Serwis Podatkowy
Usługi na rzeczowym majątku ruchomym a WDT
Przedsiębiorcy mają wątpliwości co do opodatkowania świadczenia usługi na rzeczowym majątku ruchomym powierzonym przez zagranicznego kontrahenta. Sprawdź, jak wygląda opodatkowanie podatkiem VAT takiej usługi oraz jaką stawkę należy zastosować!
11 października 2020
VAT z tytułu importu towarów - czy można uregulować z rachunku VAT?
Dokonując importu towarów, trzeba się liczyć z koniecznością zapłaty podatku VAT. W jaki sposób trzeba uregulować tę należność: gotówką czy przelewem? Czy VAT z tytułu importu towarów można opłacić ze środków zgromadzonych na rachunku VAT? Dowiedz się!
22 grudnia 2020
Usługi na ruchomym majątku rzeczowym w praktyce - część 1
Usługi na ruchomym majątku rzeczowym w zależności od charakteru mogą być traktowane jako usługa bądź dostawa towarów. Sprawdź na przykładach, kiedy następuje moment opodatkowania i rozliczenia podatku VAT w usługach świadczonych na ruchomym majątku!
14 września 2021
Odszkodowanie za wywłaszczenie pod budowę drogi krajowej
Rozwój budownictwa drogowego wiąże się z wywłaszczeniem gruntów pod budowę dróg, co oznacza otrzymanie odszkodowania przez właścicieli. Sprawdź, czy odszkodowanie za wywłaszczenie pod budowę drogi krajowej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT!
20 listopada 2021
Usługi na rzeczowym majątku ruchomym kontrahenta zagranicznego
Przedsiębiorcy coraz częściej wykonują usługi dla zagranicznych odbiorców, co wiąże się z trudnościami co do ich opodatkowania. Sprawdź, jak opodatkować usługi na rzeczowym majątku ruchomym kontrahenta zagranicznego dla firm oraz klientów prywatnych!
25 czerwca 2022
Rozliczenie podatku u źródła zgodnie ze zmianami od 1 stycznia 2019 r.
Od 1. stycznia 2019 roku wprowadzone zostały znowelizowane przepisy dotyczące m. in. wyłączenia i ograniczenia podatku u źródła. Sprawdź, jak wygląda prawidłowe rozliczenie podatku u źródła oraz kiedy możliwy jest zwrot nadpłaconego podatku!
25 czerwca 2022
Opodatkowanie dotacji czyli jak ją prawidłowo rozliczyć?
Dotacje są coraz częstszym źródłem finansowania działalności wykorzystywanym przez przedsiębiorców ogólnie lub na konkretne przedsięwzięcia. Jak rozliczyć otrzymane dotacje na gruncie PIT i CIT? Kiedy konieczne jest opodatkowanie dotacji? Sprawdź!
24 lutego 2021
Utrwalona praktyka interpretacyjna - na czym polega?
Od 2017 roku wprowadzona została tzw. utrwalona praktyka interpretacyjna umożliwiająca podatnikom powoływanie się na dominujące stanowisko w interpretacjach indywidualnych. Sprawdź, jakie obowiązują zasady składania wniosków o wydanie interpretacji!
17 stycznia 2022
Opodatkowanie zagranicznych dochodów podatkiem dochodowym w Polsce
Opodatkowanie zagranicznych dochodów obowiązkowe jest dla osób mających miejsce zamieszkania w Polsce. Sprawdź, jak wygląda zapobieganie podwójnemu opodatkowaniu przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją oraz metody proporcjonalnego odliczenia!
1 maja 2022
Procedura marży przy sprzedaży towarów używanych - komis samochodowy
Kiedy występuje procedura marży przy sprzedaży towarów używanych i czy zawsze można ją zastosować? Dowiedz się, w jaki sposób następuje opodatkowanie sprzedaży w ramach VAT marża i kiedy występuje obowiązek podatkowy po stronie komisanta i komitenta!
17 stycznia 2022
Skonto przy WDT za wcześniejszą zapłatę - jak prawidłowo je rozliczyć?
Skonto to procentowa obniżka ceny, którą przedsiębiorcy stosują w celu zachęcenia kontrahentów do dokonywania wcześniejszej zapłaty. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak rozliczyć skonto przy WDT i czy konieczne jest wystawienie faktury korygującej!
24 czerwca 2022
Usługi budowlane świadczone na rzecz osób fizycznych - obowiązek podatkowy VAT
Przedsiębiorca, który świadczy usługi budowlane, musi ustalić, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w odniesieniu do wykonywanych przez niego usług. Dowiedz się, kiedy należy wykazać VAT w przypadku usług budowlanych świadczonych na rzecz osób prywatnych.
28 stycznia 2022
Skonto w praktyce gospodarczej - część 2
Skonto w teorii wydaje się być łatwym rabatem w zastosowaniu, w niektórych sytuacjach jednak ścieżka postępowania nie zawsze jest dla nas jasna. Masz wątpliwości? Sprawdź jaka kwota jest podstawą do obliczenia skonta oraz kiedy wystawiamy korektę.
17 stycznia 2022
Sprzedaż towaru za symboliczną złotówkę - podatkowe skutki
Co do zasady sprzedaż towaru następuje za cenę odpowiadającą jego wartości. Jednak występują sytuacje, kiedy towar sprzedawany jest za cenę symboliczną. Jak uzasadnić sprzedaż towaru za symboliczną złotówkę i jakie są tego konsekwencje? Sprawdź!
17 stycznia 2022
Zasady opodatkowania kryptowalut od 2019 roku
Kryptowaluty funkcjonują już od kilku lat na światowym rynku, a także na rynku polskim. Od 2019 roku weszły uregulowania odnośnie kryptowalut w polskich przepisach. Dowiedz się jakie zasady opodatkowania kryptowalut wchodzą w życie!
17 stycznia 2022