0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Prawnik z urzędu - kto i kiedy może go dostać?

Nie każdy może pozwolić sobie na to, aby skorzystać z pomocy adwokata, który nie tylko napisze pismo, ale będzie pełnomocnikiem w sądzie i będzie obecny podczas rozprawy. Prawnik z urzędu - kto może na niego liczyć w sprawach cywilnych?

6 lipca 2022

Prawo gospodarcze

Reklamacja dzieła - co zrobić, gdy pojawią się wady?

Wady może mieć nie tylko kupiona rzecz, ale też wykonane dzieło. Zamawiający może skorzystać z uprawnień z rękojmi i żądać np. usunięcia wad, obniżenia wynagrodzenia, a nawet odstąpić od umowy. O czym warto wiedzieć, gdy ma miejsce reklamacja dzieła?

28 kwietnia 2021

Prawo gospodarcze

Jak podawać ceny towarów i usług, żeby uniknąć problemów i kar?

Czy w formularzach zamówień można podawać cenę “netto plus VAT”? Wyjaśniamy m.in., jak prowadzący sklepy internetowe mogą zabezpieczyć się na wypadek błędnego wpisania ceny oraz jak podawać ceny towarów i usług, żeby nie narazić się na problemy.

20 marca 2021

Prawo gospodarcze

Sprzedaż zabawek przez Internet - dodatkowe obowiązki

Sprzedaż zabawek przez Internet wymaga podania klientom dodatkowych informacji. Chodzi tu o ostrzeżenia, np. określające minimalny wiek dziecka. Przed wystawieniem zabawek w sklepie trzeba się upewnić, czy towar jest oznakowany znakiem CE.

8 grudnia 2020

Prawo gospodarcze

Zakaz sprzedaży w niedziele - zasady i wyjątki

Zakaz sprzedaży w niedziele ma wyjątki. Do tego jest wprowadzany stopniowo, więc w 2019 r. niedziel z handlem będzie jeszcze mniej niż w 2018 r. Dowiedz się, kogo zakaz nie dotyczy i w które niedziele sklep może być otwarty.

29 maja 2022

Prawo gospodarcze

Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem orzeczenia sądu

Skarga o stwierdzenie niezgodności przysługuje i może zostać wniesiona od prawomocnych postanowień wydawanych w postępowaniach dotyczących orzeczeń przez organy państw obcych oraz do spraw sądów II instancji, które kończą postępowanie w sprawie.

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Czym się różni przestępstwo a wykroczenie skarbowe?

Przestępstwo a wykroczenie skarbowe różnią się od siebie pod względem konsekwencji prawnych. Jak zostają kwalifikowane? Co w przypadku popełnienia kilku przestępstw lub wykroczeń skarbowych? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Prokura dla przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność

Prokura dla przedsiębiorcy jest rodzajem pełnomocnictwa i musi zostać udzielona na piśmie. Prokurentem może zostać osoba fizyczna, nie będąca członkiem rady nadzorczej ani komisji rewizyjnej spółki z o.o. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Kto ponosi odpowiedzialność za działanie władzy publicznej?

Odpowiedzialność za działanie władzy publicznej w przypadku popełnienia szkody, zostaje poniesiona w sposób solidarny przez organ. W przypadku udowodnienia winy, władza wykonawcza nie będzie mogła uchylić się od odpowiedzialności.

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Czy czynny żal może pomóc nam uniknąć kary za przestępstwo skarbowe?

Czynny żal może pomóc nam uniknąć kary za przestępstwo skarbowe. Czynny żal dąży do naprawienia szkody, należy go złożyć w formie pisemnej do właściwego urzędu skarbowego. W jaki sposób złożyć zawiadomienie zawierajace czynny żal?

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Czym jest mediacja i w jakich przypadkach należy ja zastosować?

Mediacja jest stosowana w sprawach, w których spór można rozwiązać poprzez zawarcie ugody. Jest dobrowolnym środkiem rozwiązywania konfliktów, i wyjaśnienia spornych kwestii. Strony samodzielnie podejmują decyzję o czasie trwania mediacji. Przeczytaj!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Jak wygląda kontrola w myśl Konstytucji biznesu?

Kontrola w myśl Konstytucji biznesu zostaje, co do zasady przeprowadzona na wniosek i musi zawierać uzasadnienie. Organ może dokonać kontroli, gdy m.in.zostało popełnione przestępstwo, wykroczenie skarbowe, albo gdy powstało zagrożenie życia lub zdrowia.

24 czerwca 2019

Prawo gospodarcze

Jakie zostały wprowadzone zasady Konstytucji biznesu?

"Wszystko co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone" - to zasada wprowadzona przez Konstytucję Biznesu. Mówi ona, że dozwolone jest podejmowanie wszelkich działań, z wyjątkiem tych zakazanych przez prawo. Jak rozumieć zasady Konstytucji biznesu?

1 listopada 2020

Prawo gospodarcze

Jak odzyskać błędny przelew - nowe możliwości

Każdy, kto omyłkowo wysłał błędny przelew, może odzyskać pieniądze od niewłaściwego adresata przelewu. Z pomocą w tej kwestii przychodzą nowe przepisy, które zwalniają banki z tajemnicy bankowej w kwestii ujawnienia danych osoby, która przez pomyłkę dosta

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Kiedy dopuszczalna jest sprzedaż przedsiębiorstwa?

Sprzedaż przedsiębiorstwa obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład, chyba że umowa zawarta pomiędzy stronami stanowi inaczej. Przy zbyciu przedsiębiorstwa, dopuszczalne jest podpisanie kilku umów sprzedaży, jedną obejmującą aktywa, drugą pasywa.

13 września 2021

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów