Prawa autorskie
Plagiat - jak się przed nim skutecznie bronić?
Często może nam się wydawać, że ktoś dokonał plagiatu i faktycznie w dużym przypadku tak może być. Jednak czasami zdarzają się sytuacje, w których wykorzystywanie cudzej twórczości jest w pełni zgodnie z prawem. Sprawdź, kiedy występuje plagiat!
14 grudnia 2023
Prawa autorskie producenta - co zalicza się do praw autorskich?
Prawa autorskie zasadniczo należą do twórcy danego dzieła, co jest logiczne, jak i sprawiedliwe. Inaczej jednak to wygląda w przypadku producentów. Prawa autorskie producenta mają charakter majątkowy. Co jednak w przypadku praw osobistych twórców? Sprawdź
28 listopada 2023
Poziom wynalazczy - jak uzyskać patent?
Osoby, które stworzyły coś kreatywnego, co może być nowością na rynku, chcą uchronić wynalazek przed plagiatem oraz zgłaszają dzieło do Urzędu Patentowego. Jednak patenty udzielane są na wynalazki, które mają poziom wynalazczy. Dowiedz się więcej! Sprawdź
17 listopada 2023
Pierwszeństwo zgłoszenia patentu – jak ustalić pierwszeństwo?
Prawo patentowe wyznaje zasadę "kto pierwszy, ten lepszy". Moment wpływu zgłoszenia do Urzędu Patentowego ma duże znaczenie. Niekiedy zdarza się, że prawo do takiego samego wynalazku zgłasza kilka osób. Jak więc działa pierwszeństwo zgłoszenia patentu?
16 listopada 2023
Europejskie zgłoszenie patentowe – podstawowe informacje
Europejskie zgłoszenie patentowe to szczególny rodzaj patentu, który może być dokonany w polskim Urzędzie Patentowym. Sprawdź, na jaki wynalazek można uzyskać patent europejski, jakie są skutki jego udzielenia oraz ile wynoszą opłaty okresowe za ochronę.
31 października 2023
Zastrzeżenie nazwy i logo - opłaty rejestracyjne
Znak towarowy może przybierać różne formy, ale aby była możliwość korzystania z niego na wyłączność, należy go zastrzec w Urzędzie Patentowym. Ile kosztuje zastrzeżenie nazwy i logo firmy w Urzędzie Patentowym? Prezentujemy pełne zestawienie.
20 października 2023
Postępowanie zabezpieczające w sprawach własności intelektualnej
Własność intelektualna jest cennym dobrem. Naruszenie jej może powodować straty, dlatego przedsiębiorcy często decydują się na drogę sądową, jednak postępowania sądowe trwają bardzo długo. Wyjściem z sytuacji może być postępowanie zabezpieczające.
6 października 2023
Dekompilacja programu komputerowego – kiedy jest legalna?
Dekompilacja programu komputerowego to konwersja kodu maszynowego na kod źródłowy zrozumiały dla człowieka. Zwykle dekompilacja jest działaniem nielegalnym, jednak w pewnych przypadkach może być dozwolona. Sprawdź, kiedy jest możliwa!
28 września 2023
Utwory niedostępne w obrocie handlowym - czy można z nich korzystać?
Utwory niedostępne w obrocie handlowym nie są dostępne dla odbiorców w obrocie komercyjnym. Mogą być wykorzystywane m.in. przez instytucje kultury, ale tylko po dopełnieniu odpowiednich formalności. Wyjaśniamy, kiedy można z nich skorzystać!
22 września 2023
Sztuczna inteligencja (AI) – jak korzystać z niej zgodnie z prawem?
Czym jest sztuczna inteligencja? Czy osoba korzystająca ze sztucznej inteligencji może być jej autorem? Do kogo należą dzieła stworzone przez sztuczną inteligencję? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
18 września 2023
Powielenie utworu bez zgody autora - konsekwencje prawne
Wiadome jest, że twórcy starają się przeciwdziałać wszelkim oznakom ,,piractwa" wobec ich dzieł. Są jednak sytuacje, kiedy użyczenie, udostępnienie czy powielenie utworu bez zgody autora jest legalne. Kiedy jest to możliwe? Sprawdź!
14 września 2023
Naruszenie praw do znaku towarowego - najważniejsze informacje
Ustawa Prawo Własności Przemysłowej przewiduje szczególne zasady w przypadku naruszenia ochrony praw do znaku towarowego. Jakie roszczenia przysługują za naruszenie praw do znaku towarowego? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
12 września 2023
Licencja na patent - na czym polega oraz jakie są rodzaje?
Funkcjonowanie licencjonowania patentów i znaków towarowych reguluje ustawa o prawie własności przemysłowej. Czy wiesz, na czym polega licencja na patent oraz co warto wiedzieć o licencjach na korzystanie z praw własności przemysłowej? Wyjaśniamy!
11 września 2023
Użytek osobisty prawa autorskiego - czym jest?
Prawa autorskie chronią twórców przed nielegalnym wykorzystywaniem ich dzieł. Jednak nie zawsze korzystanie z utworu bez zgody twórcy jest niezgodne z prawem. Ustawodawca przewidział tzw. użytek osobisty prawa autorskiego. Wyjaśniamy, na czym on polega!
8 września 2023
Retransmisja w prawie autorskim - kiedy jest legalna?
Retransmisja (inaczej streamowanie) może być dozwolona, ale tylko w określonych warunkach. Kiedy zjawisko takie jest nielegalne, kto może korzystać z cudzych retransmisji i jakie kary grożą widzom nielegalnych transmisji? Przeczytaj i chroń swoje prawa!
6 września 2023