Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Odszkodowanie za lockdown - jak się ubiegać?

Ograniczenia związane z pandemią koronawirusa doprowadziły wiele firm do bankructwa. Czy przedsiębiorcy mogą żądać zapłaty odszkodowania za wprowadzony lockdown? Sprawdź, kto ma szanse otrzymać odszkodowanie za lockdown i jak można się o nie ubiegać!

27 lutego 2023

Prawo gospodarcze

Postępowanie nakazowe - kiedy ma zastosowanie i na czym polega?

Postępowanie nakazowe może być korzystne dla wierzyciela z kilku powodów. Na czym polega postępowanie nakazowe, jakie są jego zalety i kiedy ma zastosowanie? Co może być dowodem w takim postępowaniu i w jaki sposób może zostać rozstrzygnięte? Wyjaśniamy!

24 lutego 2023

Prawo gospodarcze

Warunki założenia banku komercyjnego czyli jak założyć bank?

Każdy bank komercyjny, aby mógł prowadzić swoją statutową działalność musi uzyskać zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego. Aby tak się stało powinien on spełniać ściśle określone kryteria. Przeczytaj, jakie są warunki założenia banku komercyjnego!

23 lutego 2023

Prawo gospodarcze

PKD spółki – jak określić je w umowie oraz w KRS?

W polskim systemie prawnym spółki możemy podzielić na osobowe oraz kapitałowe. Zwykle wykonują one więcej niż tylko jeden rodzaj działalności. Dowiedz się, jak prawidłowo ustalić PKD spółki oraz jak określić go w Krajowym Rejestrze Sądowym!

21 lutego 2023

Prawo gospodarcze

Umowa deweloperska – czy jest bezpieczna dla nabywcy nieruchomości?

Zakup własnej nieruchomości to decyzja, która wiąże się z dużym nakładem finansowym. Stąd tak istotnym jest, aby przy zakupie nieruchomości od dewelopera właściwie się zabezpieczyć. Sprawdź, czym jest umowa deweloperska i czy jest bezpieczna dla nabywcy!

21 lutego 2023

Prawo gospodarcze

Reklama a informowanie klientów o nowych funkcjach produktu

Reklama to forma przekazu mająca na celu przedstawienie oferowanego produktu bądź usługi potencjalnemu odbiorcy. Czy informowanie własnych klientów o nowych funkcjach w produkcie, jaki kupili spełnia te kryteria i jest reklamą? Wyjaśniamy w artykule!

20 lutego 2023

Prawo gospodarcze

Pierwszeństwo przepisów unijnych przed krajowymi

Zgodnie z Konstytucją źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia. Sprawdź, kiedy występuje jednak pierwszeństwo przepisów unijnych przed krajowymi!

17 lutego 2023

Prawo gospodarcze

Powierniczy przelew wierzytelności - kiedy może mieć miejsce?

Powierniczy przelew wierzytelności jest zleceniem windykacji należności z przeniesieniem na windykatora praw przysługujących wierzycielowi. Sprawdź w artykule na czym dokładnie polega powierniczy przelew wierzytelności oraz kiedy może mieć zastosowanie!

16 lutego 2023

Prawo gospodarcze

Restrukturyzacja - na czym polega i kiedy ma miejsce?

Restrukturyzacja polega na rozpoczęciu postępowania, którego celem jest przeprowadzenie głębokich zmian w działaniu organizacji firmy. Podstawowym celem restrukturyzacji jest uniknięcie ogłoszenia upadłości. Sprawdź, kiedy dochodzi do restrukturyzacji!

16 lutego 2023

Prawo gospodarcze

Wiadomość e-mail – czy zachowuje formę pisemną?

Zwykle umowy zawierają postanowienie, że nanoszone do nich zmiany wymagają zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności. Czy wiadomość e-mail może być równoważna z formą pisemną? Jak umożliwić zmienianie umów w formie e-mail? Wyjaśniamy w artykule!

15 lutego 2023

Prawo gospodarcze

Instytucja wyzysku - co dokładnie oznacza?

Instytucja wyzysku uregulowana jest w Kodeksie cywilnym. Strony w umowie winny mieć wobec siebie równe prawa. Gdy jedna ze stron wykorzystuje swoje położenie możemy mówić o wyzysku. Sprawdź, jakich roszczeń może dochodzić osoba, która go doświadczyła!

14 lutego 2023

Prawo gospodarcze

Roboty w ramach zamówień publicznych - jak rozliczyć dodatkowe usługi?

Przedsiębiorcy, którzy wykonują roboty w ramach zamówień publicznych na początku przygotowują ofertę. Może jednak się zdarzyć, że w przygotowanej ofercie niektóre z robot nie zostały uwzględnione. Sprawdź, jak wygląda rozliczenie dodatkowych robót!

10 lutego 2023

Prawo gospodarcze

Umowa sprzedaży - kiedy możliwe jest wypowiedzenie lub odstąpienie?

Umowa sprzedaży to jedna z najczęściej zawieranych umów. Regulują ją przepisy Kodeksu cywilnego. Czy możliwe jest odstąpienie od umowy sprzedaży lub jej wypowiedzenie? Sprawdź, na jakich warunkach możesz wypowiedzieć umowę sprzedaży lub od niej odstąpić!

9 lutego 2023

Prawo gospodarcze

Wywłaszczenie – czym jest i jakie są uprawnienia strony postępowania?

Wywłaszczenie nieruchomości umożliwia realizację celu publicznego poprzez pozbawienie dotychczasowego właściciela prawa własności nieruchomości. Sprawdź, kiedy może mieć miejsce wywłaszczenie nieruchomości oraz jakie są uprawnienia strony postępowania!

7 lutego 2023

Prawo gospodarcze

Pełnomocnik spółki - jak prawidłowo go ustanowić?

Zawarcie umowy między spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, a członkiem jej zarządu obwarowane jest koniecznością spełnienia wymogów wymienionych w kodeksie spółek handlowych. Sprawdź, jak prawidłowo powinien zostać ustanowiony pełnomocnik spółki!

6 lutego 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów