0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Swoboda prowadzenia działalności gospodarczej - zasady

W Polsce obowiązuje swoboda prowadzenia działalności gospodarczej, według której wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach. Według jakich zasad musi być prowadzona działalność? Odpowiadamy w artykule!

7 maja 2022

Prawo gospodarcze

Zarządca w postępowaniu sanacyjnym – jak ogranicza prawa dłużnika?

Gdy przedsiębiorstwo dłużnika stoi na skraju bankructwa wszczyna się postępowanie sanacyjne. Jest ono najbardziej restrykcyjne z postępowań restrukturyzacyjnych. Jaką rolę odgrywa zarządca w takiego rodzaju postępowaniach? Odpowiadamy w artykule!

8 lutego 2022

Prawo gospodarcze

Zgłaszanie pełnomocnika w CEIDG

Obecnie w istniejącym systemie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej każdy przedsiębiorca ma prawo do zgłoszenia osoby upoważnionej do działania w jego imieniu - pełnomocnika. Jak wygląda zgłaszanie pełnomocnika w CEIDG? Sprawdź!

15 lipca 2022

Prawo gospodarcze

Kiedy zapis windykacyjny jest bezskuteczny?

Istnieje możliwość, aby spadkodawca za życia podjął decyzję, co do przekazania danej rzeczy wskazanej osobie. Tym samym rzecz ta zostaje wyłączona spod zasad dziedziczenia. W tym celu należy sporządzić zapis windykacyjny, ale czy zawsze jest on skuteczny?

15 lipca 2022

Prawo gospodarcze

Spadek dla upadłego konsumenta

Popadając w długi, konsument nie będący w stanie uregulować zobowiązań obecnych oraz przyszłych powinien zgłosić wniosek o upadłość konsumencką. Co jednak w przypadku, gdy zostaje on powołany do spadku? Spadek dla upadłego konsumenta - dowiedz się więcej!

15 lipca 2022

Prawo gospodarcze

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne w dobie pandemii

Wielu przedsiębiorców w trakcie pandemii zostało poddanych ciężkiej próbie. Lockdowny i obostrzenia często drastycznie wpłynęły na ich sytuację finansową, dlatego ustawodawca przygotował uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Dowiedz się więcej!

15 lipca 2022

Prawo gospodarcze

Rodzaje postępowań o udzielenie zamówienia publicznego

W przypadku zamówień publicznych - w odróżnieniu do zamówień klasycznych - końcowy efekt zawartej umowy jest przeznaczony do użyteczności publicznej. Sprawdź, jakie są rodzaje postępowań o udzielenie zamówienia publicznego i kiedy można je stosować!

15 lipca 2022

Prawo gospodarcze

Układ w upadłości – na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Gdy firma ogłasza upadłość ,by móc spłacić długi wobec wierzycieli, może okazać się, że wcale nie trzeba posuwać się do tak drastycznych kroków. Opcją, którą powinni przemyśleć przedsiębiorcy jest układ w upadłości. Dowiedz się, czym jest czytając artykuł

1 lutego 2022

Prawo gospodarcze

Pełnomocnik procesowy – kim jest? Prawa i obowiązki

Pełnomocnik procesowy to osoba lub instytucja, która jest upoważniona do występowania w procesie i reprezentowania interesów strony. Kto może być pełnomocnikiem i jakich obowiązków może się spodziewać w tej roli? Więcej w poniższym artykule!

31 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Kaucja w umowach - kiedy warto ją stosować?

W artykule omawiamy wszystkie kwestie związane z kaucją jako możliwością zabezpieczenia prawidłowego wykonania umowy, a mianowicie: czym jest kaucja, jej zawartość i przypadki pobierania; kaucja w umowach najmu i o roboty budowlane. Sprawdź!

31 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Wydziedziczenie – jak pozbawić spadkobierców ustawowych zachowku?

Dziedziczenie regulowane jest przepisami ustawy, która wskazuje że spadkobiercami stają się osoby najbliższe zmarłego. Inna sytuacja ma miejsce, jeśli zmarły sporządził testament. Czy można pozbawić spadkobierców zachowku poprzez wydziedziczenie? Sprawdź!

28 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Zadatek nie może stanowić całej sumy przyszłej umowy sprzedaży - czy to prawda?

Aby zabezpieczyć wykonanie zobowiązania z umowy, jedna ze stron uiszcza w tym celu zadatek, który dodatkowo pełni często funkcję mobilizującą oraz dyscyplinującą. Zadatek nie może stanowić całej sumy przyszłej umowy sprzedaży - sprawdź, czy to prawda!

25 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Obowiązek naprawienia szkody w postępowaniu karnym

Kodeks karny daje poszkodowanemu możliwość złożenia wniosku o orzeczenie obowiązku naprawienia szkody w wyniku przestępstwa. Jak należy rozumieć obowiązek naprawienia szkody oraz co powinien zawierać wspomniany wniosek? Odpowiadamy w niniejszej artykule!

1 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Miejscowa właściwość sądu – czy można ją narzucić klientowi?

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego wskazują jak ustalić właściwość sądu - przemienną i wyłączną. Może się zdarzyć, że miejsce będzie mieć miejscowa właściwość sądu. Kiedy można ją ustalić i czy można ją narzucić klientowi? Odpowiadamy w artykule!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Zgłoszenie CEEB – czym jest i kiedy należy je złożyć?

Od 1 lipca 2021 roku każdy właściciel i zarządca budynku ma obowiązek zgłosić źródła ogrzewania i spalania paliw do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Jakie informacje powinno zawierać zgłoszenie CEEB i kiedy należy je złożyć? Sprawdź!

25 czerwca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów