0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nieodpłatne nabycie towaru a remanent końcowy

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą może sprzedawać towary handlowe uzyskane zarówno w sposób odpłatny (w drodze zakupu), jak i w sposób nieodpłatny (np. otrzymane w drodze darowizny). W związku z tym pojawia się pytanie, w jaki sposób powinien on udokumentować takie nieodpłatne nabycie towaru.

Towary nabyte nieodpłatnie w działalności gospodarczej

W pierwszej kolejności wskażmy, że wartość towarów nabytych w sposób nieodpłatny – na podstawie takiej umowy jak np. darowizna – nie może stanowić kosztu uzyskania przychodu. Sprzedaż takich składników w ramach działalności gospodarczej naturalnie spowoduje powstanie przychodu z tego tytułu, jednak przychód nie może zostać pomniejszony o koszt nabycia (gdyż taki w przypadku nabycia w drodze czynności nieodpłatnej nie występuje). Nie jest spełniona jedna z przesłanek wynikająca z ww. art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. wymóg poniesienia kosztu.

Z drugiej strony należy zauważyć, że uzyskanie tytułu własności towarów jest określonym faktem gospodarczym, który powinien zostać odnotowany w dokumentacji podatkowo-księgowej prowadzonej przez podatnika. W przypadku przedsiębiorców obowiązanych do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów trzeba kierować się regulacjami rozporządzenia w sprawie prowadzenia tej księgi.

Przepisy rozporządzenia nie wskazują sposobu dokumentowania nieodpłatnego nabycia towaru. Możemy jednak wskazać, że zgodnie z par. 11 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia podstawą zapisów w księdze mogą być inne dowody, wymienione w § 12 i § 13, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:

  • wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy;
  • datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty;
  • przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych;
  • podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych

– oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.

Należy jednak podkreślić, że ww. przepis dotyczy dowodów księgowych wymienionych w § 12 oraz w § 13 rozporządzenia, tj. specjalnych dowodów księgowych oraz dowodów wewnętrznych. Żaden z nich nie dotyczy natomiast dokumentowania nieodpłatnego nabycia towarów.

Towary nabyte w drodze nieodpłatnej umowy darowizny nie stanowią kosztów uzyskania przychodu w ramach działalności gospodarczej. Towary nabyte w sposób nieodpłatny przedsiębiorca może zbywać w ramach aktywności gospodarczej.

Nieodpłatne nabycie towaru w KPiR

Pomimo że przepisy rozporządzenia w sprawie KPiR nie odnoszą się wprost do kwestii udokumentowania nabycia nieodpłatnego, to jednak możemy odnaleźć interpretacje indywidualne wskazujące na konieczność odnotowania tego zdarzenia gospodarczego w KPiR.

Dyrektor IS w Bydgoszczy w interpretacji z 27 stycznia 2015 roku (nr ITPB1/415-1132/14/WM) wskazał, że jak wynika z treści objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, stanowiących załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, kolumna 10 jest przeznaczona do wpisywania zakupu materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu.

Natomiast kolumna 17 jest przeznaczona do wpisywania uwag co do treści zapisów w kolumnach 2-16. Kolumna ta może być także wykorzystywana np. do wpisywania pobranych zaliczek, obrotu opakowaniami zwrotnymi. W kolumnie tej mogą być także ewidencjonowane przychody faktycznie przez podatnika otrzymane. 

A zatem nieodpłatne nabycie towarów handlowych z zamiarem ich dalszej odsprzedaży w ramach działalności gospodarczej należy wykazać w kolumnie 17 tej księgi. 

Dodatkowo organ podatkowy wskazuje, że w myśl § 3 pkt 2 ww. rozporządzenia przez cenę zakupu rozumie się cenę, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszoną o podatek od towarów i usług, podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami, a przy imporcie powiększoną o należne cło, podatek akcyzowy oraz opłaty celne dodatkowe, obniżoną o rabaty, opusty, inne podobne obniżenia, w przypadku zaś otrzymania składnika majątku w drodze darowizny lub spadku – wartość odpowiadającą cenie zakupu takiego samego lub podobnego składnika.

W powyższej interpretacji organ podatkowy nie wskazał, jakim dokumentem należy potwierdzić fakt nieodpłatnego otrzymania towarów. Z uwagi na fakt, że kwestia ta nie jest regulowana ani przepisami ustawy o PIT, ani przepisami rozporządzenia w sprawie KPiR, za zasadne trzeba przyjąć odwołanie się do art. 180 Ordynacji podatkowej, gdzie podano, że dowodem może być wszystko, co nie jest sprzeczne z prawem.

Przykładowo zatem dowodem potwierdzającym nieodpłatne otrzymanie towarów będzie pisemna umowa darowizny rzeczy ruchomych.

W przypadku otrzymania towarów handlowych w drodze darowizny lub spadku – w kolumnie 17 podatkowej księgi przychodów i rozchodów należy ująć wartość towarów odpowiadającą cenie zakupu towarów handlowych takich samych lub podobnych.

Nieodpłatne nabycie towaru w remanencie końcowym

W myśl § 24 ust. 1 rozporządzenia w sprawie KPiR podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej spisem z natury (lub remanentem), na 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie utraty w ciągu roku podatkowego prawa do opłacania podatku na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.

W myśl zaś § 26 ust. 1 rozporządzenia podatnik jest obowiązany wycenić materiały i towary handlowe objęte spisem z natury według cen zakupu lub nabycia albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia.

Z powyższych uregulowań prawnych wynika, że przedsiębiorca jest obowiązany ująć w remanencie końcowym towary otrzymane w drodze nieodpłatnej darowizny, a nie sprzedane na koniec roku podatkowego, i wartość tych remanentów wpisać do podatkowej księgi przychodów i rozchodów (w wartości odpowiadającej cenie zakupu towarów takich samych lub podobnych).

Ponownie przypomnijmy, że pomimo ciążącego na podatniku obowiązku ujęcia nabytych nieodpłatnie, a niesprzedanych towarów w remanencie sporządzonym na koniec roku podatkowego, ich wartość wynikająca z wyceny nie może być brana pod uwagę przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Chociaż nieodpłatnie nabyte towary nie są brane pod uwagę przy rozliczeniu podatku dochodowego, to jednak podatnik prowadzący KPiR powinien ją ująć w remanencie końcowym. 

Nabycie towarów handlowych, które nastąpiło w drodze darowizny (tj. nieodpłatnie), nie może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej. Pomimo tego zdarzenie gospodarcze w postaci nabycia towarów w drodze nieodpłatnej umowy powinno być odnotowane w KPiR w kolumnie nr 17.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów