Prawo gospodarcze
Likwidacja spółki a jej majątek - co się z nim dzieje po likwidacji?
Likwidacja spółki może być konieczna w różnych przypadkach, natomiast podział majątku spółki możliwy jest po spłaceniu wszystkich długów. Jeśli pozostaje jakikolwiek majątek, może być on podzielony pomiędzy wspólników zgodnie z ich udziałami lub akcjami.
5 lipca 2023
Zasiłek rodzinny - ile wynosi, komu się należy i jak go dostać?
Zasiłek rodzinny na dziecko jest uzależniony od dochodów rodziny. Kto może dostać zasiłek rodzinny? Jakie są limity i co, jeśli zostaną przekroczone? Jak udokumentować dochody? Ile można otrzymać tego zasiłku? Wyjaśniamy w artykule!
4 lipca 2023
Sporządzenie umowy a odmowa dokonania czynności notarialnej
Notariusz ma obowiązek działać zgodnie z przepisami prawa, dlatego sporządzenie umowy w określonych sytuacjach może spotkać się z odmową dokonania czynności prawnej. W przypadku odmowy, notariusz powinien sporządzić protokół informujący klienta o odmowie.
3 lipca 2023
System do obsługi umów związanych z zatrudnieniem - nowe przepisy
System do obsługi umów dotyczy umów zlecenia i o pracę oraz umów o świadczenie usług i umów uaktywniających zawartych z nianią. System ten umożliwia zawieranie, zmianę, rozwiązanie oraz wygaśnięcie umów, a także inne czynności związane z realizacją umów.
30 czerwca 2023
Odwołanie do KIO - kiedy przysługuje i jak jest rozpoznawane?
Kiedy przysługuje odwołanie do KIO, czyli organu, który orzeka w sprawach odwołań od czynności lub zaniechań zamawiającego w związku z postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego? Jaki jest termin na wniesienie takiego odwołania? Sprawdź!
30 czerwca 2023
Wyroki w sprawach wytoczonych bankom przez frankowiczów
15 czerwca 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał dwa wyroki wyroki w sprawach wytoczonych bankom przez kredytobiorców posiadających kredyty we frankach szwajcarskich. Czy wyroki są korzystne dla frankowiczów? Odpowiadamy!
29 czerwca 2023
Greenwashing na gruncie prawa - definicja oraz regulacje prawne
Greenwashing na gruncie prawa odnosi się do działań marketingowych. Mają one na celu wprowadzenie konsumentów w błąd, że produkty lub usługi przedsiębiorstwa są ekologiczne lub zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, pomimo, że tak naprawdę nie jest.
28 czerwca 2023
Wykreślenie z VAT w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej
Wykreślenie z VAT dokonywane jest na podstawie różnych okoliczności. Zgodnie z przepisami, Naczelnik Urzędu Skarbowego może dokonać wykreślenia podatnika z VAT w przypadku, gdy zawiesił on działalność na okres co najmniej 6 kolejnych miesięcy.
27 czerwca 2023
Środki dowodowe w postepowaniu o udzielnie zamówienia publicznego
W toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający może żądać od wykonawcy złożenia oświadczeń oraz dokumentów na potwierdzenie związanych z zamówieniem okoliczności, w szczególności mogą być to podmiotowe i przedmiotowe środki dowodowe.
27 czerwca 2023
Zawieszenie działalności i wyjazd zarobkowy za granicę - jak rozliczyć
Aktualny stan prawny pozwala na zawieszenie działalności gospodarczej na czas określony lub nieokreślony. W tym okresie, podatnik co do zasady nie może osiągać przychodów z działalności gospodarczej, jednak nadal może podjąć pracę zarobkową za granicą.
26 czerwca 2023
Zabezpieczenie zobowiązań umownych - wszystko co musisz wiedzieć!
Zabezpieczenie zobowiązań umownych może być dokonane w różnych formach przewidzianych przez prawo. Należy jednak pamiętać, że musi być odpowiednio sformułowane, aby zapewnić skuteczną ochronę przed niewykonaniem zobowiązań umownych przez drugą stronę.
23 czerwca 2023
Zakup towarów na dane prywatne a możliwość ujęcia wydatku w kosztach
Zgodnie z przepisami podatkowymi, wydatki na zakup towarów handlowych, które są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Istotne jest jednak odpowiednie udokumentowanie tych wydatków.
22 czerwca 2023
Prowadzenie działalności przez funkcjonariusza publicznego - czy jest możliwe?
Prowadzenie działalności przez funkcjonariusza publicznego podlega ograniczeniom przewidzianym w obowiązujących przepisach prawa. Ograniczenia zostały wprowadzone w celu ochrony działalności, która powinna być wolna od stronniczości. Dowiedz się więcej!
22 czerwca 2023
Ugoda zawarta w wyniku mediacji - co warto wiedzieć?
Czeka Cię proces sądowy? Zastanawiasz się, czy nie lepszym rozwiązaniem byłaby ugoda zawarta w wyniku mediacji? Jakie uprawnienia ma mediator? Jak wygląda postępowanie mediacyjne oraz kiedy mediacja nie jest możliwa? Odpowiadamy w tym artykule!
22 czerwca 2023
Współwłasność nieruchomości a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych przy wynajmie
Jesteś współwłaścicielem nieruchomości i zastanawiasz się nad jej wynajmem? Jakie regulacje wewnętrzne muszą mieć miejsce w celu prawidłowego rozliczenia podatku dochodowego, w momencie gdy zachodzi współwłasność nieruchomości? Odpowiadamy w artykule.
21 czerwca 2023