Ewidencje księgowe
Otrzymanie aportu przedsiębiorstwa w księgach rachunkowych
Otrzymanie aportu przedsiębiorstwa wiąże się z koniecznością właściwego ujęcia w księgach rachunkowych. Czym jest aport? Jak prawidłowo wycenić majątek przedsiębiorstwa i jak prawidłowo go ująć w bilansie? Sprawdź w artykule!
13 maja 2025
Otrzymany aport w postaci przedsiębiorstwa w spadku w księgach
Wniesiony do spółki aport w postaci przedsiębiorstwa w spadku, która prowadzi księgi rachunkowe jest bardzo skomplikowanym i złożonym procesem. Jak zatem należy ująć w księgach przekazanie takiego aportu? Omawiamy w artykule, sprawdź!
12 maja 2025
Rozliczenie zaliczki na wydatki służbowe dla pracownika w KH
Wykonywanie obowiązków służbowych przez pracownika wielokrotnie wiąże się z otrzymywaniem zaliczki. Jak w praktyce wygląda rozliczenie zaliczki na wydatki służbowe w perspektywie pełnej księgowości? Przeczytaj artykuł by dowiedzieć się więcej.
8 maja 2025
Świadczenie urlopowe w ewidencji księgowej - jak ująć?
Ujęcie kwestii jaką jest świadczenie urlopowe w ewidencji księgowej zostało uregulowane w polskim prawie wieloma ustawami. Jak zatem zrobić to prawidłowo? Na co zwrócić uwagę? Dowiedz się tego z naszego artykułu już teraz!
2 maja 2025
Dofinansowanie wypoczynku dzieci w księgach rachunkowych
Dofinansowanie wypoczynku dzieci pracowników na zimowisku lub kolonii może pochodzić ze środków obrotowych firmy lub ZFŚS. W jaki sposób te świadczenia są ewidencjonowane w księgach rachunkowych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
30 kwietnia 2025
Plan kont w estońskim CIT a ewidencja wypracowanych zysków i strat
Ryczałt od dochodów spółek, czyli estoński CIT to preferencyjna forma opodatkowania dostępna dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak przygotować plan kont w estońskim CIT zgodnie z przepisami!
22 kwietnia 2025
Czy zbiorcza refaktura jest dopuszczalna?
Zbiorcza refaktura to temat budzący wiele wątpliwości w momencie kiedy podatnik refakturuje różne koszty na swojego kontrahenta w danym okresie rozliczeniowym. Czy zbiorcza refaktura wystawiona na koniec miesiąca jest dopuszczalna? Sprawdź w artykule!
16 kwietnia 2025
Ujęcie w KPiR odzieży ze zbiórek publicznych
Podatnicy prowadzący działalności gospodarcze mają możliwość uzyskania towaru handlowego w drodze czynności nieodpłatnych, zwanych zbiórkami. Jak wygląda prawidłowe ujęcie w KPiR odzieży ze zbiórek publicznych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
14 kwietnia 2025
Wypłata zaliczki na poczet należnej dywidendy
Wypłata zaliczki na poczet należnej dywidendy umożliwia wspólnikom uzyskanie części przewidywanego zysku spółki. To działanie ma na celu zwiększenie płynności finansowej udziałowców. Kiedy można wypłacić zaliczkę na poczet należnej dywidendy? Sprawdź!
11 kwietnia 2025
Jak wycenić i ująć w księgach handlowych nieodpłatnie otrzymane materiały?
Nieodpłatnie otrzymane materiały ujmuje się w księgach handlowych oraz odpowiednio wycenia ich wartość. Jakie obowiązują rachunkowe zasady wyceny materiałów otrzymanych nieodpłatnie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
10 kwietnia 2025
Zakup na raty - rozliczenie i ewidencja w KPiR
Dokonując zakupu, w niektórych sklepach przedsiębiorcy mogą jako sposób finansowania wybrać płatność w systemie ratalnym. Dowiedz się, w jaki sposób należy ująć w KPiR zakup na raty oraz kiedy odsetki mogą stanowić koszt uzyskania przychodu! Przeczytaj!
9 kwietnia 2025
Dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych w estońskim CIT
Dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych odnosi się do zdarzeń, które nie zostały ujęte w księgach rachunkowych ani uwzględnione w wyniku finansowym jednostki. Jakie błędy mogą prowadzić do powstania takiego dochodu i jak je skorygować?
8 kwietnia 2025
Rozliczenie prokury w księgach handlowych
Prokura to szczególny rodzaj pełnomocnictwa udzielonego przez ściśle określonych przedsiębiorców. Co obejmuje i kiedy wygasa prokura? W jaki sposób przeprowadzić prawidłowe rozliczenie prokury w księgach handlowych? Szczegóły znajdziesz, w artykule!
7 kwietnia 2025
Świadczenia pozapłacowe dla pracowników w KH
Świadczenia pozapłacowe dla pracowników to dodatkowe udogodnienia, które pomagają przyciągnąć kandydatów i zwiększyć atrakcyjność miejsca pracy. Czy świadczenia finansowane przez pracodawcę są kosztem podatkowym? Sprawdź szczegóły i dowiedz się więcej!
3 kwietnia 2025
Rozliczenie wpłat na PPK w księgach handlowych
Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny system długoterminowego oraz systematycznego gromadzenia oszczędności dla pracowników. Jaka jest wysokość wpłat na PPK? W jaki sposób przebiega rozliczenie wpłat na PPK? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
2 kwietnia 2025