Prawo gospodarcze
Transakcja przekazania przedsiębiorstwa - forma prawna czynności
Zastanawiasz się nad przekazaniem swojej firmy? Dowiedz się, jak wygląda forma prawna, w której transakcja przekazania przedsiębiorstwa powinna zostać zawarta i jakie elementy przedsiębiorstwa na to wpływają. Kliknij i sprawdź!
26 maja 2023
Dyrektywa OMNIBUS a publikacja opinii o produktach i usługach
Dyrektywa OMNIBUS polega na wzmocnieniu ochrony konsumenta na rynku względem nieuczciwych praktyk przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą towarów bądź usług. Kog dotyczy ta dyrektywa oraz co tak naprawdę oznacza dla sprzedawców? Wyjaśniamy w artykule!
26 maja 2023
Udostępnienie umów spółek i zasad ich funkcjonowania oraz inne zmiany w KRS
W grudniu 2022 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Nastąpiło m.in. udostępnienie umów spółek a także zasad funkcjonowania spółek. Jakie zmiany wprowadziła jeszcze nowelizacja? Na pytanie odpowiadamy w artykule!
25 maja 2023
Prawo opcji w zamówieniach publicznych - na czym polega?
Prawo opcji jest instrumentem wykorzystywanym w zamówieniach publicznych. Definicja pojęcia prawa opcji nie została uregulowana w ustawie, dlatego w celu jej wyjaśnienia należy przyjrzeć się praktyce oraz aktualnemu orzecznictwu.
24 maja 2023
Podwykonawstwo w zamówieniach publicznych - co warto wiedzieć
Podwykonawstwo w zamówieniach publicznych polega na powierzeniu przez wykonawcę zamówienia części prac lub dostaw innemu przedsiębiorcy, który nazywany jest podwykonawcą. W praktyce podwykonawcy często pełnią kluczową rolę w realizacji zamówień.
23 maja 2023
Podróże służbowe – co powinien wiedzieć pracodawca?
Podróże służbowe pracownicy odbywają z polecenia pracodawcy. Pracownikom przysługuje zwrot kosztów poniesionych w związku z odbytą podróżą służbową. Wysokość zwrotu zależy między innymi od czasu trwania podróży służbowej oraz zapewnionego wyżywienia.
22 maja 2023
Zamówienie publiczne - jak unieważnić lub odstąpić od zawartej umowy?
Zamówienie publiczne oznacza umowę zawieraną pomiędzy zamawiającym a wykonawcą, który oferuje roboty budowlane, usługi lub dostawy. Przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych określają przesłanki odstąpienia bądź unieważnienia zawartej umowy.
19 maja 2023
Świadczenia między małżonkami w ustroju rozdzielności majątkowej
W przypadku małżeństw, które mają wspólność majątkową świadczenia między małżonkami nie podlegają opodatkowaniu. Jednak w przypadku par, które nie mają ustroju rozdzielności majątkowej, sytuacja podatkowa jest inna. Jaka? Odpowiadamy w artykule!
18 maja 2023
Tajemnica przedsiębiorstwa a naruszenie zasad zachowania poufności
Tajemnica przedsiębiorstwa jest terminem uregulowanym w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. W przypadku jej naruszenia skutkującego ujawnieniem, wykorzystaniem lub pozyskaniem informacji, poszkodowanemu przysługują określone żądania.
17 maja 2023
Zabezpieczenie roszczenia - kiedy może mieć miejsce?
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mogą trafić na nieuczciwych kontrahentów, którzy nie będą wywiązywać się z obowiązku zapłaty za nabyte towary lub usługi. W takiej sytuacji koniecznym może okazać się zabezpieczenie roszczenia. Sprawdź!
15 maja 2023
Wycena nieruchomości – co warto wiedzieć?
Wycena nieruchomości dokonywana jest w celu ustalenia wartości nieruchomości. Wyceny dokonuje rzeczoznawca majątkowy. Jakie są sposoby określania wartości nieruchomości? Jakie metody oraz techniki szacowania wartości stosowane są przez rzeczoznawcę?
12 maja 2023
Umowy o podwykonawstwo na roboty budowlane - co warto wiedzieć?
Umowy o podwykonawstwo w przypadku zamówień publicznych na roboty budowlane regulowane są w ustawie Prawo zamówień publicznych. Jak przebiega procedura zawarcia umowy o podwykonawstwo? Czy zamawiający może zgłosić zastrzeżenia do projektu umowy? Sprawdź!
11 maja 2023
Skarga pauliańska – jakie możliwości ma wierzyciel?
Skarga pauliańska to możliwość zabezpieczenia się wierzycieli, gdy wskutek czynności prawnej dłużnika korzyść majątkową uzyskała osoba trzecia. Czy osoba uzyskująca korzyść majątkową musi być spokrewniona z dłużnikiem? Kiedy można wnieść skargę?
11 maja 2023
Niedopełnienie obowiązku nadzoru - kogo dotyczy przepis?
Niedopełnienie obowiązku nadzoru związane jest z czynami narażającymi na szkodę instytucje skarbowe. Przepis ten został ujęty w art. 84 Kodeksu karnego skarbowego. Kogo dotyczy? Co grozi sprawcy, który dopuścił się popełnienia czynu zabronionego?
10 maja 2023
Znak towarowy - jak uzyskać prawo ochronne?
Znak towarowy jest elementem charakterystycznym służącym identyfikacji danego przedsiębiorstwa. Jak wygląda procedura zgłoszenia znaku do rejestru w Urzędzie Patentowym? Kiedy nie można zastrzec znaku towarowego? Co w przypadku wydania odmowy decyzji?
10 maja 2023