0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Zmiany w KPC - jakie zostały wprowadzone w 2019 roku?

Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego wprowadziła kilka istotnych zmian. W jakim zakresie zmieniły się przepisy? Czy zmiany w kpc dotyczą także właściwości sądu? Sprawdź co nowego pojawi się w Kodeksie postępowania cywilnego!

1 listopada 2020

Prawo gospodarcze

Partycypacja w nieruchomości w ramach TBS

Kto może zostać najemcą lokalu wybudowanego przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego? Na czym polega partycypacja w nieruchomości oraz czym jest kwota partycypacji? Jak wysoki może być zwrot z partycypacji w nieruchomości? Odpowiedzi w artykule!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Umowa pożyczki – jak prawidłowo ją zawrzeć i skutecznie egzekwować jej zwrot?

Pożyczka daje możliwość korzystania z rzeczy bądź pieniędzy niebędących własnością pożyczkobiorcy. Jakie elementy powinna zawierać oraz jak powinna być skonstruowana umowa pożyczki? Czy zawsze musi przyjąć formę pisemną? Dowiedz się więcej z artykułu!

13 września 2021

Prawo gospodarcze

Zakup mieszkania od gminy - jakie są warunki?

Zakup mieszkania od gminy często daje szansę nabycia nieruchomości na preferencyjnych warunkach. Trzeba jednak wiedzieć o kilku zasadach. Dowiedz się jakie wymogi należy spełnić, aby przystąpić do przetargu oraz kto może taką nieruchomość nabyć!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Loteria promocyjna czy konkurs - co jest lepsze dla przedsiębiorcy?

Aby wypromować dany produkt i zwiększyć sprzedaż, przedsiębiorcy organizują akcje promocyjne. Zaliczają się do nich m.in. konkurs promocyjny oraz loteria promocyjna (nazywana zamiennie promocjami). Ale czy każdy wie, czym różni się promocja od loterii?

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Przelew wierzytelności - co powinna zawierać umowa?

Wierzyciel ma możliwość przeniesienia wierzytelności na osobę trzecią. Z czym wiąże się przelew wierzytelności i jakie ma skutki dla wierzyciela oraz dłużnika? Co powinno zostać zawarte w umowie przelewu wierzytelności? Więcej na ten temat w artykule!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Czym jest franszyza redukcyjna i franszyza integralna?

Jedną z klauzul umownych, która może zostać zawarta w umowie ubezpieczenia jest franszyza. Czym charakteryzuje się franszyza redukcyjna i franszyza integralna? Jakie skutki wprowadzają dla ubezpieczyciela oraz ubezpieczającego? Dowiedz się z artykułu!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Mandant - kim jest i jakie pełni obowiązki?

W obrocie prawnym możliwe jest udzielenie pełnomocnictwa do wykonywania określonych czynności. Osobą, której udziela się takiego pełnomocnictwa może być mandant. Jak tłumaczy się słowo mandant w określonym kontekście znaczeniowym? Więcej w artykule!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Postępowanie uproszczone - kiedy się stosuje?

Jednym ze sposobów na rozstrzygnięcie niektórych spraw cywilnych jest postępowanie uproszczone. Jakie sprawy mogą być rozpatrywane w ramach tego postępowania? Jakie wprowadza ograniczenia i reguły? W artykule tłumaczymy kiedy się je stosuje!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Prawo do wizerunku - kiedy zostaje naruszone?

Wizerunek jest to konkretne wyobrażenie o danej osobie. Co daje nam prawo do wizerunku? Czy do rozpowszechniania wizerunku osoby trzeciej potrzebna jest jej zgoda? W jaki sposób możne się bronić przed naruszeniem prawa do wizerunku? Odpowiedzi w artykule!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Reklama jako czyn nieuczciwej konkurencji - co warto wiedzieć?

Stworzenie odpowiedniej kampanii marketingowej może być podstawą sukcesu marki. Należy jednak pamiętać o ramach prawnych jakie obowiązują, by reklama nie została uznana za czyn nieuczciwej konkurencji. Jakie są to regulacje? Odpowiadamy w artykule!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Ugoda i mediacja zamiast postępowania sądowego

Najpopularniejszą metodą rozwiązywania konfliktu oraz dochodzenia roszczeń przez strony jest postępowanie sądowe. Jednak istnieją też mniej radykalne sposoby zakończenia sporu. Należą do nich ugoda oraz mediacja. Dowiedz się, czy są one korzystne!

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Powództwo przeciwegzekucyjne - jakie są rodzaje?

Kiedy egzekucja przeciw dłużnikowi zostanie dokonana niezgodnie z prawem, dłużnik bądź osoba trzecia, która została poszkodowana w postępowaniu egzekucyjnym, może chronić swoje interesy. Szansę taką daje powództwo przeciwegzekucyjne. Jakie są rodzaje?

1 maja 2022

Prawo gospodarcze

Absolutorium w prawie publicznym i prywatnym

Udzielenie absolutorium jest to niejako potwierdzenie prawidłowości działania finansowego w określonym czasie przez organ wykonawczy, czyli zarząd bądź rząd. Jak wygląda proces udzielania absolutorium? Sprawdź jakie są skutki podjęcia takiej uchwały.

2 sierpnia 2022

Prawo gospodarcze

Przymusowe rozwiązanie spółki, czyli kiedy sąd wkracza w sprawy spółki

Podstawowym założeniem działalności każdej spółki jest dobra współpraca. Ale czy w wyjątkowych przypadkach wspólnik może wystąpić z żądaniem rozwiązania spółki? W jakich sytuacjach możliwe jest przymusowe rozwiązanie spółki przez sąd? Sprawdź w artykule!

1 listopada 2020

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów