Serwis Księgowy
Czy podatnik może skorzystać z ulgi przed obowiązkowym terminem wymiany kasy online?
Zgodnie z nowymi przepisami podatnicy obecnie muszą wymienić swoje kasy fiskalne na nowe kasy online w ustalonym terminie. Dowiedź się, czym jest kasa online oraz w jakim terminie trzeba wymienić kasę oraz jak skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej!
17 stycznia 2022
GTU 6 - co musisz wiedzieć!
1 października 2020 roku wprowadzone zostały nowe zasady ewidencjonowania transakcji w strukturze JPK. Szczególnie czynni podatnicy będą musieli uważać przy stosowaniu oznaczeń do grup towarów i usług. Jak oznaczać GTU 6 w nowym pliku JPK V7. Sprawdź!
7 lipca 2021
Rozpoczęcie działalności gospodarczej (cz. 3) - jak wypełnić ZUS ZUA?
W przypadku zgłaszania przedsiębiorcy lub pracownika do pełnego ubezpieczenia społecznego lub aktualizacji danych konieczne jest złożenie formularz ZUS ZUA. Czy wiesz, jak należy wypełnić ten formularz? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
25 czerwca 2022
Składanie deklaracji podatkowych w toku kontroli podatkowej
Przedsiębiorca, który dopuszcza się zaniecham względem urzędu skarbowego może zostać skontrolowany przez organ podatkowy czy wypełnia on prawidłowo obowiązki. Sprawdziliśmy, czy składanie deklaracji podatkowych w toku kontroli podatkowej jest możliwe!
15 lipca 2021
Inwentarz żywy w firmie - jak zaksięgować?
W zależności od charakteru prowadzonej firmy przedsiębiorca może ująć zakup zwierzęcia w ewidencji środków trwałych lub w kosztach podatkowych. Jak prawidłowo ująć inwentarz żywy w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
2 maja 2022
Nota księgowa a nota korygująca - czym się różnią?
Otrzymując dokument z błędnymi danymi, przedsiębiorca ma prawo zgłosić się do kontrahenta o poprawę błędu. Kiedy powinna zostać wystawiona nota korygująca? Czy można ją zastosować do poprawy błędu? Jakim dokumentem natomiast jest nota księgowa?
30 czerwca 2022
Skutki dokonania płatności poza białą listą
Podatnicy VAT wpisani są na biała listę, na której jest numer rachunku bankowego, na który kontrahenci zobowiązani są dokonywać płatności. Czy można zrealizować przelew na inne konto bankowe? Przedstawiamy skutki dokonania płatności poza białą listą!
12 stycznia 2022
Limit transakcji gotówkowych a zwrot gotówki i przelew bankowy
Limit transakcji gotówkowych wynosi 15 000 zł, więc wydatki opłacone gotówką powyżej 15 000 zł nie mogą stanowić kosztu podatkowego. Jeśli jednak podatnik dokona zapłaty gotówką, po czym otrzyma zwrot i dokona przelewu, czy taki wydatek ujmie w kosztach?
12 stycznia 2022
Remont środka trwałego przed wprowadzeniem do ewidencji
Wydatki przeznaczone na remont środka trwałego przed wprowadzeniem do ewidencji uznaje się za koszty związane z adaptacją środka trwałego. Sprawdź, kiedy wydatki zwiększają jego wartość początkową, a kiedy ujmowane są bezpośrednio w kosztach podatkowych!
18 lipca 2022
Sprzedaż działki, na której znajdują się budynki wypoczynkowe i turystyczne
Podatnicy chętnie inwestują w nieruchomości wszelkiego rodzaju. Czy sprzedaż działki z budynkiem wypoczynkowym wiąże się z opodatkowaniem na gruncie VAT? W artykule omawiamy kiedy sprzedaż działki zwolniona jest VAT, jeśli znajdują się na niej budynki?
17 stycznia 2022
Zapłata podatku kartą płatniczą - uregulowanie zobowiązań podatkowych
Przedsiębiorco! Masz zobowiązanie względem urzędu skarbowego? Zastanawiasz się, czy jest możliwa zapłata podatku kartą płatniczą? To możliwe! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, w jaki sposób regulować zobowiązania względem urzędu skarbowego!
30 czerwca 2021
Kasa fiskalna dla pielęgniarek - czy jest konieczna?
Po zmianach w przepisach kasa rejestrująca jest coraz bardziej powszechna i coraz większa grupa przedsiębiorców musi ją posiadać. Czy kasa fiskalna dla pielęgniarek jest obowiązkowa? Przeczytaj i dowiedz się więcej. Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
17 stycznia 2022
Amortyzacja nieużywanego środka trwałego – czy to możliwe?
Przedsiębiorcy często zakupują składniki majątku w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, które są amortyzowane i trafiają w postaci odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów. Czy możliwa jest amortyzacja nieużywanego środka trwałego?
18 lipca 2022
Kradzież przedmiotu leasingu - jak ją rozliczyć u leasingobiorcy?
Wielu przedsiębiorców, zamiast bezpośredniego zakupu samochodu decyduje się na inne alternatywne rozwiązanie, jakim jest leasing operacyjny. Jak rozliczyć kradzież przedmiotu leasingu? Czy wypłacone odszkodowanie należy opodatkować? Przeczytaj i sprawdź!
2 września 2021
Kilka KPiR przy prowadzeniu działalności wielozakładowej
Gdy w ramach jednej firmy występuje kilka zakładów produkcyjnych, punktów sprzedaży czy świadczenia usług, przedsiębiorcy często mają problem z określeniem czy muszą prowadzić osobną księgę dla każdego zakładu. Kiedy należy prowadzić kilka KPiR? Sprawdź!
29 czerwca 2021