Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Księgowy

Ewidencje księgowe

Wypłata zaliczki na dywidendę a ewidencja w księgach rachunkowych

Po spełnieniu określonych warunków spółka ma prawo wypłacić zaliczkę na poczet dywidendy. W artykule przedstawione zostanie, kiedy dopuszczalna jest wypłata zaliczki na dywidendę oraz w jaki sposób prawidłowo ewidencjonować wypłatę w księgach. Sprawdź!

11 grudnia 2023

Księgowość firm

Wigilia firmowa jako koszt podatkowy - czy to możliwe?

W okresie świątecznym pracodawcy często decydują się na organizację kolacji dla pracowników, aby ocieplić atmosferę w pracy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy wigilia firmowa jako koszt może zostać zakwestionowana przez organy skarbowe!

9 grudnia 2024

Środki trwałe

Zawiadomienie o nabyciu gruntu - jak wypełnić druk IN-1?

Zawiadomienie o nabyciu gruntu jest koniecznością, gdy nabywamy grunt, wówczas musimy odprowadzić podatek majątkowy w postaci podatku rolnego lub od nieruchomości. W jaki sposób wypełnić druk N-1? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

7 grudnia 2023

Ewidencje księgowe

Inwentaryzacja, czyli spis z natury na koniec grudnia

Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest przeprowadzić na koniec roku podatkowego spis z natury, który w praktyce nazywany jest inwentaryzacją. Jak powinna wyglądać i jakie elementy zawierać prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja? Dowiedz się więcej!

7 grudnia 2023

Kasy rejestrujące

Kasa fiskalna dla rolnika ryczałtowego - kiedy jest obowiązkowa?

Rolnik będący podatnikiem posiada szczególny status na gruncie podatku VAT, co można zauważyć w zakresie zwolnienia z niektórych obowiązków ewidencyjnych. Pojawia się więc pytanie kiedy obowiązkowa jest kasa fiskalna dla rolnika ryczałtowego? Sprawdź!

6 grudnia 2023

Księgowość firm

Wycena należności na koniec roku obrotowego

Wycena należności na koniec roku obrotowego jest procesem polegającym na określeniu wartości tych aktywów na dany dzień. Czy wiesz w jakim celu jest ona dokonywana? Od czego uzależnione są odpisy aktualizujące w księgach rachunkowych? Sprawdź sam!

6 grudnia 2023

Kasy rejestrujące

E-paragony - czy istnieje obowiązek wystawiania?

E-paragony przynoszą wiele korzyści dla przedsiębiorców i konsumentów. Wydawanie paragonów w formie elektronicznej zamiast papierowej wpływa zarówno na ograniczenie kosztów, jak i zwiększa korzyści dla środowiska. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

4 grudnia 2023

Księgowość firm

NIP europejski - kto ma obowiązek jego posiadania?

Zawierając transakcje z kontrahentami z innych krajów UE, przedsiębiorcy powinni pamiętać, że są zobowiązani aby posiadać NIP europejski. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy w każdym przypadku konieczna jest rejestracja przedsiębiorcy do VAT-UE!

1 sierpnia 2024

Sprawozdawczość

Remanent przedsiębiorstwa w spadku a kontynuacja działalności

Zaprzestanie prowadzenia działalności powoduje konieczność rozliczenia podatku VAT w ramach remanentu likwidacyjnego. Działalność ta może być jednak kontynuowana. Kiedy należy sporządzić remanent przedsiębiorstwa w spadku na potrzeby VAT? Sprawdź artykuł!

30 listopada 2023

Sprawozdawczość

Rachunek uproszczony a faktura - jakie są między nimi różnice?

Dokumentowanie sprzedaży prowadzonej w ramach działalności gospodarczej to obowiązek przedsiębiorcy. Sprawdź, kiedy faktura i rachunek uproszczony powinny być wystawione przez przedsiębiorcę i jakie są różnice między nimi! Szczegóły w artykule!

6 listopada 2024

Sprawozdawczość

SENT - system elektronicznego nadzoru transportu

SENT jest systemem służącym do monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów wrażliwych. Warto zastanowić się, jakie towary podlegają zgłoszeniu oraz jakie są sankcje za naruszenie obowiązków w zakresie sytemu SENT? Sprawdź!

28 listopada 2023

Środki trwałe

Korekta wartości początkowej środka trwałego a rozdzielność małżeńska

Korekta wartości początkowej środka trwałego podczas rozdzielności małżeńskiej jest ważną kwestią do zastanowienia. W jaki sposób bowiem intercyza wpływa na środki trwałe w przedsiębiorstwie? Czy konieczna jest korekta? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

27 listopada 2023

Środki trwałe

Amortyzacja firmowych budynków - jakie metody można zastosować?

Amortyzacja firmowych budynków może być naliczana według jednej z metod, wybranej przez przedsiębiorcę. Jednak każda z nich wymaga spełnienia określonych warunków. Dowiedz się, jakie stawki amortyzacyjne możesz zastosować amortyzując firmowy budynek!

24 listopada 2023

Środki trwałe

Amortyzacja używanych środków trwałych - kiedy jest możliwa?

Ustalenie indywidualnej stawki amortyzacji to jeden ze sposobów na szybsze rozliczenie w kosztach zakupionych składników majątkowych. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak wygląda amortyzacja używanych środków trwałych i kto może z niej skorzystać!

23 listopada 2023

Środki trwałe

Amortyzacja lokalu użytkowego a budynek mieszkalny - jak naliczać?

Od 2023 roku wprowadzono zakaz zaliczania do kosztów uzyskania przychodów, odpisów amortyzacyjnych w nieruchomościach mieszkalnych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak przeprowadzana jest amortyzacja lokalu użytkowego w budynku mieszkalnym!

20 listopada 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów