Ordynacja podatkowa
Darowizna środka trwałego dla udziałowca spółki z o.o. a podatki
Darowizna środka trwałego dla udziałowca w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może rodzić wiele pytań związanych z obowiązkiem podatkowym. Czy obdarowany udziałowiec jest zobligowany do zapłaty podatku od spadków i darowizn? Sprawdź, zanim zapłacisz!
27 września 2024
Świadczenie usług przez wspólnika poprzez JDG dla spółki na estońskim CIT
Świadczenie usług przez wspólnika na rzecz spółki na estońskim CIT niesie ze sobą ryzyko zakwalifikowania tych świadczeń jako ukrytych zysków. Aby uniknąć takiej sytuacji, kluczowe jest ustalenie cen transferowych na warunkach rynkowych. Sprawdź!
24 września 2024
Dopłata do spółki cywilnej - czy podlega opodatkowaniu PCC?
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w formie spółki cywilnej mogą ją dofinansowywać poprzez wpłaty pieniężne. Czy wiesz, czy dopłata do spółki cywilnej podlega opodatkowaniu PCC? Jak ustalić wysokość ewentualnego podatku? Wyjaśniamy!
24 września 2024
Restrukturyzacja spółek a ceny transferowe w świetle obowiązków podatkowych
Restrukturyzacja spółek a ceny transferowe to ważne zagadnienie, ponieważ zaniedbanie tego obszaru może prowadzić do poważnych konsekwencji podatkowych. Dowiedz się, jak uniknąć problemów z fiskusem podczas zmian w strukturze firmy!
23 września 2024
Odwołanie do niewłaściwego organu podatkowego - skutki
Do uprawnień podatnika należy możliwość złożenia odwołania od decyzji podatkowej organu pierwszej instancji. Jakie są jednak konsekwencje jeśli chodzi o odwołanie do niewłaściwego organu podatkowego? Przeczytaj i dowiedz się!
20 września 2024
Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę osobową w celu likwidacji
Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę osobową to popularna strategia optymalizacji podatkowej przy likwidacji firm. Choć może przynieść korzyści, warto dokładnie przeanalizować potencjalne ryzyka, zwłaszcza związane z podatkami. Sprawdź!
19 września 2024
Samodzielna korekta cen transferowych dokonywana przez podatnika
Samodzielna korekta cen transferowych pozwala podatnikom na dostosowanie cen w transakcjach z podmiotami powiązanymi do warunków rynkowych, w przypadku zmian istotnych okoliczności. Jakie warunki muszą być spełnione, aby korekta była prawidłowa?
19 września 2024
Posiadacz samoistny jako podatnik podatku od nieruchomości
Posiadacz samoistny, choć nie jest właścicielem nieruchomości, może być podatnikiem podatku od nieruchomości. Wyjaśniamy, kim jest posiadacz samoistny oraz w jakich okolicznościach to właśnie na nim ciąży wspomniany obowiązek podatkowy. Sprawdź!
18 września 2024
Najem w działalności gospodarczej czy tylko najem prywatny? - Część 1
Zdarza się, że przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą wynajmują lokale prywatnie. Czy w takim wypadku realizują oni najem w działalności gospodarczej? Dowiedz się, kiedy przychód z najmu zostanie uznany za przychód z działalności gospodarczej!
18 września 2024
Wyspecjalizowane urzędy skarbowe - kto pod nie podlega?
Niektóre kategorie podatników podlegają pod wyspecjalizowane urzędy skarbowe. Czym one są? Jakie kategorie podatników pod nie podlegają? Jakie są obowiązki formalne związane z przejściem pod ich właściwość? Przeczytaj i dowiedz się!
18 września 2024
Podatek od garażu podziemnego - kiedy nastąpi jego obniżenie?
Właściciele nieruchomości muszą liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku od nieruchomości. Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają także garaże podziemne. Czy wiesz, od kiedy będzie obowiązywać niższy podatek od garażu podziemnego? Wyjaśniamy!
17 września 2024
Ubytki wyrobów akcyzowych - czy podlegają opodatkowaniu?
Ustawa o podatku akcyzowym zawiera zakres przedmiotowy objęty podatkiem akcyzowym. Są to m.in. wyroby energetyczne, energia elektryczna, alkohol i wyroby tytoniowe. Czy wiesz, że ubytki wyrobów akcyzowych również są przedmiotem opodatkowania? Wyjaśniamy!
16 września 2024
Towar od nievatowca otrzymany wcześniej niż faktura
Współpracując z różnymi kontrahentami, może się zdarzyć, że towar trafi do nas wcześniej od faktury. Co w przypadku, gdy kontrahent nie jest vatowcem? Jak zaksięgować zakup w sytuacji gdy towar od nievatowca został dostarczony przed fakturą? Przeczytaj!
13 września 2024
Brak oznaczenia MPP na fakturze a jej skorygowanie
Brak oznaczenia MPP na fakturze może prowadzić do poważnych konsekwencji podatkowych. Sprawdź, jakie grożą konsekwencje ze strony urzędu skarbowego za brak właściwego oznaczenia na fakturze oraz jak można skorygować taki błąd, aby uniknąć mandatu.
12 września 2024
Zgłoszenie spadku do urzędu skarbowego - kiedy nie trzeba?
Dziedziczenie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Kiedy natomiast można korzystać z całkowitego zwolnienia od podatku? Kiedy zgłoszenie spadku do urzędu skarbowego nie jest konieczne? Przeczytaj i dowiedz się!
11 września 2024