Serwis Księgowy
Rodzaje operacji księgowanych w KPiR - warto wiedzieć
W podatkowej księdze przychodów i rozchodów wykazuje się różne typy operacji księgowych. Do podstawowych z nich należą przychody oraz koszty ich uzyskania. Sprawdź, jak dokonywać wpisów do podatkowej księgi. Poznaj rodzaje operacji księgowanych w KPIR.
13 stycznia 2022
KPiR musi być prowadzona na bieżąco
Zgodnie z prawem, podatnicy prowadzący KPiR zobowiązani są do dokonywania zapisów raz dziennie, na koniec dnia. Zatem KPiR musi być prowadzona na bieżąco. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
31 marca 2019
Czesne za studia w kosztach działalności firmy
Prowadzisz własną działalność i jednocześnie studiujesz albo uczęszczasz na kurs językowy? Jeżeli pomoże Ci to w poprawieniu jakości świadczenia usług Twojego przedsiębiorstwa, możesz zaliczyć czesne za studia do kosztów uzyskania przychodów.
29 grudnia 2020
Ewidencja kosztu w KPiR na podstawie faktury zaliczkowej
Zgodnie z przepisami, podstawą do ujęcia wydatków w kosztach uzyskania przychodu są dowody księgowe. Najpopularniejsze z nich to faktura i rachunek. Czy jest możliwa ewidencja kosztu w KPiR także na podstawie faktury zaliczkowej? Sprawdź!
15 września 2021
Towar zakupiony od osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej
Przedsiębiorcy bardzo często dokonują transakcji z osobami prywatnymi. Jak prawidłowo udokumentować towar zakupiony od osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej? Przeczytaj i dowiedz się więcej! Odpowiedź znajdziesz w artykule!
13 czerwca 2018
Rozliczenie wydatków na Internet przez przedsiębiorcę
Dzisiejszego świata biznesu nikt nie jest w stanie sobie wyobrazić bez dostępu do Internetu. Sprawdź kiedy możliwe jest rozliczanie wydatków na Internet przez przedsiębiorcę. Odpowiedź uzyskasz w naszym artykule!
25 lutego 2021
Kto może podpisać potwierdzenie salda?
Jednostki są zobowiązane do przeprowadzenia inwentaryzacji majątku, w tym również do inwentaryzacji należności. W związku z tym sporządza się dokument nazywany potwierdzeniem sald. Sprawdź, kto może podpisać potwierdzenie salda oraz jak to wygląda w prakt
17 stycznia 2022
Dodatkowe ewidencje konieczne w kantorach i lombardach
Czy wiesz, jakie dodatkowe ewidencje są konieczne przy prowadzeniu kantoru lub lombardu oraz w jaki sposób należy je prowadzić? Jakie informacje muszą zawierać dodatkowe ewidencje? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
26 października 2020
Terminy wpisów w KPIR
Prowadzenie ewidencji VAT ma istotny wpływ na terminy wpisów w księdze przychodów i rozchodów. Należy pamiętać, że do celów VAT niezbędna jest ewidencja VAT zakupu oraz ewidencja VAT sprzedaży. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!
3 lutego 2020
Jak rozliczyć koszty wysyłki przy sprzedaży przez Internet
Koszty transportu (w tym wysyłki) towarów związane z dostawami towarów powinny podwyższać podstawę opodatkowania tych dostaw. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
15 sierpnia 2020
Ulga na zakup kasy fiskalnej - uważaj, możesz ją stracić!
Przedsiębiorcy mają prawo do skorzystania z ulgi na zakup kasy fiskalnej. Jednak są pewne sytuacje, po których zaistnieniu ulga musi zostać zwrócona. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kiedy możesz stracić prawo do ulgi na zakup kasy rejestrującej!
16 listopada 2020
Jak zaksięgować listę płac?
Jak zaksięgować listę płac? To pytanie często nurtuje przedsiębiorców, którzy samodzielnie prowadzą rozliczenia swojego przedsiębiorstwa. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak sporządzić oraz zaksięgować listę płac w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
25 czerwca 2022
Rezygnacja z prowadzenia ksiąg rachunkowych - zgłoszenie do urzędu
Prowadzenie ewidencji za pomocą ksiąg rachunkowych stosowane jest przez wielu przedsiębiorców. Jak przebiega rezygnacja z prowadzenia ksiąg rachunkowych na rzecz księgi przychodów i rozchodów? Czy zamiar ten trzeba zgłosić do urzędu skarbowego? Sprawdź!
16 lipca 2017
Modernizacja środka trwałego - co to jest?
Posiadasz firmowe środki trwałe? Zamierzasz ponieść wydatek na ich remont lub modernizację? Czy wiesz, czym jest remont a czym modernizacja środka trwałego? Na te inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. Dowiedz się więcej!
16 października 2019
Kradzież środka trwałego - rozliczenie podatkowe
Jak należy rozliczyć kradzież środka trwałego? Kiedy takie zdarzenie będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu? Sprawdź, co należy zrobić w sytuacji, gdy skradziony środek trwały był objęty dobrowolnym ubezpieczaniem!
5 kwietnia 2019