Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ordynacja podatkowa

Ordynacja podatkowa

Rozłożenie podatku na raty - czy jest możliwe?

Zdarzają się sytuacje, w których jednorazowa spłata podatku jest dla podatnika dużym obciążeniem. W takich przypadkach możliwe jest rozłożenie podatku na raty. W tym artykule wyjaśnimy, w jakich sytuacjach można skorzystać z tej ulgi!

10 marca 2025

Ordynacja podatkowa

Czy strata podatkowa podlega dziedziczeniu?

Zgodnie z regulacją prawną, strata podatkowa jest możliwa do odliczenia, w sposób pomniejszenia podatku PIT, który należy zapłacić. Czy strata podatkowa podlega dziedziczeniu? Jak odliczyć stratę po zmarłym? Dowiedz się, jakie są zasady w artykule!

7 marca 2025

Ordynacja podatkowa

Darowizna w konkubinacie – jak wygląda to od strony prawa podatkowego?

Tworzenie rodziny bez ślubu jest możliwe, ale wiąże się z wieloma trudnościami prawnymi i podatkowymi. Czy darowizna w konkubinacie jest możliwa? W jaki sposób należy ją zawrzeć? Dowiedz się, jakie wyzwania stoją przed nieformalnymi parami w artykule!

6 marca 2025

Ordynacja podatkowa

Pożyczka bez odsetek udzielona przez wspólnika dla spółki z o.o.

W gospodarce przeważają pożyczki, które wiążą się z poniesieniem przez pożyczkobiorcę dodatkowych kosztów. Jakie skutki podatkowe niesie za sobą pożyczka bez odsetek udzielona przez wspólnika? Przeczytaj artykuł by dowiedzieć się więcej!

6 marca 2025

Ordynacja podatkowa

Wydatki poniesione na koparkę wirtualnych walut - najważniejsze informacje

Wydatki poniesione na koparkę wirtualnych walut i możliwość ich rozliczenia w kosztach podatkowych budzi wiele wątpliwości. Czy tego rodzaju wydatek może zostać uznany za koszt podatkowy? Szczegółowo odpowiadamy na to pytanie w artykule. Sprawdź!

5 marca 2025

Ordynacja podatkowa

Zryczałtowany podatek dochodowy przy umowach zlecenia i o dzieło

Umowy cywilnoprawne nie zawsze powinny być opodatkowane na zasadach ogólnych. W niektórych przypadkach bowiem należy stosować zryczałtowany podatek dochodowy. Sprawdź na czym polega opodatkowanie w taki sposób i jakie niesie obowiązki u pracodawcy!

4 marca 2025

Ordynacja podatkowa

Przekształcenie JDG w spółkę z o.o. - zobowiązania za podatki

Przekształcenie JDG w spółkę z o.o. niesie za sobą wiele konsekwencji. Czy wiesz, jak przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wpływa na dotychczasowe podatki i zaległości? Wyjaśniamy w artykule.

4 marca 2025

Ordynacja podatkowa

Odpis na ZFŚS w kosztach uzyskania przychodów

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, a także jego stworzenie spoczywa na pracodawcy. Jest to obowiązek, który wynika z zatrudniania pracowników. W artykule omawiamy czym jest odpis na ZFŚS w kontekście kosztów uzyskania przychodów. Sprawdź!

4 marca 2025

Ordynacja podatkowa

Ulga dla rodzin 4+ a koszty przedsiębiorcy - najważniejsze informacje!

Na czym polega ulga dla rodzin 4+? Kto ma prawo skorzystać z ulgi dla rodzin 4+? Czy fakt zastosowania ulgi dla rodzin 4+ ma wpływ na koszty uzyskania przychodów w jednoosobowej działalności gospodarczej? Na te pytania odpowiadamy w artykule!

3 marca 2025

Ordynacja podatkowa

Zmiana formy opodatkowania w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej

Zmiana formy opodatkowania w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej może budzić liczne wątpliwości. Kluczową kwestią jest wyjaśnienie możliwości zmiany formy opodatkowania w takich okolicznościach. Przeczytaj artykuł by dowiedzieć się więcej!

3 marca 2025

Ordynacja podatkowa

PCC od zakupu towarów używanych – to warto wiedzieć!

Wielu przedsiębiorców nabywa towary używane od osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a następnie odsprzedaje je w ramach swojej działalności. Jak prawidłowo rozliczyć PCC od zakupu towarów używanych? Sprawdź w artykule!

3 marca 2025

Ordynacja podatkowa

Fundacja rodzinna – czy stając się wspólnikiem spółki cywilnej, straci ulgi podatkowe?

Fundacja rodzinna zapobiega rozdrobnieniu majątku i zapewnia stabilne zarządzanie biznesem po śmierci właściciela. Jak działa fundacja rodzinna? Czy fundacja rodzinna w celu rozwoju, będzie musiała przystąpić do spółki cywilnej? Sprawdź, w artykule!

28 lutego 2025

Ordynacja podatkowa

Czy nierezydent może posiadać mikrorachunek podatkowy?

Podmiotem zobowiązanym do zapłaty podatku w Polsce jest między innymi nierezydent. Do zapłaty większości służy mikrorachunek podatkowy. Czy nierezydent musi go posiadać? Odpowiadamy na to pytanie w artykule na ten temat. Sprawdź!

28 lutego 2025

Ordynacja podatkowa

Użyczenie nieruchomości pozostałej po likwidacji firmy – skutki podatkowe

Użyczenie nieruchomości po likwidacji działalności gospodarczej może generować obowiązek podatkowy w zakresie VAT. Analiza dotyczy sytuacji, w której zawarcie umowy użyczenia wiąże się z tym obowiązkiem. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej!

25 lutego 2025

Ordynacja podatkowa

Zmiana nazwiska w trakcie roku a zeznanie roczne

Dowiedz się, jaki wpływ na zeznanie roczne ma zmiana nazwiska. Sprawdź, czy zmianę nazwiska należy zgłosić przed złożeniem zeznania rocznego. Sprawdź, na jakim formularzu i kto ma obowiązek poinformować urząd skarbowy o zmianie nazwiska w trakcie roku!

24 lutego 2025

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów