0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Prawny

Prawo gospodarcze

Umowa spedycji a szczególne obowiązki spedytora

Transport, spedycja i logistyka to sektory, które nierozerwalnie wiążą się z przewozem towarów zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Czy wiesz, czym zajmuje się przedsiębiorstwo spedycyjne oraz spedytor? Jakie są obowiązki spedytora? Sprawdź!

21 grudnia 2022

Prawo gospodarcze

Zwrot kosztów sądowych po wycofaniu pozwu

Czy złożony do sądu pozew można zawsze cofnąć? Jakie są ewentualnie przeciwwskazania dla cofnięcia wniesionego pozwu? Czy z chwilą wycofania pozwu można ubiegać się o zwrot kosztów sądowych? Sprawdź, co mówią w tym zakresie obowiązujące regulacje!

21 grudnia 2022

Prawo gospodarcze

Utrata zezwolenia na prowadzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej

Istnieją miejsca w Polsce, które można nazwać rajami podatkowymi – są to specjalne strefy ekonomiczne. Podmioty, które uzyskają zezwolenie na prowadzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej, mogą je stracić. Jakie są wówczas konsekwencje?

20 grudnia 2022

Prawo spółek

Majątek spółki jawnej i cywilnej - czy ten rodzaj spółki go posiada?

Czym różnią się spółka jawna od spółki cywilnej? Czy spółki te mają osobowość prawną? Czy majątek spółki jawnej i spółki cywilnej istnieje? Czy ten rodzaj spółek może zaciągać zobowiązania? W artykule przedstawiamy odpowiedzi na zadane pytania!

20 grudnia 2022

Prawo gospodarcze

Co może uzyskać w sądzie kredytobiorca WIBORowy?

Coraz więcej kredytobiorców mających kredyt oparty na wskaźniku WIBOR kieruje sprawę do sądu. Pojawia się zatem pytanie, co może uzyskać w sądzie kredytobiorca WIBORowy? O jakie roszczenia może walczyć? Na pytania odpowiadamy w artykule!

20 grudnia 2022

Prawo gospodarcze

Zatrzymanie prawa jazdy a odwołanie - jak je napisać?

Zatrzymanie prawa jazdy jest decyzją policjanta, który stwierdził znaczne przekroczenie prędkości lub jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Gdy prawo jazdy odebrane zostanie w nieuprawniony sposób, można odwołać się od decyzji. Jak to zrobić? Zobacz!

19 grudnia 2022

Prawo spółek

Prawo głosu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Od lat spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najchętniej wybieraną spółką w Polsce. U osób, które chcą się jej podjąć pojawia się wątpliwość, jak podejmowane są decyzje w spółce? Kto ma prawo głosu w spółce z o.o.? Odpowiadamy w artykule!

19 grudnia 2022

Prawo spółek

Prawo głosu w spółce akcyjnej i prostej spółce akcyjnej

Prosta spółka akcyjna oraz spółka akcyjna to, obok spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, kapitałowe spółki prawa handlowego w rozumieniu przepisów KSH. W artykule przeanalizujemy prawo głosu w spółce akcyjnej oraz prostej spółce akcyjnej!

16 grudnia 2022

Prawa autorskie

Jednolity Sąd Patentowy – kompetencje, struktura, odpowiedzialność

Czy wiesz czym zajmuje się Jednolity Sąd Patentowy? Jakie ma on kompetencje, strukturę oraz odpowiedzialność? Jakie skutki prawne wywoła uzyskanie patentu europejskiego o jednolitym skutku oraz zgodnie z jakim prawem będzie on orzekany? Odpowiadamy!

16 grudnia 2022

Prawa konsumenta

Sprzedaż lawinowa a czyn nieuczciwej konkurencji

Czy wiesz, na czym polega sprzedaż lawinowa? Dowiedz się, jakie muszą zostać spełnione warunki aby taki rodzaj sprzedaży był prowadzony legalnie, a tym samym nie posiadał znamion sprzedaży będącej czynem nieuczciwej konkurencji! Przeczytaj i sprawdź!

16 grudnia 2022

Prawo gospodarcze

Zmiana umowy w przypadku nadzwyczajnych okoliczności

Sytuacja w naszym kraju, jak i ta globalna nie napawają optymizmem. Otaczający nas kryzys spowodowały rekordową inflację oraz wszędobylską drożyznę. Pojawia się zatem wątpliwość czy możliwa jest zmiana umowy w przypadku nadzwyczajnych okoliczności?

15 grudnia 2022

Prawo gospodarcze

Procedura pre-pack a ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy

Jesteś zobowiązany do likwidacji przedsiębiorstwa poprzez procedurę postępowania upadłościowego? Sprawdź, na czym polega procedura pre-pack i kiedy można z niej skorzystać! Dowiedz się, kiedy możliwa jest sprzedaż przedsiębiorstwa w wyższej kwocie!

15 grudnia 2022

Prawo gospodarcze

WIBOR - czy jest on współczynnikiem wadliwym?

Zdecydowana większość kredytów udzielanych w Polsce opiera się na oprocentowaniu złożonym z marży i WIBOR. Wątpliwości kredytobiorców budzi współczynnik WIBOR. Czym zatem jest WIBOR? Jakie są jego rodzaje oraz w jaki sposób jest on ustalany? Odpowiadamy!

15 grudnia 2022

Prawa autorskie

Licencja wyłączna a licencja niewyłączna – co je różni?

Czy wiesz, czym różni się licencja wyłączna i licencja niewyłączna? Dowiedz się, kiedy wykorzystuje się konkretny rodzaj licencji oraz która z nich wymaga sporządzenia umowy w formie pisemnej. Sprawdź, co powinno znaleźć się w umowie licencyjnej!

14 grudnia 2022

Prawo gospodarcze

Rozwiązanie umowy B2B za porozumieniem stron - czy jest możliwe?

Pomiędzy dwoma przedsiębiorcami zawarta jest umowa B2B. W założeniu może być to umowa zlecenie bądź umowa o świadczeniu usług. Wyjaśniamy czy rozwiązanie umowy B2B zawsze jest możliwe za porozumieniem stron. Sprawdź, w jakiej formie rozwiązać umowę!

14 grudnia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów