Prawo gospodarcze
Hipoteka przymusowa łączna a jej zastosowanie
Hipoteka jest jednym z lepiej poznanych ograniczonych praw rzeczowych w Polsce. Warto jednak mieć na uwadze, że hipoteka może występować w różnych formach. Na czym polega hipoteka przymusowa łączna? Kiedy ma ona zastosowanie? Odpowiadamy w artykule!
10 listopada 2022
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji a status prawny
Czym charakteryzuje się spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji? Jaki jest jej status prawny? Przez jaki czas spółka może pozostać w organizacji? Czy może prowadzić działalność gospodarczą? Sprawdź, jak wygląda umowa spółki w organizacji!
10 listopada 2022
Postępowanie sądowe w sprawach przeciwko ZUS - podstawowe zasady
Masz podstawę odwołać się od decyzji ZUS? Jaki jest tok postępowania w takich sytuacjach? Gdzie należy się zgłosić? Postępowanie sądowe w sprawach przeciwko ZUS może okazać się wyzwaniem. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
9 listopada 2022
Do czego służy oraz czym jest informacja starosty?
Czy wiesz, kiedy potrzebna jest informacja starosty? Ile czeka się na informację starosty i jak ją uzyskać? Kto wydaje ten dokument? Czy złożenie wniosku o uzyskanie informacji starosty jest płatne? Przeczytaj najważniejsze informacje w artykule!
9 listopada 2022
Koszty prowadzenia sprawy frankowej przeciwko bankowi
Posiadasz kredyt we frankach i rozważasz pozew przeciwko bankowi? Masz wątpliwości, ile wynoszą koszty sądowe oraz koszty obsługi prawnej w związku z procesem? Przedstawiamy, co składa się na koszty prowadzenia sprawy frankowej przeciwko bankowi!
8 listopada 2022
Spółka jawna - poznaj jej wady i zalety!
Czy spółka jawna wymaga od wspólników wnoszenia kapitału zakładowego? Czy wspólnicy spółki jawnej odpowiadają za zobowiązania spółki swoim majątkiem? Czy spółka jawna podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego? Poznaj wady i zalety spółki jawnej!
7 listopada 2022
Ugoda sądowa – ogólna charakterystyka i zastosowanie
Na etapie postępowania sądowego, w trakcie sporu stron, sędziowie w przeważającej części namawiają strony do zawarcia ugody. Czym jest ugoda sądowa? Czy można zawrzeć ugodę w każdej sprawie? Jakie skutki prawne wywołuje zawarcie ugody sądowej? Sprawdź!
4 listopada 2022
Zmiana umowy spółki komandytowej a podatek PCC
Prowadzisz spółkę komandytową? Planujesz dokonać zmiany statusu wspólników spółki? W artykule przeanalizujemy, czy zmiana umowy spółki komandytowej, mająca na celu jedynie zmianę statusu wspólników, generuje podatek od czynności cywilnoprawnych! Sprawdź!
3 listopada 2022
Ustawa nowelizująca Kartę Nauczyciela - jakie przyniosła zmiany?
Czy wiesz jakie zmiany w w zakresie ścieżki zawodowej nauczycieli, ocen pracy nauczyciela oraz czasu pracy przyniosła ustawa nowelizująca Kartę Nauczyciela? Jak zmieniła się ścieżka awansu zawodowego nauczycieli? Wyjaśniamy!
2 listopada 2022
Blokada lub odholowanie samochodu – jak odzyskać auto?
Prawo o ruchu drogowym zezwala na odholowanie samochodu lub jego blokadę, jeśli kierowca złamał przepisy ruchu drogowego. Kiedy służby mają prawo odholować pojazd lub założyć blokadę? Jakie kroki należy podjąć aby odzyskać pojazd po złamaniu przepisów?
31 października 2022
Wstrzymanie spłaty kredytu frankowego na czas trwania procesu sądowego
Coraz więcej frankowiczów podejmuje decyzję o wszczęcie postępowania sądowego względem banków. Pojawiają się zatem wątpliwości, czy na okres trwania procesu sądowego możliwe jest wstrzymanie spłaty kredytu frankowego. Jakie należy wówczas pojąć kroki?
31 października 2022
Sprzątanie chodnika i odśnieżanie - obowiązki właścicieli posesji
Właściciele posesji mają obowiązek dbania o porządek na chodniku. Chodzi tu w szczególności o sprzątanie chodnika, który przylega do ich nieruchomości, i jego odśnieżanie. Gmina doprecyzowuje w regulaminie sposób wywiązywania się tych obowiązków.
27 października 2022
Umowa leasingu a wzajemne obowiązki stron
Umowa leasingu, czyli specyficzna umowa, na mocy której leasingodawca finansuje zakup rzeczy leasingodawcy, jednakże ten ostatni nie staje się właścicielem rzeczy, a jedynie jej użytkownikiem. Jakie obowiązki wobec siebie mają strony umowy? Sprawdź!
27 października 2022
Hipoteka przymusowa – kiedy fiskus może zabezpieczyć nieruchomości podatnika?
Niewypłacalność dłużnika nie oznacza, że nie posiada on majątku. Bardzo często dochodzi do zabezpieczenia nieruchomości dłużnika poprzez ustanowienie hipoteki przymusowej. Czym jest hipoteka przymusowa i kto ma prawo wnioskować o jej ustanowienie? Zobacz!
25 października 2022
Czy możliwa jest zmiana ostatecznej decyzji administracyjnej?
Zgodnie z ogólną zasadną ostateczna decyzja administracyjna jest niezmienna. Przepisy kodeksu postępowania administracyjnego dopuszczają jednak wyjątki, w których możliwa jest zmiana. Kiedy zatem możliwa jest zmiana ostatecznej decyzji administracyjnej?
24 października 2022