Prawo gospodarcze
Zastaw rejestrowy jako zabezpieczenie wierzytelności
Jednym ze sposobów zabezpieczenia wierzytelności jest ustanowienie zastawu rejestrowego na rzeczach ruchomych. Czym charakteryzuje się zastaw rejestrowy? Z naszego artykułu dowiesz jakie korzyści płyną z tej formy zabezpieczenia! Sprawdź!
17 stycznia 2022
Zamówienia publiczne i ich tryby postępowań
Instytucja publiczna chcąc dokonać zamówienia publiczne, musi przygotować ogłoszenie o takie zamówienie. Co powinno zawierać takie ogłoszenie? Jakie wyróżnia się tryby postępowań w zamówieniach publicznych? Więcej na ten temat znajdziesz w artykule!
17 stycznia 2022
Najem zwykły a okazjonalny - który wybrać?
Właściciel posiadający lokal mieszkalny na wynajem musi wybrać formę zawarcia umowy z potencjalnym lokatorem. Czym wyróżnia się najem zwykły a okazjonalny. Sprawdź, która forma jest korzystniejsza dla właściciela nieruchomości, a która dla lokatora!
29 czerwca 2022
Skarga kasacyjna w postępowaniu administracyjnym - kiedy się stosuje?
Do każdego odwołania od wydanej decyzji administracyjnej można złożyć skargę. Czym jest skarga kasacyjna w postępowaniu administracyjnym? Kto i w jakim terminie może ją wnieść? Z jakich elementów powinna się składać? Odpowiadamy w naszym artykule!
17 stycznia 2022
Ubezpieczenie kredytu hipotecznego - czy jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie kredytu to dla banku dodatkowa opcja zabezpieczenia w przypadku braku jego spłaty. Czy ubezpieczenie kredytu hipotecznego jest zawsze konieczne? Jakie korzyści niesie dla konsumenta? Zapoznaj się z artykułem i dowiedz się więcej!
17 stycznia 2022
Dywidendy w spółkach – kiedy i jak je wypłacać?
Dywidenda to część zysku netto występującego w spółkach kapitałowych. Jak przedstawia się procedura wypłaty dywidendy w spółkach z o.o.? Komu jest wypłacana? Sprawdź w naszym artykule w jaki sposób oblicza się wysokość wypłacanych dywidend!
17 stycznia 2022
Skarga do WSA - kiedy i na jakich zasadach można ją wnieść?
Podatnik, który nie zgadza się z decyzją organów podatkowych ma możliwość wniesienia skargi do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego. Co powinna zawierać skarga do WSA? W artykule podpowiadamy kiedy i na jakich zasadach przysługuje!
22 kwietnia 2022
Pozew w sprawie kredytu we frankach wniesiony przeciwko bankom
Posiadasz kredyt frankowy? Dowiedz się czy warto wnieść pozew w sprawie kredytu we frankach przeciwko bankom! Jak sporządzić taki pozew? Jakiego typu roszczeń możne żądać powód w drodze postępowania sądowego? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!
17 stycznia 2022
Newsletter zgodny z prawem po wprowadzeniu przepisów RODO
Newsletter jest jedną z najpopularniejszych form działań marketingowych przedsiębiorstw. Jak powinien wyglądać newsletter zgodny z prawem? Czy potrzebna jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby wysyłki newslettera? Sprawdź w artykule!
17 stycznia 2022
Nieważność decyzji organu podatkowego - kiedy można stwierdzić?
W Ordynacji podatkowej zostały określone przepisy dotyczące nieważności decyzji podatkowej. W jakich okolicznościach stwierdzana jest nieważność decyzji organu podatkowego? Sprawdź w naszym artykule, czy możliwe jest wstrzymanie wykonania decyzji!
17 stycznia 2022
Bieg terminów - jak go prawidłowo liczyć?
Jednym ze składników czynności prawnej jest termin. Jak poprawnie liczyć bieg terminów, żeby nie popełnić błędu? Jakie znaczenie ma prawidłowo wyliczenie biegu terminów? Co w przypadku, gdy termin przypada na dzień ustawowo wolny od pracy? Sprawdź!
26 czerwca 2022
Długi spadkowe - jak ich nie odziedziczyć i kto za nie odpowiada?
Dziedziczenie spadku nie zawsze oznacza przejęcia pieniędzy czy nieruchomości. Możliwe jest również dziedziczenie nieuregulowanych zobowiązań zmarłego. Czy spadkobierca musi przejąć odpowiedzialność za długi spadkowe? Sprawdź czy można uniknąć ich spłaty!
12 czerwca 2022
Spółka europejska – powstanie oraz sposób opodatkowania
Prowadzenie działalności o zasięgu europejskim może być dla przedsiębiorców łatwiejsze dzięki spółce europejskiej. Forma ta pozwala na działanie na terenie całej UE. Jak powstaje spółka europejska i czym dokładnie się charakteryzuje? Sprawdź!
17 stycznia 2022
Franszyza integralna i redukcyjna a umowa ubezpieczenia
Jednymi z wykorzystywanych klauzul umownych stosowanych podczas zawierania umów ubezpieczenia jest franszyza integralna oraz franszyza redukcyjna. W jaki sposób zapisy te ograniczają odpowiedzialność ubezpieczyciela? Przeczytaj czym się charakteryzują!
17 stycznia 2022
Zmiany dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością w 2019 roku
Nowelizacja przepisów Kodeksu spółek handlowych wprowadziła zmiany dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Jakie uproszczenia dla przedsiębiorców zostały wprowadzone? Zapoznaj się z artykułem i sprawdź czego dotyczy najnowsza nowelizacja przepisów!
1 listopada 2020