0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Prawny

Windykacja

Licytacja ruchomości – jak przebiega i kto może wziąć w niej udział?

W przypadku gdy dłużnik nie spłaci długu lub nie zawrze umowy z wierzycielem może dojść do zajęcia majątku przez komornika. W jaki sposób przebiega licytacja ruchomości i kto może brać w niej udział? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

25 czerwca 2022

Windykacja

Obciążenie dłużnika kosztami windykacji w transakcjach handlowych – jakie masz prawa?

Twój kontrahent jest nierzetelny i nie płaci lub zawsze płaci z opóźnieniem za faktury? Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Czy dłużnik może zostać obciążony kosztami windykacji? Sprawdź, obciążenie dłużnika kosztami windykacji w transakcjach handlowych!

7 kwietnia 2022

Prawo gospodarcze

Naruszenie prawa konkurencji - konsekwencje

Naruszenie prawa konkurencji co do zasady oznacza zawarcie porozumienia ograniczającego konkurencję. Jakie konsekwencję grożą za naruszenie prawa antymonopolowego i w jaki sposób przebiega postępowanie w tej sprawie? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

1 listopada 2020

Prawa konsumenta

Zachowek - w jakich sytuacjach można uniknąć jego zapłaty?

Ile wynosi zachowek i kto jest do niego uprawniony? Kto jest zobowiązany do wypłaty zachowku? Czy istnieją sytuacje, w których można uniknąć jego zapłaty? Przeczytaj artykuł, dowiedz się więcej na ten temat i poznaj odpowiedzi na te pytania!

14 lipca 2022

Prawo gospodarcze

Hipoteka przymusowa - zasady działania!

Niewypłacalny dłużnik, jeśli posiada nieruchomości, może zostać poddany egzekucji komorniczej z tytułu hipoteki przymusowej. Jak uzyskać tytuł wykonawczy, by móc rozpocząć takie postępowanie? Przeczytaj i sprawdź, jak działa hipoteka przymusowa!

24 lutego 2022

Windykacja

Przestępstwa dłużników popełniane na szkodę wierzycieli

Nierzadko przedsiębiorcy stają się wierzycielami swoich kontrahentów. Co może zrobić wierzyciel aby uzyskać swoje roszczenie? Czym są przestępstwa dłużników i jaka kara za nie grozi? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

17 lutego 2022

Prawo gospodarcze

Dyrektywa unijna - czym się charakteryzuje?

Dyrektywa unijna to podstawowy akt prawa unijnego, które obowiązuje w Polsce od czasu wstąpienia do Unii Europejskiej. W jaki sposób wpływa na nasze prawo i jaka jest jej moc wiążąca? Jaka jest różnica miedzy dyrektywą, a rozporządzeniem? Sprawdź!

16 marca 2020

Prawo gospodarcze

Grzywna - w jaki sposób powinna zostać zapłacona?

Zdarza się, że niekiedy przedsiębiorca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków podatkowych. Zanim podatnik zauważy ten błąd, może nadejść kontrola podatkowa zakończona otrzymaniem grzywny. Dowiedz się, kiedy grzywna może stać się twoim udziałem!

27 listopada 2021

Prawo gospodarcze

Zawezwanie do próby ugodowej – czy warto podejmować taką próbę pojednania?

Szukasz metody na windykację przed sądową wierzytelność i nie chcesz, by dług uległ przedawnieniu? Rozwiązaniem jest zawezwanie do próby ugodowej. W tym artykule dowiesz się, jak działa taki rodzaj postępowania. Sprawdź!

27 grudnia 2021

Prawo spółek

Wstąpienie współmałżonka do spółki a zapis w umowie

Jedną z form prowadzenia spółek kapitałowych jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Prawidłowo sporządzona umowa spółki zawiera wszystkie problematyczne kwestie. Czy wstąpienie współmałżonka do spółki powinno zostać zapisane w umowie? Sprawdź!

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Jak głosować poza miejscem zameldowania – 3 możliwości

Zastanawiasz się jak głosować poza miejscem zameldowania? By zagłosować poza swoim miejscem zamieszkania, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, który na stałe dopisuje wyborcę do spisu wyborców lub daje jednorazowe prawo do wzięcia udziału w głosowaniu.

20 czerwca 2020

Prawo gospodarcze

Dłużnik zbywa majątek w celu ukrycia? Masz jedno wyjście – wykorzystaj skargę pauliańską

Twój dłużnik zbywa majątek w celu ukrycia, by nie oddać Ci zaciągniętego zobowiązania? Jak możesz postąpić w takiej sytuacji? Przeczytaj nasz artykuł, skorzystaj ze skargi pauliańskiej i odzyskaj pieniądze od nielojalnego dłużnika!

28 maja 2020

Prawo gospodarcze

Zatarcie skazania – funkcje, skutki, rodzaje zatarć

Zatarcie skazania to uznanie, że osoba skazana za popełnienie przestępstwa jest uważana za osobę niekaraną, czyli taką, która nigdy nie została skazana za swój czyn. Jakie są funkcje i skutki zatarcia skazania? Przeczytaj nasz artykuł! Sprawdź!

18 stycznia 2021

Prawo spółek

Przekształcanie spółek handlowych – wpis KRS

Przedsiębiorcy prowadząc spółki handlowe mają możliwość wybrać jedną z sześciu form organizacyjnych. Co do zasady pierwszy wybór może ulec zmianie. Jak następuje przekształcanie spółek handlowych? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

25 czerwca 2022

Prawo spółek

Ogłoszenie upadłości - na jakich podstawach może nastąpić?

Czym jest upadłość oraz jakie należy spełnić podstawy, żeby wniosek o ogłoszenie upadłości był zasadny? czy członkowie zarządów spółek ponoszą odpowiedzialność za niezgłoszenie w terminie wniosku o upadłość? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

1 listopada 2020

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów