warunkach zatrudnienia pracownika - co powinna zawierać?

Informacja o warunkach zatrudnienia - jak powinna wyglądać i jakie informacje powinny się w niej znaleźć? Czy pracodawca ma obowiązek aktualizacji informacji o warunkach zatrudnienia? Odpowiedzi na te pytania, znajdziesz w poniższym artykule.

13 marca 2024

Prawo pracy

Porzucenie pracy – kiedy do tego dochodzi?

Porzucenie pracy to sytuacja, w której pracownik nie stawia się do pracy bez usprawiedliwienia. Co pracodawca powinien zrobić w tej sytuacji? Jakie konsekwencje dla pracownika wiążą się z porzuceniem pracy? Przeczytaj w artykule!

13 marca 2024

Prawo pracy

Świadczenia z ZFŚS w kilku miejscach pracy

W wielu firmach funkcjonują Zakładowe Fundusze Świadczeń Socjalnych. Ich głównym zadaniem jest oczywiście udzielanie wsparcia materialnego pracownikom. Czy możliwe jest jednak korzystanie z ZFŚS w kilku miejscach pracy? Sprawdź!

12 marca 2024

Prawo pracy

Chorobowe w ciąży - kompendium wiedzy o zwolnieniu lekarskim

Chorobowe w ciąży to temat wzbudzający najwięcej wątpliwości wśród przyszłych mam jak i kontrowersji wśród pracodawców ze względu na częste wyłudzenia. Przeczytaj artykuł i sprawdź, kiedy kobietom w ciąży przysługuje zasiłek chorobowy!

12 marca 2024

Prawo pracy

Ochrona przedemerytalna a rozwiązanie umowy o pracę

Na czym polega ochrona przedemerytalna i jak chroni pracowników, którzy zbliżają się do wieku emerytalnego? Jakie obowiązki ma pracodawca względem pracownika w wieku przedemerytalnym? Ochrona przedemerytalna a rozwiązanie umowy o pracę - czy to możliwe?

11 marca 2024

Prawo pracy

Jak wprowadzić równoważny system czasu pracy w firmie?

W artykule 135 Kodeksu pracy został opisany równoważny system czasu pracy, który może być stosowany, jeżeli uzasadnione jest to rodzajem pracy lub jej organizacją. Czym się charakteryzuje równoważny system pracy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

11 marca 2024

Prawo pracy

Umowa o pracę - poznaj podstawowe informacje

Umowa o pracę jest czynnością prawną, która polega na złożeniu przez pracownika i pracodawcę zgodnych oświadczeń woli. Sprawdź, jaka jest definicja umowy o pracę oraz co umowa o pracę powinna zawierać! Przeczytaj więcej o rodzajach umowy o pracę!

11 marca 2024

Prawo pracy

Niedozwolone przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę

Każdy rodzaj umowy o pracę może być rozwiązany zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę. W jakich warunkach dopuszczalne jest stosowanie wypowiedzenia umowy, a kiedy nie wolno tego robić? Kto musi wykazać przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę? Sprawdź!

8 marca 2024

Prawo pracy

Potrącenie z wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego

Wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy są objęte ochroną przed potrąceniami. Należy więc, osobno obliczyć potrącenie z wynagrodzenia chorobowego i osobno z zasiłku chorobowego. Jakie są zasady dokonywania potrąceń? Przeczytaj i sprawdź!

8 marca 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów