Ordynacja podatkowa
Refaktura a obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych
Refaktura może wiązać się z obowiązkiem sporządzenia dokumentacji cen transferowych, szczególnie gdy transakcje dotyczą powiązanych stron. Sprawdź, kiedy ten obowiązek występuje i jakie dokumenty są wymagane. Przeczytaj więcej, w artykule!
31 stycznia 2025
Wynajem mieszkań w działalności a wyjątki w opodatkowaniu PIT
Wynajem mieszkań w działalności to istotna kwestia dla wielu przedsiębiorców. To, w jaki sposób zostanie opodatkowany przychód zależy od przeznaczenia danej nieruchomości. W tym artykule dowiesz się o wyjątkach w ich opodatkowaniu. Przeczytaj i sprawdź!
30 stycznia 2025
Fundacja rodzinna a umowa pożyczki z beneficjentem – podatek PCC
Fundacja rodzinna może zawierać umowy pożyczki z beneficjentem, ponieważ posiada osobowość prawną. Należy jednak pamiętać o obowiązku odprowadzenia podatku PCC w związku z taką umową. Sprawdź szczegóły w artykule!
30 stycznia 2025
Ulga na złe długi u wierzyciela i dłużnika po zmianach SLIM VAT 2
W przypadku nieopłacenia należności z tytułu dokonanej transakcji na gruncie podatku VAT powstają konsekwencje zarówno po stronie wierzyciela, jak i dłużnika. Powstaje wówczas tzw. ulga na złe długi. Sprawdź, na czym polega i jak z niej skorzystać!
28 stycznia 2025
Źródła nieujawnione a dokumentowanie przychodów i wydatków
Źródła nieujawnione w procesie sprawy wymagają specyficznych zasad dowodowych. Osoba fizyczna może udokumentować przychody odpowiednimi dokumentami. Jakie obowiązują zasady, w zakresie źródeł nieujawnionych? Sprawdź szczegóły w naszym artykule!
28 stycznia 2025
Ulga na złe długi a korekta z tytułu zatorów płatniczych na przełomie lat podatkowych
Przepisy podatkowe umożliwiają pomniejszenie podstawy opodatkowania o niezapłacone faktury oraz nakładają obowiązek korekty przy zapłacie. Czym jest ulga na złe długi i kto może z niej skorzystać? Sprawdź szczegóły, w artykule!
27 stycznia 2025
Zmiana formy opodatkowania na estoński CIT - jakie są obowiązki?
Zmiana formy opodatkowania na estoński CIT to dobrowolne przejście z tradycyjnej formy opodatkowania CIT na ryczałt od dochodów spółek. Czy wiesz jakie obowiązki spoczywają na przedsiębiorcy, który decyduje się na taki krok? Zapraszamy do artykułu!
24 stycznia 2025
Zaległości z tytułu składek ZUS - co należy wiedzieć?
Zaległości z tytułu składek ZUS mogą prowadzić do naliczenia odsetek oraz innych konsekwencji prawnych. Należy zatem na bieżąco regulować powstałe zobowiązania. Co należy zrobić w sytuacji powstania należności? Dowiedz się więcej, w artykule!
24 stycznia 2025
Kontrola kontrahentów kontrolowanego podatnika
Kontrola kontrahentów kontrolowanego podatnika - czy może zostać przeprowadzona przez organ podatkowy? Jakie są zasady i ograniczenia tych działań? Dowiedz się, jakie prawa mają organy podatkowe i jakie obowiązki spoczywają na kontrahentach. Przeczytaj!
23 stycznia 2025
Opodatkowanie estońskim CIT a obowiązek informowania o strategii podatkowej
Opodatkowanie estońskim CIT polega na braku opodatkowania zysków zatrzymanych w firmie, a podatek jest naliczany dopiero przy wypłacie dywidend. Kto ma obowiązek sporządzania informacji odnośnie przyjętej strategii podatkowej? Sprawdź, w artykule!
23 stycznia 2025
Użyczenie spółce adresu korespondencyjnego przez wspólnika – skutki w PIT i VAT
Użyczenie spółce adresu korespondencyjnego przez wspólnika może wiązać się z konsekwencjami podatkowymi w zakresie PIT i VAT. Na co należy zwrócić uwagę, w kwestiach opodatkowania? Sprawdź, w artykule jakie skutki niesie taka transakcja!
22 stycznia 2025
Zwrot towaru przy zwolnieniu z obowiązku posiadania kasy fiskalnej
Zwrot towaru kupionego w okresie zwolnienia z kasy fiskalnej może budzić pytania dotyczące prawidłowego rozliczenia podatku. Dowiedz się, jak ewidencjonować takie zdarzenia w raporcie fiskalnym oraz w JPK_VAT, uwzględniając oznaczenie „RO”.
20 stycznia 2025
Nieświadomość karalności a odpowiedzialność za przestępstwa skarbowe
Nieświadomość karalności może wyłączyć odpowiedzialność karną za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, jeśli jest usprawiedliwiona. Artykuł analizuje warunki tego kontratypu w świetle Kodeksu karnego skarbowego, orzecznictwa i praktyki sądowej.
17 stycznia 2025
Skorzystaj z możliwości przedłużenia terminu płatności za podatek od nieruchomości w 2025 roku!
Termin złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości (DN-1), co do zasady upływa 31 stycznia danego roku podatkowego. Z uwagi na nowelizację przepisów, osoby prawne w 2025 roku mogą wydłużyć ten termin do 31 marca. Sprawdź jakie są warunki!
15 stycznia 2025
Ujęcie w kosztach podatkowych wpłaty na PFRON - co warto wiedzieć?
Ujęcie w kosztach podatkowych wpłaty na PFRON pozwala na obniżenie podstawy opodatkowania, co może przynieść korzyści finansowe dla przedsiębiorców. W jaki sposób można obniżyć wpłatę na PFRON? Sprawdź, w artykule i dowiedz się więcej!
15 stycznia 2025